شستشوی فرش

چطور فرش نجس را پاک کنیم؟

پاک کردن فرش نجس

به دلایل مختلفی ممکن است که فرش منزل شما دچار نجسی شده و نیاز به پاک کردن فرش نجس داشته باشید. وجود حیوانات خانگی، کودک نوپا یا سالمندان دارای مشکلات سلامتی در منزل، در اغلب اوقات از اصلی ترین عواملی هستند که باعث بروز مشکلات مربوط به نجسی فرش و کفپوش ها شده و باید روش های پاک کردن آن ها با توجه به اعتقادات دینی و مذهبی خود را به درستی بدانیم.

در ادامه با ما همراه باشید تا در خصوص پاک کردن فرش نجس ماشینی یا فرش دستباف و روش شستشوی اصولی آن بیشتر بدانیم.

پاک کردن فرش نجس

برای پاک کردن فرش نجس، نیاز به استفاده از آب قلیل یا آب کر خواهید داشت و هر دوی این روش ها در دین اسلام، توصیه شده اند.

آب قلیل چیست؟

همان طور که از عنوان این آب می توان حدس زد، آب قلیل به آبی گفته می شود که حجم کمی دارد و با توجه به شرایط زندگی آپارتمانی، بیشتر می توان گفت که برای پاک کردن فرش نجس، می توانیم با راحتی بیشتری از آب قلیل یا همان آب کم حجم استفاده کنیم. به این شکل برای آن که آب قلیل را مورد استفاده قرار دهید، احتمالا میزان لازم آب را در یک کاسه ریخته و برای پاک کردن فرش، می آورید.

پاک کردن فرش نجس با آب قلیل

پاک کردن فرش نجس با آب قلیل

برای آن که بتوانید یک فرش نجس شده را با آب قلیل تمیز کرده و پاک کنید، لازم است که مراحل زیر را دنبال نمایید:

پیش از هر اقدامی عین نجاست را از محلی که روی فرش ریخته، بردارید. برای انجام این کار می توانید از یک دستمال یک بار مصرف استفاده کرده و سپس دستمال را نیز به همراه عین نجاست به دور بیندازید.

حال لازم است که از آب قلیل استفاده کرده و ۳ بار، آب را روی محل نجاست پاک شده فرش بریزید.

نکته: دقت داشته باشید که پس از هر بار ریختن آب قلیل روی محل نجسی فرش، باید فرش را به خوبی فشار داده یا به شکلی بچلانید تا آب نجس از آن خارج شود و سپس مرتبه دیگر آب را در آن محل بریزید.

آب کر چیست؟

اما آب کر به آبی گفته می شود که در یک محل جمع شده و حجم زیادی داشته باشد. به طور مثال به آبی که در یک حوض جمع شده، آب کر گفته می شود. در شکل زندگی امروزی، کمتر زمانی برای تمیز کردن یک فرش به آب کر دسترسی داریم. با این همه در ادامه می بینیم که این شکل از تمیزکاری، به چه شکلی انجام پذیر است.

تمیز کردن فرش نجس

پاک کردن فرش نجس با آب کر

برای پاک کردن فرش نجس با آب کر، کافی است که فرش را در آب غوطه ور ساخته و دیگر نیازی نیست که آن را چلانده و آب داخل فرش را خارج کرد. به این شکل کافی خواهد بود که تنها دست خود را روی محل نجس فرش حرکت داده تا به خوبی باقی مانده نجاسات پاک شده و فرش تمیز و طاهر گردد.

کلام آخر

شما چه تجربه ای در خصوص پاک کردن فرش نجس و طاهر کردن آن، دارید؟ معمولا از چه روشی برای تمیزکاری این مدل فرش ها استفاده می کنید؟ نظرات و تجربیات خود در این زمینه را با ما و دیگر کاربران وب سایت در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *