مقالات دکوراسیون داخلی خانه

فرش مناسب برای جهیزیه

راهنمای خرید فرش جهیزیه عروس

فهرست

فرش جهیزیه، از آن دسته آیتم‌هایی است که انتخاب آن به حوصله و دقت زیادی نیاز دارد. بسیاری از افراد اعتقاد دارند که فرش، قلب خانه است و پایه‌های دکوراسیون داخلی منزل بر اساس آن بنا می‌شود. به همین دلیل، انتخاب یک فرش نامناسب نمای خانه را زیر سوال برده و آن‌طور که باید و شاید، جلوه‌نمایی نمی‌کند. هر فرشی، ویژگی‌های خاص خود را دارد و در محیط خاصی استفاده می‌شود. همچنین هر سبکی از چیدمان و دکوراسیون داخلی منزل، فرش متناسب با آن دکور را می‌طلبد؛ بنابراین، توصیه می‌شود پس از انتخاب سبک دکوراسیون، نخست به خرید فرش دستباف اقدام کرده و سپس بر اساس آن، سایر اقلام جهیزیه را خریداری کنید. در ادامه، با راهنمای خرید فرش جهیزیه عروس، فوت و فن انتخاب بهترین فرش مناسب برای جهیزیه را کشف خواهید کرد.

فرش جهیزیه دستباف یا ماشینی؟

نخستین دوراهی که در پروسه خرید فرش مناسب جهیزیه ایجاد می‌شود، دو راهی بین فرش دستباف و فرش ماشینی است. به نظر شما کدام فرش مناسب جهیزیه است؟ پاسخ این سوال، به عوامل زیادی بستگی دارد. برای مثال، فرش‌های دستباف جزو کالاهای لوکس به حساب می‌آیند و قیمت آن‌ها در مقایسه با فرش‌های ماشینی، بسیار بالاتر هستند. فرش دستباف ایرانی در سراسر دنیا شاخص بوده و در فرهنگ ما ایرانی‌ها نیز جایگاه والایی دارد. قبل از خرید فرش دستباف، بهتر است بدانید که این فرش‌ها به مراقبت بیشتری نیاز دارند و شرایط نگهداری از آن‌ها دشوار است. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله فرش دستباف گونه یا فرش معمولی را مطالعه کنید.

 

فرش جهیزیه، دستباف یا ماشینی؟

 

همچنین شستشو روی فرش‌های دستباف اثر بدی گذاشته و ممکن است در رنگ آن‌ها به‌هم‌ ریختگی ایجاد کند؛ در نتیجه، استفاده از فرش دستباف در مکان‌های پرترددی که در معرض آلودگی هستند، توصیه نمی‌شود. تنوع نقش و رنگ، یکی از دلایلی است که خریداران را به سمت فرش ماشینی سوق می‌دهد. در بین فرش‌های دستباف به نسبت فرش‌های ماشینی، شاهد تنوع کمتری هستیم و این موضوع، اجرای دکوراسیون اصولی منزل را دشوار می‌کند. این در حالی است که با مراجعه به یک فروشگاه فرش ماشینی، با انبوهی از آثار متنوع ایرانی روبه‌رو می‌شوید که هر نوع سلیقه و بودجه مالی را پوشش می‌دهند.

فرش دستباف نائین یکی از بهترین انواع فرش های جهان لقب دارد.

الیاف اکریلیک بهتر است یا پلی استر؟

در این بخش از مقاله راهنمای خرید فرش جهیزیه عروس قصد داریم به جنس الیاف فرش بپردازیم. امروزه اکثر فرش‌ها از الیاف اکریلیک یا پلی استر تولید می‌شوند. فرش‌های پلی استر به نسبت فرش‌های اکریلیک ظریف‌تر و نازک‌تر هستند، به همین دلیل، مقاومت بالایی ندارند و در اثر تردد زیاد یا قرار گرفتن پایه مبلمان روی آن‌ها، پاخورده و کوبیده می‌شوند. با تمام این تفاسیر، این فرش‌ها گزینه نامعقولی برای خرید نیستند، چرا که قیمت مناسبی دارند، متنوع هستند و همچنین پرزدهی و جذب آلودگی در آن‌ها کم است؛ به همین دلیل استفاده از این فرش ها در قسمت‌های کم‌تردد منزل مثل اتاق خواب، انتخاب مناسبی به نظر می‌رسد.

 

واقعیت این است که فاخرترین فرش‌های موجود در بازار را فرش‌های اکریلیک تشکیل می‌دهند. جنس این فرش‌ها به پشم نزدیک‌تر بوده و لمس آن‌ها، حس طبیعی‌تری دارد. این فرش‌ها محکم و مقاوم هستند و برخلاف فرش‌های پلی استر، امکان تغییر رنگ (در اثر شستشو و تابش نور خورشید) در آن‌ها وجود ندارد. نگرانی بابت پرزدهی نیز وجود ندارد، چرا که پرزدهی در فرش اکریلیک هیت یا حرارت‌دیده، کاملا کنترل شده است. توصیه می‌شود قسمت‌های پربازدید منزل عروس مانند سالن نشیمن، به فرش اکریلیک مزین شده باشد تا در اولین نگاه، حس شکوه و زیبایی به بیننده منتقل کند.

تعداد تراکم و شانه فرش مناسب برای جهیزیه

 

تراکم و شانه جزو نکات مهم در راهنمای خرید فرش جهیزیه عروس هستند.

 

تراکم و شانه فرش، یکی از اطلاعات مهم در راهنمای خرید فرش جهیزیه عروس محسوب می‌شود و باید توسط فروشنده برای خریدار فرش شفاف‌سازی شود. شانه به تعداد گره‌هایی گفته می‌شود که در یک متر مربع از فرش ایجاد شده و تراکم تعداد گره‌ها در راستای طول فرش را مشخص می‌کند. هر چه تراکم فرش بیشتر باشد، فرش محکم‌تر بوده و هرچه شانه فرش بیشتر باشد، طرح و نقش آن وضوح بیشتری دارد.

به طور کلی، فرشی که شانه و تراکم بیشتری داشته باشد، درجه کیفی بالاتری خواهد داشت؛ بنابراین توصیه ما این است که فرش مناسب برای جهیزیه عروس، ۱۲۰۰ شانه باشند. فرش ۱۲۰۰ شانه بیشترین تراکم و شانه موجود در بازار است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کلیک روی لینک درج شده به سراغ نوشته تراکم فرش به چه معناست بروید.

 

ترکیب رنگ فرش مناسب برای جهیزیه

پیش از مراجعه حضوری به فروشگاه فرش برای خرید فرش مناسب جهیزیه، ایده‌ای کلی در مورد ترکیب رنگ آن داشته باشید. استقبال زوج‌های جوان از رنگ‌های روشن بسیار زیاد است، به طوری که بسیاری از آن‌ها تمایل دارند در دکوراسیون منزل خود از رنگ‌های روشن مانند سفید یا کرم استفاده کنند. خوشبختانه این رنگ‌ها برای جهیزیه عروس انتخاب مناسبی هستند و فضای منزل را با طراوت و دلباز جلوه می‌دهند؛ البته باید توجه داشته باشید که فضایی تماما یکرنگ، کسل‌کننده و بی‌روح به نظر می‌رسد.

 

به همین دلیل، باید در استفاده از رنگ‌های روشن، تعادل را حفظ کرده و زیاده‌روی نکنید. در صورتی که یک یا چند رنگ زنده دیگر (نظیر نارنجی، سرخابی، سبز و…) را به دکور خود اضافه کنید، تعادل رنگی فضا حفظ می‌شود. ذکر این نکته ضروری است که ترکیب رنگ مبلمان و سایر وسایل جهیزیه، باید با رنگ‌های به کار رفته در فرش، تناسب داشته باشند. اگر پیش از خرید سایر اقلام جهیزیه، فرش را انتخاب می‌کنید، باید بدانید که رنگ فرش، حال و هوای منزل شما را مشخص می‌کند. عواملی مانند رنگ کفپوش، کاغذ دیواری، متراژ منزل و نورگیر بودن آن بر انتخاب رنگ فرش تأثیر می‌گذارند.

نقش و نگار فرش جهیزیه

طرح فرش جهیزیه تا حد زیادی به سبک دکوراسیون منزل وابسته است؛ برای مثال، اگر شما به سبکی مدرن برای چیدمان منزلتان فکر می‌کنید، استفاده از فرش‌هایی با نقوش اصیل ایرانی و گل‌های برجسته، ایده خوبی نیست. از طرفی اگر از طرفداران سبک کلاسیک هستید، فرشی با طرح مدرن در دکوراسیون منزل شما، تناقض ایجاد می‌کند.

 

طرح فرش جهیزیه تا حد زیادی به سبک دکوراسیون منزل وابسته است

 

البته، طراحی فرش‌هایی نظیر فرش پتینه یا وینتیج به گونه‌ای است که ترکیب هنرمندانه‌ای از سبک‌های مدرن و کلاسیک را در خود جای داده و می‌تواند حال و هوای هر دو سبک را به بیننده منتقل کند. نقش فرش نیز مانند رنگ و سبک آن، انتخابی سلیقه‌ای است. در صورتی که به چرک ‌تاب بودن فرش و سهولت ست شدن آن اهمیت می‌دهید، باید به خرید فرشی با رنگ خنثی و طرحی پیوسته فکر کنید.

ابعاد فرش های جهیزیه

ابعاد فرش‌های جهیزیه به متراژ منزل زوجین بستگی دارد و مطابق قاعده‌ای کلی مشخص می‌شود. به بیانی ساده، موقعیت فرش در هر اتاق و سالن باید به گونه‌ای باشد که ۲۰ الی ۵۰ سانتی‌متر با دیوار فاصله داشته باشد؛ بنابراین، نباید کل سطح منزل با فرش پوشیده شود.

از نگاه طراحان دکوراسیون، این کار بیهوده و غیر اصولی بوده و باعث بی‌نظمی در نمای منزل خواهد شد. به ازای هر فضای مجزا در منزل (مانند نشیمن و غذاخوری) یک فرش کافی است. ابعاد فرش مورد نیاز در هر قسمت را می‌توانید با این دستورالعمل اندازه بگیرید. فرشی که در نشیمن قرار می‌گیرد، باید به اندازه‌ای باشد که:

 

  • پایه‌های عقب مبل روی فرش قرار نگیرد.
  • پایه‌های جلوی مبل روی فرش قرار بگیرد.
  • در نشیمن‌های کوچک، پایه‌های عقب و جلوی مبل می‌توانند روی فرش قرار نگیرند.
  • در نشیمن‌های بزرگ در صورت استفاده از دو فرش، بین آن‌ها حداقل ۵۰ سانتی‌متر فاصله باشد.

 

راهنمای خرید فرش جهیزیه عروس

 

نکات مهم

  • دقت کنید فرشی که برای میز نهار‌خوری استفاده می‌شود، باید با ابعاد آن متناسب باشد. بدین صورت که اگر صندلی‌ها از میز بیرون کشیده شوند، باز هم پایه‌هایشان روی فرش قرار بگیرد.
  • اکثر مساحت فرش اتاق خواب، زیر تخت قرار می‌گیرد. درواقع از هر وجه تخت خواب، باید پاهای شما روی فرش قرار بگیرند.
  • فرش مناسب برای آشپزخانه باید از هر دیوار یا کابینت ۱۰ سانتی‌متر فاصله دارد.

نتیجه گیری

در پایان مقاله راهنمای خرید فرش جهیزیه عروس بهتر است بدانید که پاشنه آشیل مربوطه به اقلام جهیزیه و دکوراسیون خانه، فرش دستباف است. با توجه به اینکه فرش جزو کالاهای گران‌قیمت محسوب می‌شود، همه ما تمایل داریم فرشی را انتخاب کنیم که کیفیت و ماندگاری بالایی داشته باشد. فرش مناسب برای جهیزیه، فرشی نیست که پس از مدت کوتاهی نیاز به تعویض داشته باشد، البته به شرطی که در خرید آن، نکات اشاره شده در متن بالا را رعایت کرده باشید.

درواقع انتخاب یک فرش مناسب برای جهیزیه، بیشترین زمان را از شما می‌گیرد. در این پروسه حوصله کنید و برای انتخاب فرش طبق اصول بیان شده در این مقاله، پیش بروید. ابعاد خانه، رنگ کفپوش، رنگ کاغذ دیواری، تم دکور منزل و مخصوصا نورگیر بودن خانه پارامترهایی هستند که در انتخاب فرش نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا می‌کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید