مقالات در مورد شست و شوی فرش

چطور فرش نجس را پاک کنیم؟

پاک کردن فرش نجس

فهرست

شاید برای شما هم اتفاق باشد که به دلایل مختلف فرش منزلتان دچار نجسی شود و نیاز داشته باشید که آن را پاک کنید. وجود حیوانات خانگی، کودک نوپا یا سالمندان دارای مشکلات سلامتی در منزل، از اصلی‌ترین عواملی هستند که باعث بروز مشکلات مربوط به نجسی فرش و کفپوش‌ها می‌شوند.

شاید اولین راه حلی که برای رفع این مشکل به ذهنتان خطور کند این باشد که به طور کامل فرش را بشورید، اما در این مطلب از فروشگاه آنلاین فرش آریاس قصد داریم روش‌هایی را به شما معرفی کنیم تا بتوانید با صرف هزینه و زمان کمتر، فرش خود را بر اساس آموزه‌های دینی کاملا تمیز و تطهیر کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا  پاک کردن فرش نجس ماشینی یا فرش دستباف و روش‌های شستشوی اصولی آن را به شما مخاطبین عزیز آموزش دهیم.

 

پاک کردن فرش نجس

اگر می‌خواهید فرش نجس خود را در خانه تطهیر و پاکیزه کنید، نیاز به استفاده از «آب قلیل» یا «آب کر» خواهید داشت و هر دوی این روش‌ها توسط مراجع مختلف و دین اسلام، توصیه شده‌اند. البته شاید لازم باشد پیش از آموزش روش‎‌های پاک کردن کمی در مورد این دو نوع آب توضیح دهیم.

زیباترین تابلو فرش را از دست ندهید.

 

آب قلیل چیست؟

همان طور که از عنوان این آب می توان حدس زد، آب قلیل به آبی گفته می‌شود که حجم کمی دارد و همچنین جاری یا از چاه نباشد. با توجه به شرایط زندگی آپارتمانی، به راحتی می‌توان از آب قلیل یا همان آب کم‌حجم برای پاکسازی فرش استفاده کرد. در این روش برای آن که از آب قلیل برای تطهیر فرش استفاده کنید، تنها باید میزان لازم آب را درون یک کاسه بریزید.

پاک کردن فرش نجس با آب قلیل

پاک کردن فرش نجس با آب قلیل

برای آن که بتوانید یک فرش نجس شده را با آب قلیل تمیز کرده و پاک کنید، لازم است که مراحل زیر را اجرا کنید:

پیش از هر اقدامی عین نجاست را از محلی که روی فرش ریخته شده است، بردارید. برای انجام این کار می‌توانید از دستمال یکبار مصرف استفاده کرده و سپس دستمال را نیز به همراه عین نجاست به دور بیندازید. حال لازم است که از آب قلیل استفاده کرده و ۳ بار، آب را روی محل نجاست شده فرش بریزید.

نکته: دقت داشته باشید که پس از هربار ریختن آب قلیل روی محل نجسی فرش، باید فرش را به خوبی فشار داده یا به شکلی بچلانید تا آب نجس از آن خارج شود و سپس بار دیگر آب را در آن محل بریزید.

آب کر چیست؟

اما آب کر به آبی گفته می شود که در یک محل جمع شده و حجم زیادی داشته باشد. به طور مثال به آبی که در یک حوض جمع شده، آب کر گفته می‌شود. در شکل زندگی امروزی، کمتر زمانی برای تمیز کردن یک فرش به آب کر دسترسی داریم. با این همه در ادامه خدمتتان خواهیم گفت که این شکل از تمیزکاری، به چه روشی قابل انجام است.

تمیز کردن فرش نجس با آب کر

پاک کردن فرش نجس با آب کر

برای پاک کردن فرش نجس با آب کر، کافی است که فرش را در آب غوطه‌ور ساخته و دیگر نیازی نیست که آن را چلانده و آب داخل فرش را خارج کنید. به این شکل کافی خواهد بود که تنها دست خود را روی محل نجس فرش حرکت داده تا به خوبی باقی مانده نجاسات پاک شده و فرش تمیز و طاهر شود.

پیشنهاد میکنیم با کلیک بر روی لینک مقاله دیگر سایت آریاس با پاسخ به این سوال که چرا فرش ماشینی پرز می دهد؟ را مطالعه کنید.

 

کلام آخر در پاکسازی فرش از نجسات

  • این موضوع که فرش شما چه جنس و ساختاری دارد، یعنی دستباف است یا ماشینی جنس تار و پود آن پشم است یا ابریشم در نحوه شستن آن تفاوت ایجاد می‌کند. اگر فرش شما ساختار ظریفی دارد یا رنگ پس می‌دهد بهتر است به جای اقدامات شخصی از افراد متخصص برای تمیز کردن آن کمک بگیرید.
  • برای اینکه بتواند عملکرد بهتری در تمیزی فرش داشته باشید، توصیه می‌کنیم که به ماهیت ماده‌ نجسی که فرش را کثیف کرده توجه کنید. به طور مثال برای پاک کردن خون باید بلافاصله عین نجاست را با دستمال پاک کرده و از آب سرد برای تطهیر فرش استفاده کنید، اما در اغلب موارد اگر از آب گرم استفاده کنید، نتیجه بهتری را شاهد خواهید بود.
  • از آن جایی که مراجع تقلید مختلف دستورات متفاوتی در مورد پاک کردن فرش نجس با استفاده از آب کر و قلیل دارند، بهتر است برای اطمینان از کار خود ابتدا به رساله مراجع تقلیدتان مراجعه کنید و یا با دفاتر آن‌ها تماس بگیرید.

شما چه تجربه‌ای در خصوص پاک کردن فرش نجس و طاهر کردن آن دارید؟ معمولا از چه روشی برای تمیزکاری این مدل فرش‌ها استفاده می‌کنید؟ لطفا نظرات و تجربیات خود در این زمینه را با ما و دیگر مخاطبین سایت آریاس در میان بگذارید. در آخر پیشنهاد میکنیم از صفحه فرش آنتیک سایت آریاس دیدن کنید و با انواع مدل های فرش آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید