مقالات دکوراسیون داخلی خانه

راهنمای ست کردن فرش آبی با دکوراسیون منزل

ست کردن فرش آبی با دکوراسیون

فهرست

فرشی با رنگ و نقشی زیبا می‌تواند روح تازه‌ای به منزلتان ببخشد و آرامش و گرما را به ارمغان بیاورد. در میان رنگ‌های مختلف، فرش آبی به‌ عنوان یک انتخاب جذاب در دکوراسیون سنتی و مدرن به ‌شمار می‌رود. با این وجود، اینکه چگونه یک فرش آبی را با سایر لوازم و دکوراسیون خانه هماهنگ کنید، کمی چالش‌برانگیز است. از این ‌ر‌و در این مطلب قصد داریم به نحوه ست کردن فرش آبی با دکوراسیون منزل و لوازمی مانند مبلمان، پرده و حتی رنگ دیوار بپردازیم. فرقی نمی‌کند فرش آبی تیره یا آبی آسمانی داشته باشید، ما در این مطلب سعی کرده‌ایم نکات کاربردی و ایده‌های خلاقانه‌ای را در اختیارتان قرار دهیم و به شما در ایجاد فضایی هماهنگ و زیبا کمک کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

فرش آبی با چه رنگ مبلی ست است؟

آبی رنگی آرامش‌بخش است که استفاده از آن فضای داخل منزل را شیک‌تر جلوه می‌دهد، به‌ همین دلیل طرفداران بسیاری دارد. افراد زیادی برای فرش‌های اتاقشان رنگ آبی را انتخاب می‌کنند، اما نمی‎دانند که چه رنگ مبلی را باید با آن ست کنند! جالب است بدانید که رنگ‌های بسیاری مانند سفید، خاکستری، بژ، کرم، قهوه‌ای و حتی صورتی ملایم، رنگ‌های مناسبی برای مبل‌‌هایی هستند که قرار است در کنار فرش آبی قرار بگیرند. در ادامه مطلب ست کردن فرش آبی با دکوراسیون به توضیح نحوه ست کردن این رنگ‌های جذاب با فرش می‌پردازیم.

 • رنگ کرم: تلفیق رنگ آبی و کرم به ‌طرز فوق‌العاده‌ای آرامش‌بخش و دلپذیر است. به ‌طور کلی ترکیب رنگ سرد و گرم به دلنشین‌تر شدن فضا کمک می‌کند و اتاق را روشن‌تر جلوه می‌دهد.
 • رنگ زرد: استفاده از رنگ‌های متضاد یکی از ترفندهایی است که طراحان دکوراسیون داخلی برای زیباتر نشان دادن فضا استفاده می‌کنند. انتخاب یک مبل زرد در کنار فرش آبی، شادی و انرژی را در اتاق به ارمغان می‌آورد.
 • سرمه‌ای: با انتخاب رنگی که نزدیک به رنگ فرش است می‌توانید یک کنتراست زیبا خلق کنید و ظاهری چشم‌نواز به محیط ببخشید. اگر قصد دارید از رنگ سورمه‌ای در کنار فرش آبی استفاده کنید، بهتر است کوسن‌های رنگارنگ و میز عسلی به رنگ خنثی در کنار آن‌ها قرار دهید.
 • خاکستری تیره: پیدا کردن یک رنگ تیره برای ست کردن فرش آبی با چیدمان منزل کمی سخت به‌ نظر می‌رسد، اما خاکستری تیره جزو رنگ‌هایی است که به ‌خوبی با آبی ست می‌شود. انتخاب رنگ خاکستری تیره برای مبل‌ها، فضایی متضاد و جذاب خلق می‌کند.
 • صورتی ملایم: قرار گرفتن رنگی مانند صورتی ملایم در کنار فرش آبی یک کنتراست آرامش‌بخش به ‌وجود می‌آورد و فضایی رمانتیک به محیط می‌بخشد.
 • بژ: بژ با طیف وسیعی از رنگ‌ها از جمله آبی به ‌راحتی ست می‌شود. استفاده از این رنگ یک محیط گرم و دلپذیر برایتان به ارمغان می‌آورد و اتاقتان را ساده و زیبا جلوه می‌دهد.
 • سفید: رنگ سفید نماد تمیزی و پاکی است. قرار گرفتن این رنگ در کنار مبل آبی یک زیبایی چشم‌نواز و منسجم ایجاد می‌کند و فضا را جذاب می‌سازد.

 

فرش آبی با چه رنگ مبلی ست است؟

 

نکات ضروری در طراحی دکوراسیون فرش آبی

استفاده از فرش آبی،‌ خانه را به محیطی جذاب برای زندگی‌ تبدیل می‌کند، چنان‌که از سپری‌ کردن وقت در آن لذت بیشتری خواهید برد. برای آنکه فرش آبی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل شما جلوه بیشتری داشته باشد، باید نکاتی را در نظر بگیرید. از جمله عواملی که در قسمت قبل ست کردن فرش آبی با چیدمان منزل نیز به آن اشاره کردیم، انتخاب رنگ‌های مکمل در سایر لوازم منزل است. شما باید برای ایجاد ظاهری منسجم و متعادل، تم کلی اتاق را در نظر بگیرید و فرش آبی را با رنگ دیوارها، مبلمان و لوازم دیگر ست کنید.
مورد مهم دیگر توجه به سبک طراحی داخلی منزلتان است که در هنگام ست کردن فرش آبی با دکوراسیون باید به آن توجه داشته باشید. فرش آبی که انتخاب می‌کنید باید با سبک دکوراسیون مدرن،‌ سنتی یا تلفیقی اتاق همخوانی داشته باشد. به عنوان مثال، یک فرش آبی مخملی با پرزهای کوتاه برای فضای مجلل یا دنج مناسب است، در حالی که فرش آبی طرح‌دار در دکوراسیون سبک مدرن جذابیت بیشتری دارد. اندازه اتاقی که فرش آبی در آن قرار می‌گیرد نیز یکی‌‌ دیگر از نکات مهمی است که باید در نظر بگیرید. فرشی با رنگ آبی روشن، اتاق‌های کوچک را بزرگ‌تر و بازتر نشان دهد، در حالی که فرش آبی تیره به فضاهای بزرگ‌تر، شور و گرما اضافه می‌کند.

 

نکات ضروری در طراحی دکوراسیون فرش آبی

 

بکاربردن رنگهای متضاد برای جلوه ی بیشتر فرش آبی

یکی‌ از ترفند‌هایی که طراحان دکوراسیون از آن به نحو ‌احسن استفاده می‌کنند، به کار بردن رنگ‌های متضاد در دکوراسیون منزل است. استفاده از رنگ‌های متضاد در کنار رنگ آبی، سرزندگی و جذابیت آن را بهتر نشان می‌دهد، در ادامه به برخی از تأثیرات استفاده از رنگ‌های متضاد با فرش آبی بیشتر می‌پردازیم:

 

رنگ‌های متضاد مکمل

رنگ‌هایی مانند زرد و نارنجی که در چرخه رنگ مقابل آبی قرار دارند، تضاد مکملی با این رنگ ایجاد می‌کنند. وقتی این رنگ‌ها با یک فرش آبی ترکیب شوند، فضا را زنده‌تر و فرش را برجسته و زیباتر نشان می‌دهند.‌

 

رنگ‌های متضاد خنثی

رنگ‌های خنثی مانند سفید، خاکستری یا بژ تضاد متعادل و ظریف‌تری با فرش آبی دارند. این رنگ‌های خنثی به ایجاد ظاهری هماهنگ و پیچیده کمک می‌کنند و در عین حال به رنگ آبی اجازه می‌دهند تا در مرکز توجه قرار گیرد. تضاد بین رنگ‌ آبی و خنثی به فرش عمق و بعد بیشتری می‌بخشد و آن را جذاب می‌کند.

 

رنگ‌های متضاد پررنگ

اگر به ‌دنبال فضایی هنری هستید، استفاده از رنگ‌های تند و متضاد مانند قرمز یا زرد روشن در کنار یک فرش آبی محیط را جذاب و جسور جلوه می‌دهد. این طیف رنگی متضاد به ‌ویژه در دکوراسیون مدرن برای نشان دادن جنب و جوش و انرژی در محیط استفاده می‌شود‌.

 

 

بکاربردن رنگهای متضاد برای جلوه ی بیشتر فرش آبی

 

استفاده از رنگهای همسان در مبل و فرش آبی

نحوه چیدن وسایل منزل، انتخاب رنگ فرش‌ و لوازم دیگر در کنار توجه به المان‌های بصری‌ به سلیقه شما نیز بستگی دارد، به ‌طور مثال، استفاده از رنگ مبل و فرش یکسان برای برخی از افراد جذاب است. چیدمان صحیح این لوازم یکرنگ می‌تواند ظاهری هماهنگ و یکپارچه در فضای زندگی شما ایجاد کند. وقتی رنگ‌های یکسان در مبل و فرش بکار می‌رود یک ارتباط بصری بین دو وسیله ایجاد می‌شود و فضای یکدست به ‌وجود می‌آورد.
شاید برایتان پیش آمده باشد که به ‌محض وارد شدن به محیطی با لوازم رنگارنگ، مضطرب شوید‌، انتخاب یک رنگ یکسان بین مبل و فرش می‌تواند حس آرامش، سادگی و ظرافت را در محیط به ارمغان بیاورد و از هرگونه اضطراب یا حواس‌پرتی که در اثر استفاده از رنگ‌های متضاد ایجاد می‌شود، جلوگیری کند. در هنگام ست کردن فرش آبی با دکوراسیون، بهتر است که از رنگ آبی با تم‌های مختلف مثلاً آبی تیره، آبی روشن و حتی سورمه‌ای استفاده کنید‌ تا در عین حفظ ظاهری هماهنگ، جذابیت بصری فضا بیشتر شود.

 

استفاده از رنگهای همسان در مبل و فرش آبی

 

تفاوت ست کردن فرش آبی، با لوازم رنگ روشن و تیره

فرش‌ آبی در هنگام قرار گرفتن در کنار لوازم به رنگ روشن یا تیره جلوه‌های متفاوتی از خود بروز می‌دهد. در ادامه مطلب ست کردن فرش آبی با دکوراسیون به توضیح تفاوت‌هایی که استفاده از این رنگ‌ها در کنار یکدیگر به‌ وجود می‌آورد، اشاره می‌کنیم:
فرش آبی با لوازم جانبی رنگ روشن
برخی از افراد دوست دارند که فرش‌های آبی را با رنگ‌های روشن مانند سفید یا کرم ست کنند. استفاده از این رنگ‌ها به فضای اتاق زیبایی می‌بخشد و تأثیرات زیر را به جا می‌گذارد:

 •  روشنایی: لوازم خانگی رنگ روشن در ترکیب با فرش آبی، محیطی روشن در اتاق ایجاد می‌کند. رنگ‌های روشن نور طبیعی و مصنوعی را منعکس و تقویت می‌کنند و فضا را جذاب جلوه می‌دهند.
 • آرامش: لوازمی خانگی به رنگ روشن اغلب حس آرامش و سکون را تداعی می‌کنند، مخصوصاً زمانی که با رنگ آبی ملایم در فرش همراه شوند. این ترکیب در اتاق خواب، اتاق نشیمن یا فضاهایی که آرامش در آن مهم است، کاربرد دارد.
 • بزرگ‌تر نشان دادن فضا: اگر محیط کوچکی‌‌ در ‌اختیار دارید، استفاده از رنگ روشن در کنار رنگ آبی انتخاب مناسبی است؛ زیرا رنگ‌های روشن در ترکیب با فرش آبی، فضا را بزرگ‌تر و بازتر نشان می‌دهد‌.
  فرش آبی با لوازم جانبی رنگ تیره
  برخی از افراد به استفاده از رنگ‌های تیره در دکوراسیون منزل علاقه دارند. اگر شما هم جزو این دسته هستید باید بگوییم که استفاده از وسایل به رنگ تیره در کنار فرش آبی نیز زیبایی‌های خاص خود را دارد که در ادامه مطلب ست کردن فرش آبی با چیدمان منزل به آن‌ها می‌پردازیم:
 •  ظرافت و پیچیدگی: لوازم خانگی رنگ تیره همراه با فرش آبی حس ظرافت و پیچیدگی را به اتاق اضافه می‌کنند. رنگ‌های تیره مانند مشکی، قهوه‌ای تیره یا خاکستری زغالی در ایجاد حس ظرافت و تجمل در محیط نقش دارند.
 •  صمیمیت: رنگ‌های تیره فضایی دنج ایجاد می‌کنند و اتاق را صمیمی و جذاب جلوه می‌دهند، به ‌ویژه زمانی که با رنگ آبی تیره‌ در فرش ترکیب می‌شوند.
 •  برجسته کردن طراحی‌ها: لوازم جانبی رنگ تیره در برجسته کردن طراحی‌ و نقوش فرش آبی موثر است. به عنوان مثال، استفاده از مبل‌هایی با رنگ تیره در نمایش بیشتر زیبایی بصری فرش‌ آبی نقش دارند.

 

تفاوت ست کردن فرش آبی، با لوازم رنگ روشن و تیره

 

طریقه ی ست کردن فرش آبی با دیوار و پرده

یکی از مهم‌ترین عواملی که روح تازه‌ای به فضای منزل می‌دمد و دکوراسیون را جذاب‌تر نشان می‌دهد؛ تعادل و هماهنگی رنگ بین فرش، دیوار و پرده است. برای بسیاری از افراد که به فرش‌های رنگی مانند فرش آبی علاقه‌ دارند، ست کردن آن با دیوار و پرده چالش بسیار بزرگی به ‌حساب می‌آید. ‌از ‌این ‌رو در ادامه قصد داریم به نکات مهمی که برای ست کردن فرش آبی با دکوراسیون باید در نظر داشته باشید، اشاره کنیم.

 

رنگ فرش را دقیقا مشخص کنید

ما در این مطلب درباره فرش آبی و نحوه ست کردن آن با لوازم خانگی دیگر صحبت کردیم، اما رنگ آبی طیف گسترده‌ای دارد که از آبی روشن تا آبی تیره را شامل می‌شود؛ بنابراین اگر هنوز فرش آبی نخریده‌اید، در ‌ابتدا طیف رنگ آبی نزدیک به سلیقه خود را برای فرش تعیین کنید، سپس با کمک رنگ قالب فرش می‌توانید یک رنگ متضاد یا مکمل برای دیوار و پرده برگزینید.

 

رنگ‌های متضاد

برای ایجاد ظاهری جذاب، رنگ‌هایی برای دیوار و پرده انتخاب کنید که متضاد رنگ آبی باشد. به ‌عنوان مثال، می‌توانید رنگ‌های دیوار و پرده را در رنگ‌های متضاد آبی مانند زرد کم رنگ انتخاب کنید. این رنگ‌ها در کنار یکدیگر تعادل دلپذیری ایجاد می‌کنند و رنگ‌های آبی را در فرش جذاب‌تر نشان می‌دهند.

 

رنگ‌های خنثی

گزینه دیگر انتخاب رنگ‌های خنثی برای دیوار و پرده است که به فرش آبی اجازه می‌دهد در مرکز توجه قرار بگیرد. رنگ‌هایی مانند سفید، کرم یا خاکستری پس‌زمینه‌ای ساده ایجاد می‌کنند و فرش آبی را برجسته نشان می‌دهند. رنگ‌های خنثی همچنین تطبیق‌پذیر هستند، زیرا می‌توان آن‌ها را به‌ راحتی با رنگ‌های دیگر و سبک‌های مختلف دکوراسیون ست کرد.

 

رنگ‌های همسان

اگر فضایی جسورانه‌ را ترجیح می‌دهید برای ست کردن فرش آبی با چیدمان منزل از رنگ‌های همسان برای دیوارها و پرده‌ها استفاده کنید. به عنوان نمونه، اگر فرش آبی رنگ روشن‌تری دارد، می‌توانید در دیوار از رنگ‌های تیره‌تر مانند سرمه‌ای یا آبی تیره استفاده کنید تا هماهنگی جذابی ایجاد شود.

 

طریقه ی ست کردن فرش آبی با دیوار و پرده

 

راهنمای انتخاب و خرید فرش آبی

یکی از مهم‌ترین لوازم خانگی برای ایرانیان، فرش است که در هنگام انتخاب آن وسواس زیادی به خرج می‌دهند. در‌ این مطلب درباره فرش‌ آبی و نحوه ست کردن آن با لوازم دیگر گفتیم، در ادامه مطلب ست کردن فرش آبی با دکوراسیون به نکات مهمی که در زمان خرید این فرش‌ها باید به‌ آن توجه کنید، می‌پردازیم:

حال و هوای فضا را نظر بگیرید
همان‌طور که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم رنگ آبی در طیف گسترده‌ای از روشن تا تیره وجود دارد. در هنگام انتخاب فرش با توجه به حال و هوا و فضای اتاق، رنگی را انتخاب کنید که در راستای سلیقه شما و با سایر‌ لوازم خانه هارمونی داشته باشد.‌
به نور اتاق توجه کنید
جالب است بدانید که طبیعی یا مصنوعی بودن نور اتاق بر ظاهر و درخشش رنگ فرش تأثیر دارد؛ بنابراین اگر اتاقتان نور طبیعی زیادی دارد، فرش آبی ممکن است روشن‌تر و انرژی‌بخش‌تر به نظر برسد. در مقابل، در محیطی با نور طبیعی کمتر، رنگ آبی تیره مجلل و برجسته‌ جلوه می‌کند.
اندازه و طرح فرش را تعیین کنید
فرش آبی در ابعاد مختلفی مانند مربع و مستطیل و همچنین طرح‌های سنتی و مدرن در بازار موجود است. برای ست کردن فرش آبی با چیدمان منزل باید ابعاد اتاقتان را اندازه بگیرید و با توجه به مبل و سایر لوازم، یک فرش آبی متناسب سفارش دهید.
طرح و متریال و قیمت فرش را در نظر بگیرید
اگر قصد خرید و دانستن قیمت فرش دستباف را دارید باید در ابتدا طرح مورد نظر خود را انتخاب کنید، چرا که فرش دستباف در هر نقطه از ایران دارای طرح، نقش و رنگ مخصوص به خود است. اگر هم قصد دارید یک فرش آبی ماشینی یا مدرن بخرید باید ویژگی‌های متفاوتی از نظر دوام، تعداد شانه، نحوه نگهداری و شستشوی آن را در نظر بگیرید.

 

راهنمای انتخاب و خرید فرش آبی

 

جمع ‌بندی
در این مطلب درباره ست کردن فرش آبی با دکوراسیون منزل صحبت کردیم و به چگونگی تطبیق رنگ آبی با انواع لوازم خانه پرداختیم. ست کردن فرش آبی با لوازم خانگی دیگر، فضایی دلنشین و چشم‌نواز در منزل شما فراهم می‌کند. برای جذابیت‌ بیشتر فرش آبی می‌توانید از رنگ‌های مکمل، متضاد و خنثی در دکوراسیون منزل خود استفاده کنید تا محیطی منسجم و متعادل ایجاد شود. یادتان باشد که کلید ست کردن موفق فرش آبی با لوازم دیگر در خلاقیت شما نهفته است، بنابراین ترکیب‌های مختلف را امتحان و به حس خود اعتماد کنید تا فضایی همسو با سلیقه شخصی‌تان خلق شود. در ضمن فرش آبی را می توانید از بازار آنلاین فرش نیز تهیه کنید.

 

سوالات متداول

• آیا می‌توانم از فرش آبی در اتاقی با رنگی متفاوت استفاده کنم؟

بله، فرش آبی می‌تواند در اتاقی با رنگ غالب متفاوت قرار بگیرد، اما بهتر است رنگ‌هایی را انتخاب کنید که با فرش آبی همخوانی داشته باشند تا ظاهری منسجم ایجاد کند.

• فرش آبی برای چه سبکی از دکوراسیون مناسب است؟

فرش آبی می‌تواند با سبک‌های مختلف دکوراسیون به خوبی ست شوند. این رنگ فرش در سبک‌های دکوراسیون سنتی، مدرن و تلفیقی با توجه به طیف وسیع رنگی خود می‌تواند استفاده شود.

• فرش آبی یکدست بهتر است یا طرح دار؟

برای پاسخ به این سوال باید سلیقه شخصی خود و همچنین الگوهای موجود دکوراسیون را در نظر بگیرید. به‌ طور مثال، یک فرش یکدست آبی و بدون طرح می‌تواند تطبیق‌پذیری بیشتری را با محیط ارائه دهد، در حالی که یک فرش طرح دار جذابیت بصری بیشتری ایجاد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید