مقالات در مورد شست و شوی فرش

پاک کردن انواع لکه ها از روی فرش

پاک کردن لکه فرش

فهرست

احتمالاً برای شما نیز پیش آمده باشد که لکه‌ای ناخوشایند بر روی فرشتان ایجاد شود و حسابی به چشم بیاید. این لکه می‌تواند لکه خوراکی یا جوهر خودکار یا چای و شربت باشد و رنگ قسمت زیادی از فرش را تغییر دهد. در این مواقع چه کاری انجام می‌دهید؟ اولین فکری که به ذهن می‌رسد پاک کردن لکه فرش با دستمال خیس باشد، اما این بهترین راه نیست؛ زیرا پس از خشک شدن فرش دستباف می‌بینید که رنگ آن تغییر کرده است. ما اینجا هستیم تا راه‌های تضمینی و مطمئنی را برای تمیز کردن لکه فرش به شما نشان دهیم‌.

 

چگونه می‌توان محلول روی فرش را پاک کرد؟

برای آنکه یک لکه را از روی فرش پاک کنید، باید بدانید که محلول شیمیایی بهتر عمل می‌کند یا محلول‌های خانگی. محلول‌های خانگی در اغلب موارد سرعت پاک‌کنندگی خوبی دارند، اما برخی از لکه‌ها سرسخت‌تر از آن هستند که با فقط مواد خانگی پاک شوند. این لکه‌ها به یک تارومار کننده پرقدرت نیاز دارند. از طرفی برای پاک کردن لکه فرش باید به جنس فرشتان نیز توجه داشته باشید. قطعاً فرش‌های دست‌بافت نسبت‌به فرش‌های ماشینی حساس‌تر هستند و نمی‌توان هر محلولی را برای آن‌ها استفاده کرد.

 

چگونه می‌توان محلول روی فرش را پاک کرد؟

 

علاوه‌بر این‌ها، نحوه تمیز کردن انواع لکه‌ها باهم تفاوت دارد. به‌طور مثال، پاک کردن لکه لاک از فرش با پاک کردن انواع لکه چربی متفاوت است. پرسش مهم این است که چطور می‌توان هر لکه را کامل و در زمان سریعی پاک کرد؟

 

پاک کردن لکه‌های مختلف از روی فرش

از میان انواع لکه‌های روی فرش، یکی از رایج‌ترین آن‌ها که به ‌سختی هم پاک می‌شود، لکه مربوط به انواع مایعات مانند شربت، چای و قهوه است. اگر رنگ فرشتان روشن باشد، این لکه‌ها عذاب‌آور خواهند بود. در ادامه به روش‌های پاک کردن برخی از متداول‌ترین لکه‌هایی که بر روی فرش ایجاد می‌شود، پرداخته‌ایم:

 

پاک کردن لکه شربت

برای پاک کردن لکه فرش به آب گازدار، حوله تمیز، مایع تمیز کننده فرش و اتو نیاز دارید. سعی کنید بالافاصله پس از ریختن شربت روی فرش، عملیات پاک کنندگی را انجام دهید. روی محل لکه، کمی آب گازدار بریزید، سپس حوله را روی آن فشار دهید و در نهایت، مایع تمیز کننده را روی محل لکه اسپری کنید. آخر از همه، روی لکه حوله‌ای تمیز قرار دهید و به مدت ۱۰ دقیقه روی آن اتو بکشید. تا زمانی که لکه از روی فرش پاک نشده است، این مراحل را انجام دهید. پس از عملیات پاکسازی، جای لکه را با سشوار یا جاروبرقی خشک کنید.

 

پاک کردن لکه چای و قهوه

فرض کنید رنگ فرشتان کرم است و اکنون یک لکه بزرگ چای یا قهوه روی آن وجود دارد، اولین اقدامتان چیست؟ خیلی سریع اضافه قهوه یا چای را از روی فرش جمع کنید، سپس مقداری مایع تمیز کننده فرش یا پودر لباس‌شویی روی آن بریزید و با یک دستمال تمیز یا اسفنج لکه را پاک کنید. اگر همچنان آثاری از لکه روی فرش بود، می‌توانید در قدم بعدی از آب اکسیژنه نیز بهره بگیرید. پاک کردن لکه فرش ممکن است یک فرایند طولانی باشد، اما در نهایت هیچ ردی از لکه را باقی نمی‌گذارد.

 

پاک کردن لکه چای و قهوه

پاک کردن چسب و شمع از روی فرش

تمیز کردن لکه فرش به خودی خود طاقت‌فرساست، حال فرض کنید لکه سخت و چسبنده باشد و بخشی از فرش را به خود درگیر کند. شاید بپرسید چطور لکه چسب را از میان برداریم یا چگونه لکه شمع را از روی فرش پاک کنیم؟

 

پاک کردن لکه چسب

بهترین راه برای پاک کردن لکه چسب از روی فرش آن است که روی آن حوله‌ای تمیز قرار دهید و با اتو به آن حرارت پرفشار منتقل کنید. حرارت باعث می‌شود تا چسب آب شده و به‌راحتی از روی فرش کنار برود. در صورتی که به اتو دسترسی نداشتید یا مقدار چسب زیاد نباشد، می‌توانید از استون یا سرکه نیز استفاده کنید. از محلول ترکیبی آمونیاک، مایع فرش و آب داغ نیز می‌توانید برای پاک کردن لکه فرش بهره بگیرید.

 

پاک کردن لکه شمع

در صورتی که با لکه شمع مواجه هستید، سعی کنی تا قبل از خشک سفت شدن لکه به تمیز کردن آن بپردازید؛ در غیر این صورت به‌سختی پاک خواهد شد. ابتدا با یک جسم نوک تیز یا یک کاردک لکه شمع را از روی فرش یا موکت بردارید. سپس برای پاک کردن لکه ها از روی فرش حوله‌ای تمیز روی آن‌ها بگذارید و با اتو به محل لکه حرارت بدهید. در این حالت لکه شمع نیز همانند لکه چسب عمل می‌کند و به‌سادگی از روی سطح پاک می‌شود.

 

پاک کردن لکه خون از روی فرش

بهترین ماده برای پاک کردن لکه خون از روی فرش می‌تواند ترکیبات خانگی همچون پودر بچه و آب، آب و نمک، یا سرکه سفید است. برای آنکه قدرت پاک کنندگی افزایش پیدا کند، می‌توانید از جوش شیرین استفاده کنید. بدین صورت که مقداری جوش شیرین بر روی لکه خون بریزید و سپس روی آن سرکه بپاشید. پس از آن، با یک دستمال تمیز و مرطوب برای پاک کردن لکه فرش وارد عمل شوید. اگر جوش شیرین در دسترس ندارید، نمک نیز می‌تواند گزینه خوبی برای اثربخشی بهتر باشد.

 

پاک کردن لکه‌های چربی از روش فرش

لکه‌های چربی می‌تواند شما را به زحمت بیندازد؛ به‌طوری که به فکر شست‌وشوی کامل فرش بیفتید، اما برای تمیز کردن لکه فرش به‌خصوص لکه چربی می‌توانید راه‌های آسان‌تری نیز در پیش بگیرید. به‌طور مثال، حلال‌ها گزینه بسیار مناسبی برای از بین بردن لکه چربی هستند. اگر یک قاشق پراکسید هیدروژن سه درصد را در یک لیتر آب نسبتاً داغ حل کنید، ترکیبی به دست می‌آید که تارومار کننده چربی به حساب می‌آید.

 

پاک کردن لکه‌های چربی از روش فرش

 

در صورتی که به حلال‌ها دسترسی فوری نداشتید، الکل بهترین جایگزین برای رفع لکه چربی است. همچنین ترکیب آمونیاک با آب ولرم نیز می‌تواند راه مناسبی برای پاک کردن لکه فرش باشد. بعد از استفاده از این محلول‌ها حتماً فرش را آبکشی کرده و روی آن را با حوله تمیز خشک کنید.

پاک کردن لکه جوهر و رنگ از روی فرش

جوهر و رنگ با آنکه می‌توانند تاثیر بسیار زیادی روی فرش داشته باشند؛ اما با روش‌های ساده‌ای پاک می‌شوند. اگر مقدار کمی از جوهر روی فرش ریخته شده است، کمی ماست روی لکه بریزید و بعد با قاشق آن را بردارید. این کار را دو الی سه بار تکرار کنید؛ به‌گونه‌ای که هیچ ردی از جوهر روی فرش باقی نمانده باشد.

اگر رد جوهر یا گواش بر روی فرش بسیار زیاد و خشک شده است، پس باید روش‌های مطمئن‌تری چون استفاده از شامپو فرش یا محلول آبلیمو و پراکسید هیدروژن را امتحان کنید. محلول آبلیمو و پراکسید یک ترکیب قوی و استنشاق آن مضر است؛ بنابراین میزان کمی از آن را روی لکه بریزید و سپس با مایع شوینده روی لکه را بشویید. با این روش می‌توانید به پاک کردن لکه ها از روی فرش بپردازید؛ بدون آنکه نیازی به شست‌و‌شوی کامل آن باشد.

پاک کردن لکه غذا و مواد خوراکی از روی فرش

یکی از رایج‌ترین لکه‌های بر روی فرش، لکه مواد غذایی مانند آب میوه، ادویه یا انواع غذا است. پاک کردن لکه فرش به‌خصوص اگر ادویه باشد، با آبلیمو و آب حل‌شدنی‌ست. این محلول را بر روی فرش یا موکت اسپری کنید و با دستمال نم‌دار روی محل لکه بکشید.

اگر سطح فرش با آب میوه‌هایی چون انار، هندوانه، گیلاس و… لکه‌دار شده است، پیشنهاد می‌شود از ترکیب آب و سرکه سفید استفاده کنید. سرکه سفید خاصیت پاک کنندگی بسیار خوبی دارد و برای تمیز کردن لکه فرش گزینه قابل اتکایی به حساب می‌آید.

 

پاک کردن لکه غذا و مواد خوراکی از روی فرش

 

اگر بر روی فرشتان موادی چون آدامس چسبیده است، استفاده از یخ توصیه می‌شود. یخ را روی سطح آدامسی فرش قرار دهید. این کار چه فایده‌ای دارد؟ باعث می‌شود تا آدامس سفت شود و با کاردک یا یک سطح تیز قابل جدا شدن باشد.

ممکن است برایتان این پرسش مطرح شود که اگر سطح فرش با غذا لکه‌دار شود، چه چیزی لکه فرش را از بین می‌برد؟ برای از بین بردن لکه غذا کافیست بر روی محل موردنظر، مخلوطی از سرکه سفید و جوش شیرین بریزید. سپس با حوله مرطوب آن را پاک کنید و این عملیات را برای چندین بار انجام دهید.

سوالات متداول

چگونه لکه شمع از روی فرش پاک کنیم؟

حرارت اتو مناسب‌ترین راه برای پاک کردن لکه شمع است. ابتدا با یک جسم نوک تیز به‌ پاک کردن لکه شمع بپردازید. سپس با یک حوله مرطوب روی آن را بپوشانید و در نهایت حرارت اتو را روی آن فشار دهید.

 

حرارت اتو مناسب‌ترین راه برای پاک کردن لکه شمع است

 

برای از بین بردن لکه چای از روی فرش کرم رنگ چه محلولی استفاده کنیم؟

برای پاک کردن لکه فرش به‌ویژه اگر چای یا قهوه باشد، بهترین راه استفاده از مایع یا شامپوی فرش است. مقداری از مایع مخصوص را بر روی فرش بریزید و با اسفنج سطح آن را تمیز کنید.

 

پاک کردن لکه گواش از سطح فرش با چه موادی بهتر است؟

لکه‌ ناشی از رنگ گواش یا جوهر از سرسخت‌ترین لکه‌ها هستند و بسیار نیز به چشم می‌آیند. به همین خاطر از یک محلول مطمئن مانند ترکیب آبلیمو و پراکسید هیدروژن بهره بگیرید. این محلول هوای مضری در اطراف خود ایجاد می‌کند؛ بنابراین آن را به دهان و بینی خود نزدیک نکنید.

سخن پایانی

فرش‌ها اصلی‌ترین کفپوش خانه‌های ایرانی هستند، به همین علت ممکن است بارها در معرض لکه و رد مواد مختلف قرار بگیرند. در این صورت باید برای پاک کردن لکه فرش به فکر راه‌های مطمئن و بدون خطری باشیم. نکته مهم این است که بسته به نوع لکه، تمیز کردن آن نیز متفاوت خواهد بود و نمی‌توان از یک ترکیب یا یک مدل مواد شوینده برای تمیز کردن لکه فرش استفاده کرد. به همین علت توصیه ما این است که ابتدا نوع لکه و جنس فرش را شناسایی کنید و سپس برای پاک کردن آن بیندیشید. برای کسب اطلاعات بیشتر نوشته اصول نگهداری فرش را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید