مقالات آموزش نگهداری از فرش

چگونه فرش سوخته را درست کنیم؟

چگونه قالی سوخته را درست کنیم؟

فهرست

قطعاً یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است برای هر فرشی رخ دهد، سوختگی است. سوختگی فرش امری اجتناب‌ناپذیر بوده و می‌تواند در اثر افتادن خاکستر سیگار یا یک تکه زغال رخ دهد؛ اما خوشبختانه روش‌های مختلفی برای از بین بردن سوختگی فرش وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها سوختگی‌های خفیف فرش دستباف را از بین برد. اگر با چنین مشکلی مواجه شده‌اید و  این سوال برای شما مطرح شده است که چگونه فرش سوخته را درست کنیم، تا انتهای این مطلب از فروشگاه اینترنتی آریاس همراه ما باشید!

 

چگونه فرش سوخته را درست کنیم؟

در اولین قدم برای از بین بردن یا همان ترمیم سوختگی فرش باید منشأ سوختگی را پیدا کنید تا بتوانید بر اساس آن بهترین راه‌حل را انتخاب کنید. بسیاری از افراد بلافاصله پس از دیدن لکه سوختگی بر روی فرش اقدام به امتحان کردن روش‌های مختلف برای پاک کردن آن کرده و در اکثر مواقع تنها تا حد بسیار کمی موفق می‌شوند! در این بین دلیل عدم موفقیت توجه نکردن به منشأ سوختگی است!

فرش دستباف ابریشم قم از لوکس ترین فرش های ایرانی می باشد.

سوختگی فرش می‌تواند در اثر خاکستر سیگار، زغال، اتو، شمع و… ایجاد شود. به منظور از بین بردن لکه ایجاد شده حاصل از هریک از این موارد روش های خاصی وجود دارد که تنها با استفاده از آنها می‌توان سوختگی را ترمیم کرد. در ادامه با هر یک از روش‌های ترمیم سوختگی فرش آشنا خواهیم شد:

 

از بین بردن سوختگی فرش با سیگار

 

از بین بردن سوختگی فرش با سیگار

 

یکی از عمده‌ترین دلایل سوختگی فرش در اثر خاکستر سیگار است. به منظور از بین بردن لکه سوختگی حاصل از خاکستر سیگار تنها کافیست که مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • ابتدا یک تکه کاغذ سمباده تهیه کرده و به کمک آن لکه سوختگی ایجاد شده روی فرش را بسابید.
 • تکه‌های حاصل از سابیدن فرش را به کمک دستمال یا جاروبرقی تمیز کنید.
 • معمولاً روی فرش در اثر سوختگی با سیگار پرزهایی به وجود می‌آید که باید آن‌ها را با کمک یک قیچی کوچک جدا کنید.
 • سپس از آب اکسیژنه به نسبت ۱ به ده آب معمولی برای از بین بردن لکه استفاده کنید.
 • در نهایت فرش را خشک کرده و از شر لکه سیاه حاصل از سوختگی خلاص شوید!

از بین بردن سوختگی فرش با استفاده از سنگ پا

در پاسخ به سوال دوستانی که می‌گویند چگونه قالی سوخته را درست کنیم ، یک جواب بسیار ساده وجود دارد و آن هم  استفاده از سنگ پا است! استفاده از سنگ پا یکی از ساده‌ترین روش‌های از بین بردن سوختگی به حساب می‌آید. برای انجام این کار تنها کافیست سنگ پا را به صورت عمودی و افقی روی فرش خود بکشید تا اثرات لکه کم‌کم از بین برود، البته می‌توانید برای سرعت بخشیدن به این روند از مقداری سرکه نیز استفاده کنید.

 

رفع سوختگی فرش با زغال

 

رفع سوختگی فرش با زغال

 

معمولاً سوختن فرش با زغال در اثر مصرف قلیان یا آماده کردن منقل رخ می‌دهد. نکته‌ای که در رابطه با ترمیم این نوع سوختگی مهم است، سرعت عمل شماست. اگر زود دست به کار شوید سوختگی حاصل از افتادن زغال روی فرش به راحتی ترمیم خواهد شد. مراحل رفع سوختگی با زغال تقریباً مشابه با سوختگی با سیگار است. به منظور برطرف کردن این نوع سوختگی مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • ابتدا محل سوختگی را با استفاده از سمباده بسابید.
 • پس از قیچی کردن پرزها، یک محلول حاوی شامپوفرش درست کنید.
 • روی محل سوختگی یک لایه شامپو فرش قرار دهید.
 • پس از این که شامپو فرش در محل خشک شد، با جاروبرقی سطح خشک شده را تمیز کنید.

ممکن است که با انجام مراحل فوق سوختگی از بین نرود و دوباره به سوال «چه چیزی سوختگی فرش را از بین میبرد؟» بازگردید! در چنین شرایطی می‌توانید از یک محلول رنگ‌بر با فرمولاسیون ضعیف استفاده کنید.

نکته!

دوستان توجه داشته باشید که محلول رنگ‌بر با فرمولاسیون قوی به رنگ و بافت فرش شما آسیب می‌زند؛ بنابراین حتماً از محلولی استفاده کنید که ضعیف است.

ترمیم سوختگی فرش با شمع

گاهی اوقات ممکن است که سوختگی فرش در اثر شمع نیز رخ دهد. برای رفع سوختگی فرش با شمع می‌توانید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • ابتدا یک پارچه کتان را آماده کنید.
 • پارچه را در محل سوختگی فشار دهید و ضربه بزنید تا پارافین از سطح فرش جدا شود.
 • چنانچه پارافین روی سطح فرش خشک شده بود می‌توانید با استفاده از پارچه تمیز و حرارت پایین اتو، پارافین را ذوب کرده و جدا کنید.
 • در نهایت محل سوختگی را با استفاده از یک پارچه نم دار تمیز کنید.

از بین بردن سوختگی فرش با اتو

 

از بین بردن سوختگی فرش با اتو

 

در صورت قرار گرفتن اتوی داغ روی فرش، چگونه فرش سوخته را درست کنیم؟ سوختگی فرش با اتو می‌تواند در ۲ حالت خفیف و شدید رخ دهد. چنانچه میزان سوختگی حاصل از اتو خفیف بود و تنها سبب ایجاد یک لکه کوچک زرد رنگ شد، می‌توانید مراحل زیر را برای از بین برن آن به ترتیب انجام دهید:

 • در گام اول به یک پیاز احتیاج دارید.
 • پیاز را از وسط به قسمت تقسیم کرده و آن را روی سطحی که سوخته است قرار دهید.
 • کمی منتظر بمانید تا پیاز کارش را انجام دهد.
 • پیاز را بردارید و سطح سوختگی را با کمک آب بشویید.

نکته!

دوستان توجه داشته باشید که به هیچ‌وجه نباید برای شست‌وشوی سطح سوخته در منزل از صابون و آب زیاد استفاده کرد.

 

سوختگی‌های عمیق فرش را چگونه درست کنیم؟

ممکن است سوختگی فرش شما بیشتر از حد معمول باشد و بپرسید که در صورت بروز سوختگی عمیق چگونه فرش سوخته را تعمیر کنیم؟ خوشبختانه برای از بین بردن سوختگی‌های عمیق نیز روش‌های خاصی وجود دارد که با آگاهی از آن‌ها می‌توانید اقدام به رفع سوختگی کنید.

به طور معمول یکی از سوختگی‌های عمیق رایجی که رخ می‌دهد حاصل از اتوی داغ است. در چنین شرایطی بهترین راه‌حل مراجعه به یک قالیشویی معتبر خواهد بود. اکثر قالیشویی‌ها خدمات ترمیم فرش را ارائه می‌دهند؛ لذا بهترین کار مراجعه به قالیشویی و سپردن فرش به دست افراد کاردان است.

 

سوالات متداول

قیمت ترمیم سوختگی فرش چقدر است؟

قیمت ترمیم و رفوگری فرش می‌تواند به فاکتورهای مختلفی مثل نوع سوختگی و اندازه آن وابسته باشد. هر اندازه میزان سوختگی عمیق‌تر باشد، باید وقت بیشتری برای از بین بردن آن صرف شود. در نتیجه هزینه ترمیم بالاتر خواهد رفت. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله منظور از رفوگری یا ترمیم فرش چیست را مطالعه نمایید.

در صورت قرار گرفتن قابلمه داغ روی فرش، چگونه فرش سوخته را درست کنیم؟

اگر لکه حاصل از سوختگی سطحی باشد می‌توانید محل سوختگی را با کمک قیچی برش زده و پرزهای آن را جدا کنید.

 

چگونه فرش سوخته را درست کنیم

 

چگونه سوختگی موکت را از بین ببریم؟

برای برطرف کردن سوختگی موکت می‌توانید با کمک یک ریش‌تراش یا موچین مقداری پرز سالم را از موکت جدا کرده و با استفاده از چسب سیمان آن‌ها را روی سطح سوخته بچسبانید. پس از قرار دادن پرزهای سالم روی محل سوخته می‌توانید از یک وسیله سنگین مثل کتاب قطور استفاده کرده و آن را روی محل قرار دهید.

سخن پایانی

در این راهنما متوجه شدیم که چگونه فرش سوخته را درست کنیم. توجه داشته باشید که راه‌حل‌های گفته شده در این مقاله تنها برای سوختگی‌های خفیف و از بین بردن لکه‌های زرد حاصل از سوختگی کاربرد دارند؛ بنابراین در صورت بروز سوختگی عمیق بهتر است که از کمک قالیشویی استفاده کنید. چنانچه قصد دارید از روش‌های مذکور در این مطلب برای برطرف کردن سوختگی فرش‌های خود استفاده کنید پیشنهاد ما این است که در ابتدا دلیل سوختگی را پیدا کرده و سپس با در نظر گرفتن خفیف یا عمیق بودن سوختگی نسبت به از بین بردن آن اقدام کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید