مقالات در مورد شست و شوی فرش

چگونه ریشه فرش را سفید کنیم

چگونه ریشه فرش را سفید کنیم

فهرست

پس از خرید فرش و تردد مکرر از روی آن به مرور زمان تغییراتی در ظاهر فرش ایجاد می‌شود. یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر فرش که تمیز نگه‌ داشتن و مراقبت از آن می‌تواند در ظاهر کلی فرش تأثیر بسزایی داشته باشد، ریشه است. ریشه آن بخش از فرش است که به مرور زمان در اثر عوامل مختلف زرد می‌شود. ممکن است که ریشه فرش دستباف شما هم زرد شده باشد و بپرسید که چگونه شستن ریشه فرش در خانه را انجام دهیم؟ در این راهنما راهکارهایی برای سفید شدن ریشه فرش در منزل به شما عزیزان ارائه خواهیم داد که بسیار مؤثر هستند. با ما همراه باشید!

چه چیزی سبب زرد شدن ریشه فرش‌ها می‌شود؟

ریشه‌های فرش سبب استحکام بیشتر تار و پود فرش‌ها می‌شوند؛ از این‌رو در ساختار فرش نقش مهمی را ایفا می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید ریشه فرش‌ها به رنگ سفید است و همین موضوع سبب زودتر کثیف شدن آن‌ می‌شود. عوامل مختلفی وجود دارند که سبب زردی ریشه‌ها می‌شوند؛ به عنوان مثال جذب آلودگی‌های حاصل از مواد غذایی یکی از این عوامل است.

البته موارد دیگری همچون شست‌وشوی غیراصولی فرش‌ها و همچنین جذب کردن رنگ فرش نیز سبب کثیفی ریشه خواهد شد. شست‌وشوی فرش با آب داغ نیز می‌تواند سبب سست شدن بافت فرش و همچنین تغییر رنگ ریشه‌ها شود. حال تصور کنید که ریشه فرش به هر دلیلی زرد شده است؛ چگونه شستن ریشه فرش در خانه را انجام دهیم و ریشه فرش را سفید کنیم؟

 

چه چیزی سبب زرد شدن ریشه فرش‌ می‌شود

از زیباترین هنر ای ایرانی می توان به تابلو فرش اشاره کرد.

پیشگیری از زرد شدن ریشه فرش

پیش از این که یاد بگیریم چگونه شستن ریشه فرش در خانه را انجام دهید، بهتر است بدانیم که چطور می‌توان از زرد شدن ریشه فرش‌ها جلوگیری کرد؟

 1. بهتر است شست‌وشوی فرش‌های خود را به یک قالیشویی حرفه‌ای بسپارید تا طبق اصول استاندارد فرش شما را شسته و تحویل دهد.
 2. اگر قصد دارید که فرش خود را در منزل بشویید، حتما از مواد شوینده مناسب با بافت و نوع فرش خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که مواد شوینده باید غیر اسیدی باشد تا هیچ‌گونه آسیبی به فرش شما وارد نشود.
 3. برای خشک کردن فرش، سعی کنید آن را در یک ارتفاع بلند مثل دیوار آویزان نکنید؛ این کار سبب جمع شدن آب در ریشه و در نهایت تغییر رنگ آن می‌شود.
 4. فرش را با آب داغ نشویید.
 5. از شامپوفرش به میزان مناسب استفاده کنید؛ چرا که استفاده بیش از اندازه از شامپو فرش نیز می‌تواند سبب تغییر رنگ ریشه فرش شود.
 6. فرش‌هایی که جنس آن‌ها از نخ پشمی بوده و یا دارای رنگ طبیعی هستند در برابر مواد شوینده زودتر واکنش نشان می‌دهند؛ در نتیجه باید شست‌وشوی فرش‌هایی مثل دستباف، ابریشم و قدیمی و… را به دست افراد متخصص بسپارید.
 7. پیش از شست‌وشوی فرش حتما سطح فرش و ریشه‌های آن را با جاروبرقی تمیز کنید تا در هنگام شست‌وشو هیچ‌گونه گرد و غباری وارد تار و پود فرش و همچنین سبب زردی ریشه نشود.
 8. پس از شست‌وشوی فرش در منزل حتما با کمک پارو یا هر وسیله مشابه دیگری آب باقی مانده در فرش را از آن خارج کنید. لازم به ذکر است که خوب خشک نشدن فرش می‌تواند علاوه‌بر تغییر رنگ ریشه‌ها سبب بوگرفتگی و باقی‌ماندن رطوبت و رشد انواع میکروب‌ها و باکتری‌ها در فرش شود.

چگونه ریشه فرش را سفید کنیم؟

چگونه ریشه فرش را سفید کنیم؟

برای این که بدانید چگونه شستن ریشه فرش در خانه و سفید کردن آن را انجام دهید، در ابتدا باید میزان زردی ریشه و منشأ آن را مورد بررسی قرار دهید. زرد شدن ریشه فرش می‌تواند در اثر رنگ‌گرفتگی یا استفاده از مواد شوینده نامرغوب رخ دهد. پیش از اقدام به سفید کردن آن بهتر است که ریشه را با دقت زیر نور آفتاب مورد بررسی قرار دهید. اگر ریشه دچار رنگ‌گرفتگی شده است و رنگ فرش را به خود گرفته تنها کافیست که آن را به کمک شامپو فرش بشویید. در ادامه با روش‌های مختلف شست‌وشو و سفید کردن ریشه فرش آشنا خواهیم شد. همچنین اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه دارید می توانید مقاله روش برطرف کردن زردی فرش پس از شستن را مطالعه نمایید.

شست‌وشوی ریشه پس از خشک شدن فرش

برای این که یاد بگیریم چگونه ریشه فرش را سفید کنیم، در ابتدا باید پس از شست‌وشوی فرش بلافاصله ریشه‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. چنانچه پس از شست‌وشو و خشک شدن فرش متوجه زرد و کدر شدن ریشه‌های فرش شدید، می‌توانید پیش از پهن کردن آن را بشویید.

پیشنهاد ما این است که از مواد شوینده‌ای که دارای خاصیت سفیدکنندگی ملایم‌تری نسبت به وایتکس هستند استفاده کنید. به عنوان مثال پودر صابون و شامپوفرش می‌توانند گزینه‌های بسیار خوبی برای انجام این کار محسوب شوند.

چگونه ریشه فرش را سفید کنیم بدون آن که فرش جابه‌جا شود؟

اگر می‌خواهید که بدون جابه‌جا کردن فرش و در منزل ریشه‌ها را تمیز کنید، کارتان یه مقدار سخت‌تر خواهد بود. پیشنهاد ما این است که برای انجام این کار چند تکه چوب یا آجر در انتهای فرش و زیر قسمت ریشه‌ها قرار دهید تا یک شیب ایجاد شود. سپس با استفاده از محلول صابون و آب یا شامپوفرش، ریشه‌ها را تمیز کنید. در نهایت می‌توانید در زیر ریشه‌ها یک ظرف کوچک قرار دهید و آن‌ها را آب‌کشی کنید. البته برای انجام این کار می‌توانید از یک اسفنج یا دستمال سفید نیز استفاده کنید. ریشه‌های فرش را شسته و با استفاده از یک دستمال مرطوب مواد شوینده باقی‌مانده را از روی آن‌ها پاک کنید.

چگونه ریشه فرش را سفید کنیم بدون آن که فرش جابه‌جا شود؟

هنگام شست‌وشوی ریشه فرش به چه نکاتی باید توجه داشت؟

برای این که به خوبی بدانید که چگونه شستن ریشه فرش در خانه را انجام دهید، نکاتی در این بحث وجود دارند که باید به آن‌ها توجه داشته باشید:

 • ریشه‌ها را با کمک یک برس یا فرچه بشویید و آب‌کشی کنید.
 • توجه داشته باشید که هنگام استفاده از برس، ریشه فرش پاره نشود.
 • به‌جای برس می‌توانید ریشه فرش را در میان کف دست خود نگه‌داشته و به‌آرامی بشویید.
 • اگر می‌خواهید ریشه فرش را با کمک دستان خود بشویید حتما از دستکش استفاده کنید تا ضمن جلوگیری از آسیب رسیدن به پوست، ریشه فرش نیز بهتر تمیز شود.
 • هنگام شست‌وشوی ریشه دقت کنید که فرش خیس نشود تا دوباره جذب رنگ توسط ریشه رخ ندهد.

سوالات متداول

چگونه رنگ فرش به ریشه جذب می‌شود؟

چنانچه برای شست‌وشوی فرش از مواد شوینده با خاصیت شیمیایی قوی استفاده شود، بخشی از رنگ فرش درون آب حل شده و در ریشه فرش نفوذ کرده و سبب رنگ‌گرفتگی ریشه می‌شود.

چگونه ریشه‌های فرش را تمیز نگه‌داریم؟

برای تمیز نگه داشتن ریشه‌های فرش می‌توانید از چسب‌های پهن، لفافه‌دوزی و کاورهای پارچه‌ای یا توری برای پوشاندن آن‌ها استفاده کنید.

لفافه‌دوزی به ریشه فرش

آیا لفافه‌دوزی به ریشه فرش صدمه می‌زند؟

خیر، در روش لفافه‌دوزی با استفاده از پارچه برزنت لبه فرش را دوخته و ریشه را درون آن قرار می‌دهند. لفافه‌دوزی هیچ آسیبی به ریشه‌ها وارد نمی‌کند، اما زیبایی فرش را تا حدودی کاهش می‌دهد.

سخن پایانی

در این مقاله یاد گرفتیم که چگونه شستن ریشه فرش در خانه را انجام دهیم و ریشه فرش را سفید کنیم. همان‌طور که می‌دانید فرش یکی از مهم‌ترین اجزای دکوراسیون داخلی منازل به شمار می‌رود. زردی ریشه فرش‌ها اتفاقی است که از گذشته تا به امروز وجود داشته است؛ اما امروزه با توجه به پیشرفت علم و آگاهی جامعه روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها از زردی و کدر شدن ریشه فرش جلوگیری کرد. پیشنهاد ما این است که برای جلوگیری از این موضوع یا سفید کردن ریشه فرش‌های خود آن‌ها را به یک قالیشویی معتبر بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید