مقالات راهنمای خرید فرش

ابعاد استاندارد فرش

ابعاد استاندارد فرش

فهرست

حتما برای شما هم پیش آمده که در انتخاب ابعاد فرش دچار شک و تردید شوید و از خود بپرسید فرش چند متری بخرم؟ در واقع یکی از اصلی‌‌ترین موضوعاتی که هنگام خرید فرش دستباف باید به آن دقت داشته باشید سایز و ابعاد استاندارد فرش است. به طور معمول تمامی فرش‌ها طبق یک سایز استاندارد بافته می‌شوند و بافنده، فرش را مطابق میل خود نمی‌بافد! البته در برخی موارد خاص فرش‌های سفارشی با ابعاد دلخواه مشتری نیز بافته می‌شوند، ولی در کل یک سری سایز استاندارد وجود دارد که بافندگان فرش از آن‌ها پیروی می‌کنند. حال شما باید چه فرشی با چه ابعادی را خریداری کنید؟

 

در درجه اول باید در نظر بگیرید که فرش قرار است چه فضایی را پوشش دهد و ابعاد فضای مورد نظر چقدر است، سپس بر اساس آن، فرشی مناسب را انتخاب کنید. آشنایی با ابعاد استاندارد فرش باعث می‌شود تا شما در هنگام خرید بسیار هوشمندانه عمل کرده و هزینه خود را صرف خرید فرش غیراستاندارد نکنید. در ادامه این مقاله با اندازه استاندارد فرش آشنا خواهید شد؛ لطفا تا پایان با ما همراه باشید!

آشنایی با ابعاد استاندارد فرش دستباف و ماشینی

پادری

برای آشنایی با سایز مناسب فرش‌ها بهتر است از کوچک‌ترین آن‌ها شروع کنیم. همان‌طور که می‌دانید پادری‌ها تقریباً در تمامی منازل وجود دارند و در جلوی درب پهن می‌شوند و وظیفه جلوگیری از انتقال آلودگی از محیطی به محیط دیگر را بر عهده دارند، البته پادری‌ها جلوی درب حمام و سرویس بهداشتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و سبب خشک شدن رطوبت پا می‌شوند. معمولاً ابعاد استاندارد پادری‌ها بین ۵۰ تا ۸۰ سانتی‌متر است که می‌توانید آن‌ها را در مدل‌ها و طرح‌های مختلف در بازار پیدا کنید.

ذرع و نیم

شاید تاکنون واژه ذرع را نشنیده باشید؛ ذرع یک واحد اندازه‌گیری طول است که بیشتر در زمان گذشته کاربرد داشته و معادل امروزی آن در تبریز ۱۱۲ سانتی‌متر و در اصفهان ۱۰۴ سانتی‌متر محاسبه می‌شود. فرش‌های ذرع و نیم حدوداً ۱۵۰ تا ۱۶۰ سانتی‌متر طول دارند و در ابعاد (۱ در ۱٫۵ متر) بافته می‌شوند. ناگفته نماند که فرش‌های ذرع و نیم بیشتر برای فضاهایی که نسبتاً کوچک هستند کاربرد دارند.

 

 

آشنایی با ابعاد استاندارد فرش

ابعاد استاندارد فرش ماشینی ۴ متری

فرش‌های ۴ متری نیز جزو فرش‌های نسبتاً کوچک به شمار می‌روند و برای پوشاندن فضاهایی که وسعت چندانی ندارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. این فرش‌ها دارای ابعاد استاندارد (۲٫۲۵ در ۱٫۵ متر) بوده و در برخی موارد طول آن‌ها ۵ سانتی‌متر کمتر و در نتیجه ابعاد آن‌ها (۲٫۲۰ در ۱٫۵ متر) خواهد بود.

ابعاد استاندارد فرش ماشینی ۶ متری

یکی از فرش‌های پرطرفدار در خانه‌های ایرانی، فرش ۶ متری است. معمولاً این فرش‌ها در وسط سالن پهن شده و فضای زیر مبل را پوشش نمی‌دهند. در اکثر مواقع فرش‌های ۶ متری در خانه‌های اسپرت دیده می‌شوند. ابعاد فرش‌های ۶ متری (۲ در ۳) است؛ به این معنا که طول آن ۳ و عرض آن ۲ خواهد بود.

ابعاد استاندارد فرش ماشینی ۹ متری

جالب است بدانید که فرش‌های ۹ متری دارای مساحت ۸/۷۵ مترمربع هستند؛ به این معنا که به طور دقیق ۹ متر کامل نبوده و درواقع حدود ۲۵ سانتی‌متر از ۹ متر کم‌ترند. با این حال چنین فرش‌هایی در بازار تحت عنوان فرش ۹ متری مشهور هستند. ابعاد فرش‌های ۹ متری (۲٫۵ در ۳٫۵ متر) است. در برخی موارد خاص ممکن است که این فرش‌ها در ابعاد ۳ در ۳ نیز بافته شوند. ناگفته نماند که تلاش بافندگان بر بافتن فرش به شکل مستطیل است؛ چرا که در این حالت ظاهر فرش بسیار زیباتر بوده و با اکثر منازل ایرانی سازگاری دارد. عموماً فرش‌های ۹ متری در سالن‌های پذیرایی و اتاق نشیمن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ابعاد استاندارد فرش ۱۲ متری

فرش‌های ۱۲ متری بزرگ‌ترین نمونه فرش‌های استاندارد به شمار می‌روند که اکثراً در سالن‌ها و اتاق‌های نشیمن بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. ابعاد استاندارد این فرش‌ها (۳ در ۴ متر) است.

 

 

ابعاد استاندارد فرش ۱۲ متری

اندازه استاندارد فرش ۱۸ متری

فرش‌های ۱۸ متری به علت مساحت بزرگی که دارند برای منازلی که دارای فضای وسیع هستند گزینه ایده‌آلی محسوب می‌شوند، البته ابعاد فرش‌های ۱۸ متری (۳/۵ در ۵ متر) بوده و مساحت آن‌ها نیز (۱۷/۵) متر است؛ بنابراین فرش‌های ۱۸ متری نیز به طور دقیق ۱۸ متر کامل نیستند.

آشنایی با ابعاد استاندارد فرش‌ دستباف غیر مستطیل

اندازه استاندارد فرش کناره

از فرش‌های کناره در راهروها و قسمت‌های بلند و باریک منزل استفاده می‌شود. این فرش‌ها در اندازه‌های استاندارد (۱ در ۲ متر)، (۱ در ۳ متر) و (۱ در ۴ متر) در بازار موجود هستند. البته اگر فضای شما بلندتر از ابعاد پیش‌فرض فرش‌های کناره است می‌توانید از فرش‌های متری استفاده کنید. عرض این نوع از فرش‌ها ۱ متر بوده و طول آنان بر اساس فضای مور‌د نظر برش می‌خورد.

سایز استاندارد فرش گرد

فرش‌های گرد همان‌طور که از نامشان پیداست به صورت دایره‌ای بافته می‌شوند و مصارف مختلفی دارند. به عنوان مثال از فرش‌های گرد می‌توان در فضاهایی که دیوار گرد دارند، زیر میز ناهارخوری، زیر سقف کاذب گرد و همچنین در وسط سالن‌های بزرگ به عنوان رابط استفاده کرد. ابعاد استاندارد این نوع از فرش‌ها در قطر ۱ متر، ۱٫۵ متر، ۲ متر و ۳ متر است.

 

 

آشنایی با ابعاد استاندارد فرش‌های غیر مستطیل

ابعاد استاندارد فرش دستباف بیضی

فرش‌های بیضی نیز مثل فرش‌های گرد کاربردهای مختلفی دارند و می‌توان از آن‌ها در راهروهای کوچک، زیر میز ناهارخوری بیضی‌شکل و هر فضایی که با شکل بیضی این فرش‌ها هماهنگی داشته باشد استفاده کرد. فرش‌های بیضی به صورت پیش‌فرض در اندازه‌های (۱ متر در ۱٫۵ متر)، (۱٫۵ متر در ۲٫۲۵ متر) و (۲ متر در ۳ متر) بافته می‌شوند.

سوالات متداول

 

اندازه استاندارد فرش ۴ متری مربع چقدر است؟

عموماً تولید فرش‌های ۴ متری رایج نیست؛ چرا که درصد تقاضا برای این نوع از فرش‌ها بسیار کم است؛ اما با این حال فضاهایی در منازل وجود دارند که می‌توان برای پوشاندن کف آنان از فرش‌های ۴ متری مربعی استفاده کرد. به عنوان مثال می‌توان به اتاق‌های مربع شکل یا زیر میز غذاخوری اشاره کرد. ابعاد استاندارد فرش ۴ متری مربعی (۲ در ۲ متر) است.

 

اندازه استاندارد فرش ۲ متری مدرن چقدر است؟

فرش‌های مدرن به طور معمول در ابعاد (۱٫۲۰ در ۱٫۸۰ متر) بافته می‌شوند و سطحی معادل ۲ متر را پوشش می‌دهند؛ بنابراین از آنان می‌توان در اتاق‌های کوچک استفاده کرد. اگر علاقه‌مند به سبک‌های مدرن هستید و مایلید که در منزل خود فرش‌هایی با ابعاد مدرن داشته باشید، قالیچه‌های مدرن ۲ متری گزینه ایده‌آلی برای شما به شمار می‌روند.

 

 

اندازه استاندارد فرش

 

ابعاد غیراستاندارد فرش چیست؟

علاوه‌بر سایز‌های استاندارد تعریف شده در بخش‌های قبلی، سایزهای دیگری نیز وجود دارند که از آن‌ها تحت عنوان سایزهای غیر استاندارد یاد شده و تنها به درخواست مشتری تولید می‌شوند. این سایزها عبارتند از:

 

  • ابعاد غیر استاندارد فرش ماشینی ۲۴ متری: ۳ در ۸ متر
  • ابعاد غیر استاندارد فرش ماشینی ۱۸ متری: ۳٫۵ در ۵ متر
  • ابعاد غیر استاندارد فرش ماشینی ۱۵ متری: ۳ در ۵ متر

نکته!

توجه داشته باشید که ابعاد غیراستاندارد مذکور تنها توسط برخی از برندهای خاص تولید و عرضه شده و در اکثر مواقع فقط به صورت جفتی قابل سفارش هستند.

 

سخن پایانی

پیشنهاد ما این است که هنگام خرید فرش ماشینی طول و عرض آن را حتماً در نظر داشته باشید و بر اساس آن بهترین فرش با ابعاد مناسب را برای منزل خود خریداری کنید. آشنایی با ابعاد استاندارد فرش می‌تواند در خرید شما تأثیر بسزایی داشته باشد؛ لذا بهتر است به سایز‌های پیش‌فرض هر فرش دقت کنید و متناسب با محیطی که قرار است فرش آن را بپوشاند، بهترین و مناسب‌ترین فرش را سفارش دهید. فراموش نکنید که فرش در دکوراسیون داخلی منزل شما نقش بسیار پررنگی را ایفا می‌کند؛ بنابراین در هنگام خرید آن باید بسیار دقت کرد. همچنین پیشنهاد می کنیم با کلیک روی لینک درج شده اختلاف فرش و قالی را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید