مقالات دکوراسیون داخلی خانه, مقالات راهنمای خرید فرش

۶ راز مهم درباره انتخاب رنگ فرش

انتخاب رنگ فرش

فهرست

اغلب افراد در انتخاب رنگ فرش یک رویه معمول دارند و هر آنچه اطرافیان به آن‌ها دیکته ‌کنند، را در نظر می‌گیرند. برخی دیگر نوآورانه فکر می‌کنند و به دنبال استفاده از طیف‌های رنگی خاص در عناصر مختلف دکوراسیون منزل خود هستند. این افراد در انتخاب رنگ فرش جسورانه عمل می‌کنند و به سراغ رنگ‌هایی می‌روند که کمتر کسی به آن‌ها توجه دارد. رنگ فرش باید به شیوه‌ای متفکرانه مورد استفاده قرار گیرد تا به فضای داخلی شخصیت و زیبایی ببخشد. به همین دلیل، ما در این مقاله از فروشگاه اینترنتی فرش آریاس به شما انواع رنگ فرش و نکات مهم در انتخاب رنگ فرش را به طور کامل توضیح می‌دهیم.

 

انواع رنگ فرش

اولین عنصر در فضای داخلی که همه به آن توجه می‌کنند، رنگ فرش است. ما همیشه مبلمان و سایر وسایل داخل محیط را با رنگ فرش ست می‌کنیم. وجود فرش در فضا نشیمن، پذیرایی، اتاق خواب، راهرو و سایر مناطق، یک ماهیت خاص به فضا می‌دهد. در حقیقت، فرش یک قطعه هنری محسوب می‌شود که ارزش فضا را افزایش می‌دهد و راهی را برای چیدمان اصولی مبلمان باز می‌کند.

 

6 راز مهم درباره انتخاب رنگ فرش

 

وقتی موضوع انتخاب رنگ فرش به میان می‌آید، باید ببینید به فرش‌های ساده علاقه دارید یا فرش‌های پر رنگ و نگار! فرش‌های ایرانی اغلب الگوهای طراحی زیادی دارند، اما همیشه یک رنگ غالب است. این رنگ در بیشتر موارد، از خانواده رنگ قرمز انتخاب می‌شود. فرش‌ها با جزئیات طراحی زیادی برای فضای سنتی مناسب خواهند بود، ولی برای فضاهای مدرن بهتر است به سراغ فرش‌های تک رنگی یا چند رنگی ساده بروید. در ادامه به انواع رنگ فرش اشاره می‌کنیم تا بتوانید تصمیم‌گیری بهتری در انتخاب رنگ داشته باشید:

 

۱- رنگ‌های خنثی

فرش‌های رنگی خنثی اغلب مورد توجه دکوراتورها و طراحان داخلی هستند. رنگ‌های خنثی نه‌تنها پس‌زمینه‌ای عالی برای رنگ‌های شاد ایجاد کنند، بلکه با هر نوع رنگ دیگری قابل ست شدن هستند. طراحان همیشه پالتی از رنگ‌های خنثی مانند سفید، کرمی، بژ، خاکستری و قهوه‌ای روشن را با هم ترکیب می‌کنند تا حالی مینیمال به فضا بدهند.

فرش‌ها با رنگ‌های خنثی به دکوراسیون داخلی وقار و شخصیت می‌بخشند. شما می‌توانید چنین فرش‌هایی را با هر مدل مبلمان در رنگ‌های مختلف ترکیب کنید. به ویژه زمانی که کفپوش چوبی دارید، داشتن یک فرش به رنگ کرمی روشن با نقش و نگار کم، انتخابی عالی برای ایجاد کنتراست در فضا خواهد بود.

 

رنگ‌های خنثی

 

۲- رنگ زرد

اگر می‌خواهید از رنگ‌های خنثی دور شوید و به رنگی جذاب‌تر برسید، زرد می‌تواند انتخابی عالی باشد. رنگ زرد هنوز هم فوق‌العاده کاربردی و قابل اجرا در بسیاری از طرح‌های رنگی مختلف است. این رنگ احساس روزهای آفتابی، پیاده‌روی در ساحل و خلق‌وخوی تابستانی را تداعی می‌کند.

زرد، رنگ خوش‌بینی و شادی است و همچنین مقدار نور در فضا را افزایش می‌دهد و باعث روشن‌تر شدن اتاق می‌شود. توصیه می‌کنیم، رنگ زرد خردلی را برای اتاق‌ خواب در نظر بگیرید، در حالی که رنگ زرد ملایم برای اتاق‌های نشیمن مناسب‌تر خواهد بود. همچنین فرش با خطوط راه راه را انتخاب کنید که ترکیبی از رنگ‌های زرد، قهوه‌ای، سفید و غیره هستند.

۳- رنگ خاکستری

یکی دیگر از جایگزین‌های رنگ‌های خنثی، فرش خاکستری است که احساس لوکس بودن را به فضا تداعی می‌کند. همیشه خوب است که به سراغ فرش‌هایی بروید که رنگ خاکستری را به شکلی زنده نشان دهد. برای این موضوع، باید فرش را با بافت پشمی درشت انتخاب کنید تا رنگ خاکستری در زمانی که نور در فضای داخل منتشر می‌شود، خود را به خوبی نشان دهد.

فرش خاکستری همچنین به ابعاد یک فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم، برای بزرگ‌تر نشان دادن اتاق نشیمن، پذیرایی و اتاق خواب به سراغ این رنگ فرش بروید. همچنین رنگ خاکستری برای فرش‌های دراز که در طول راهرو قرار می‌گیرند، ظاهری مدرن به فضا می‌بخشند.

رنگ خاکستری

 

۴- رنگ سبز آبی

رنگ سبز آبی فوق‌العاده جسورانه است و در حین حال انتخابی سخت محسوب می‌شود. فرش به رنگ سبز آبی می‌تواند برای ایجاد یک طرح خاص و ایجاد یک شخصیت منحصر به فرد به فضا عالی باشد. نکته مهم این است که از همان ابتدای انتخاب رنگ فرش، سبز آبی را در طراحی اتاق برنامه‌ریزی کنید. بدین معنا که باید از قبل بدانید که چه عناصر دیگری در فضا جای می‌گیرند تا با فرش سبز آبی هماهنگ باشند.

در یک فضای دنج، فرش سبز آبی نقطه شروع عالی خواهد بود، زیر به افراد امکان می‌دهد تا مبلمان و دیوارهای به رنگ‌های سرد زینت ببخشند. انتخاب این رنگ در یک اتاق نشیمن یا اتاق خواب عالی عمل می‌کند، اما به دلیل آنکه به فضا حالتی خصوصی می‌دهد، برای پذیرایی توصیه نمی‌شود.

رنگ سبز آبی

 

۵- رنگ سبز

ما همیشه به دنبال راه‌های بیشتری برای وارد کردن طبیعت به خانه خود هستیم. آوردن عناصر سبز به طرح دکوراسیون راهی مطمئن برای ایجاد ارتباط بیشتر با طبیعت است. هنگامی که فرش با طیف رنگی سبز را انتخاب می‌کنید، در کل فضا حالتی آرامش‌بخش تداعی می‌شود.

سبز همچنین یک رنگ شگفت‌آور و کاربردی است که به شما امکان می‌دهد طرح‌های رنگی مختلفی را در اطراف آن ایجاد کنید. رنگ‌های زیادی وجود دارند که به خوبی با سبز هماهنگ می‌شوند که اغلب در طیف رنگی قهوه‌ای، قرمز، نارنجی و سایر رنگ‌های گرم هستند. معمولاً توصیه می‌کنیم، فرش را در طیف رنگی سبز روشن انتخاب کنید تا فضا را بزرگ‌تر نشان دهد.

۶- رنگ دارچینی

راه دیگر برای دمیدن روح طبیعت به خانه از طریق رنگ‌های خاکی مانند رنگ دارچینی است. رنگ دارچینی مخلوطی از رنگ قهوه‌ای متوسط یا قرمز است که رنگ قهوه‌ای غالب‌تر است. فرش به رنگ دارچینی که به طور باورنکردنی آرامش‌بخش است، به یک فضا احساس خاکی می‌دهد. شما انگار روی زمین خاکی راه می‌آورید و طبیعت را احساس می‌کنید.

انتخاب رنگ فرش دارچینی می‌تواند ساده یا با نقش و نگارهای مختلف باشد. وقتی فرش به رنگ دارچینی را انتخاب می‌کنید، دیوارها و مبلمان باید به رنگ روشن (اغلب سفید) باشند تا در فضا احساس خفقان ایجاد نشود. استفاده از عناصر طلایی‌رنگ در کنار گلدان‌های سرسبز، می‌توانند کامل‌کننده رنگ فرش دارچینی باشند.

۷- رنگ صورتی

برای ایجاد اتاقی رمانتیک و عاشقانه، تزیین دکوراسیون فضا با صورتی کمی دشوار است. رنگ صوتی ذاتاً فانتزی و دخترانه است، اما اگر در طیف رنگی مناسب انتخاب شود، فضایی ملایم و آرام را تداعی می‌کند. رنگ صورتی کالباسی یا رنگ صورتی چرک را برای فرش خود انتخاب کنید. این رنگ‌ها پاستیلی و براق نیستند و به فضا حالتی شیک و لوکس می‌دهند.

چنین فرشی اغلب به صورت ساده تولید می‌شود و نقش و نگارهای کمی را به خود می‌بینید. استفاده از رنگ صورتی برای فرش می‌تواند بسیار جسورانه باشد، اما توصیه می‌شود این رنگ را برای اتاق خواب یا اتاق کتابخانه محدود است. رنگ مکمل صورت، خاکستری است که می‌تواند رنگ انتخابی مبلمان باشد.

رنگ صورتی

 

۷- چند رنگی

آیا می‌خواهید ماجراجویی خود را در فرش‌های رنگارنگ گسترش دهید؟ فرش‌های چند رنگی طراوت و شادابی را به یک فضا می‌دمند. این فرش‌ها را می‌توان برای یک اتاق نشیمن یا یک راهرو انتخاب کرد. بهتر است فرش‌های چند رنگی را به شکلی هوشمندانه انتخاب کنید تا فضا با چندین رنگ نامناسب شلوغ به نظر نرسد.

فرش‌های چند رنگی را باید الگوهای منظمی داشته باشند و از طیف رنگی گرم، سرد و خنثی تشکیل شده باشند. بیشتر فرش‌های ایرانی چند رنگی هستند که بسته به طرح و الگوها به انواع مختلف تقسیم می‌شوند. فرش‌ها با سبک مدرن نیز وجود دارند که دارای طرح‌های هندسی هستند.

چند رنگی

 

نکات مهم در انتخاب رنگ فرش

انتخاب رنگ مناسب فرش می‌تواند اتاق را بزرگتر، گرمتر یا پرانرژی‌تر نشان دهد. اگر اتاق شما تنگ یا کوچک است، یک فرش با رنگ روشن انتخاب کنید. یک رنگ خنثی می‌تواند انتخاب خوبی باشد، زیرا مانند یک فرش رنگارنگ یا طرح‌دار توجهات را به خود معطوف نمی‌کند. فرش یا قالیچه تیره‌تر باعث می‌شود فضا کوچک‌تر به نظر برسد

اگر هدف شما ایجاد یک اتاق گرم و دنج است، باید به سراغ رنگ‌های گرم بروید. یک فرش زرد می‌تواند آشپزخانه شما را روشن کند یا یک فرش قرمز تیره می‌تواند گرما را به اتاق خواب شما بیاورد. اگر می‌خواهید به رنگ‌های خنثی پایبند باشید، رنگ‌های خاکی مانند قهوه‌ای یا بژ را برای دمیدن گرمای بیشتر به فضا انتخاب کنید. پیشنهاد میشود حتما سری به مقاله بهترین رنگ فرش چیست؟ بزنید تا انتخاب بهتر و دقیق تری داشته باشید.

نکات مهم در انتخاب رنگ فرش

معمولاً تصور می‌شود که رنگ می‌تواند بر خلق‌وخوی افراد نیز تأثیر بگذارد. اگر به دنبال ایجاد یک اتاق خواب آرام یا حمام آرامش‌بخش هستید، از رنگ‌های آبی و سبز استفاده کنید. اعتقاد بر این است که آبی اثر آرام‌بخش دارد و ضربان قلب را کاهش می‌دهد. سبز به عنوان رنگی تسکین دهنده در نظر گرفته می‌شود که نماد سلامت و تجدید حیات است.

به خصوص برای خانه‌های شیک و امروزی، مشکی باید در میان گزینه‌های رنگ خنثی برای فرش قرار گیرد. فرش مشکی جایگزینی عالی برای خانواده‌هایی است که فعالیت و رفت و آمد زیادی دارند و می‌خواهند لکه‌ها و کثیفی‌ها را پنهان کنند؛ اما بهتر است فرش مشکی را برای فضای کوچک با متراژ کم انتخاب نکنید، زیرا باعث کوچک‌تر نشان داده شدن فضای داخل شود.

 

تأثیر رنگ فرش روی دکوراسیون خانه

اگر در حال تزیین و تجهیز یک خانه کاملاً جدید هستید، سه جزء اصلی هر اتاقی وجود دارند که باید برای آن رنگ مناسب را انتخاب کنید. این سه جزء شامل رنگ فرش، رنگ دیوارها و رنگ مبلمان (کاناپه، میز ناهارخوری، تختخواب و غیره) هستند. در قسمت‌های اصلی نشیمن خانه، ابتدا مبل خود را انتخاب کنید.

گزینه‌های مربوط به رنگ مبل معمولاً بسیار محدودتر خواهند بود که شامل یک یا دو رنگ می‌شوند. از طرف دیگر در اتاق خواب ابتدا فرش را انتخاب کنید. گزینه‌های رنگی برای تختخواب تقریباً نامحدود هستند و می‌توانید چیزی را پیدا کنید که با طرح رنگی که انتخاب کرده‌اید مطابقت داشته باشد.

ترندهای فعلی برای رنگ فرش شامل رنگ‌های خاکی از جمله طیف‌های مایل به قهوه‌ای، خاکستری و بژ هستند. رنگ‌های خنثی با همه‌چیز هماهنگ می‌شوند، بنابراین اگر روزی سبک دکوراسیون داخلی خود را تغییر دهید، فرش به رنگ خنثی همچنان عالی به نظر خواهد رسید.

انتخاب رنگ فرش مانند کرمی و سفید، دکوراسیون داخلی را تمیز، روشن و مینیمال نشان می‌دهند؛ اما طراوت رنگی ندارند. از سویی دیگر، فرش‌های رنگی با نقش و نگار به فضا تحرک می‌دمند و هنر و زیبایی تداعی می‌کنند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم، برای سبک طراحی داخلی مدرن به سراغ فرش‌های روشن و ساده بروید و برای سبک طراحی کلاسیک، فرش‌های رنگارنگ با جزئیات طراحی گسترده پیشنهاد می‌شود. همچنین میتوانید با مراجعه به مقاله راهنمای استفاده از فرش آنتیک قدیمی در دکوراسیون منزل اطلاعات بیشتری کسب کنید.

تأثیر رنگ فرش روی دکوراسیون خانه

 

کلام آخر

در بخش پایانی مطلب «نکات مهم در انتخاب رنگ فرش» بهتر است به این موضوع نیز اشاره کنیم که شما با انتخاب رنگ مناسب برای فرش می‌توانید فضای داخلی منزل خود را زیباتر و منحصربه‌فردتر نشان دهید. رنگ فرش تأثیر زیادی در دکوراسیون داخلی دارد و می‌تواند فضا را بزرگ یا کوچک‌تر از حد واقعی آن نشان دهد. با بررسی نکات مهم در انتخاب رنگ فرش می‌توانید از میان صدها مدل فرش موجود دربازار آنلاین فرش آریاس، محصول مورد نظرتان را مطابق با بودجه و نیازهای محیطی خود خریداری کنید.

 

سوالات متداول

۱- انواع رنگ فرش کدامند؟

فرش‌ها تنوع رنگ بسیار بالایی دارند، از جمله متداول‌ترین انواع رنگ‌ فرش بر اساس تناژ می‌توان به رنگ‌ خنثی، گرم و رنگ‌های سرد اشاره کرد. شما می‌توانید هر کدام از این رنگ‌ها را هنگام انتخاب فرش مورد نظرتان مد نظر قرار دهید.

 

۲- بهترین رنگ فرش چیست؟

رنگ‌های قرمز، کرمی، آبی، بژ، خاکستری و سفید محبوب‌ترین رنگ‌های فرش هستند.

 

۳- در انتخاب رنگ چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

در انتخاب رنگ فرش باید به نوع فضا (نشیمن، اتاق خواب یا غیر)، نوع کفپوش، ابعاد اتاق و رنگ مبلمان توجه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید