مقالات راهنمای خرید فرش

راهکار برای انتخاب فرش مناسب فضای کوچک

فرش مناسب برای فضای کوچک

فهرست

انتخاب فرش مناسب برای فضای کوچک یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های خانواده‌ها به ‌ویژه زوج‌های جوانی است که در خانه‌های کوچک و با متراژ پایین زندگی می‌کنند. برای اینکه نهایت استفاده از فضای خانه‌های کوچک را ببرد، باید اصول دکوراسیون و طراحی داخلی را رعایت کنید تا یک خانه مدرن و جذاب از نظر زیبایی و رنگ داشته باشید. در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که چگونه برای محیط کوچک، فرش انتخاب کنیم؟

با رعایت نکاتی که در ادامه برای انتخاب فرش مناسب برای خانه‌های کوچک گفته می‌شود، می‌توانید با کمترین بودجه بهترین خرید را تجربه کنید. فرقی نمی‌کند به دنبال فرش دستباف هستید یا ماشینی؛ نکاتی که در ادامه بررسی کرده‌ایم برای انتخاب هر دو فرش مناسب است. فراموش نکنید که این نکات در مورد خانه‌های نقلی و با متراژ کم صدق می‌کند، یعنی کمتر از ۷۰ متر. برای خانه‌های بزرگ‌تر بسیاری از این اصول تغییر می‌کند.

 

انتخاب فرش متناسب فضای کوچک

برای انتخاب فرش مناسب برای فضای کوچک باید به نکات مهمی چون ابعاد، رنگ، طرح، قیمت و سلیقه خود توجه داشته باشید. در ادامه هر یک از این موارد را به ‌صورت جداگانه بررسی کرده‌ایم.

انتخاب فرش متناسب فضای کوچک

مجموعه ای از زیباترین فرش جفت دستباف را تماشا کنید.

۱. ابعاد فرش مناسب برای خانه‌های کوچک

بسیاری از خانواده‌ها در انتخاب فرش به سایز و ابعاد آن اهمیتی نمی‌دهند و تا وارد فرش‌فروشی می‌شوند آن چیزی که از نظرشان زیباترین است را انتخاب می‌کنند. این نوع انتخاب فرش کاملاً اشتباه است! هنگام انتخاب فرش مناسب برای فضای کوچک نباید سایز آن دقیقاً به اندازه ابعاد خانه انتخاب شود! به عبارت ساده‌تر، وقتی شما فرش را در خانه خود پهن می‌کنید، باید اطراف آن فضاهای خالی داشته باشید. این نکته باعث می‌شود فضای خانه بزرگ‌تر و دل‌بازتر به چشم بیاید.

حالا اگر سوال است که چگونه این کار را انجام دهید؟ باید گفت که قبل از آنکه برای خرید فرش بروید، طول و عرض محلی که می‌خواهید برای آن فرش انتخاب کنید را دقیق اندازه بگیرید. بعد از ابعاد به ‌دست آمده عدد ۲۵ تا ۴۵ سانتی‌متر را کم کنید و سایز فرشی که به این ابعاد نزدیک‌تر باشد را انتخاب کنید.

نکته بعدی که باید به آن توجه کنید این است که در بسیاری از آپارتمان‌های امروزی اصول مهندسی ساختمان اصلاً رعایت نمی‌شود، پس باید فرش‌ها را در سایز کوچک‌تری انتخاب کنید تا قدرت مانور بیشتری داشته باشید. به‌ طور مثال اگر بعد از اندازه‌گیری محیط به این نتیجه رسیدید که پذیرایی خانه شما نیاز به فرش ۱۲ متری دارد، بهتر است دو فرش ۶ متری به جای آن بخرید. با این کار اگر قصد رفتن به خانه جدید را داشته باشید، مشکلی پیش نخواهد آمد. این نکته به‌خصوص برای کسانی که مستأجر هستند و هر سال باید خانه عوض کنند، اهمیت بیشتری دارد. همچنین می‌توانید به بازار آنلاین فرش آریاس سری بزنید و تنوع انواع فرش ۶ متری را ببینید.

 

۲. رنگ فرش مناسب برای خانه‌های کوچک

بعد از اینکه سایز مناسب فرش را پیدا کردید، اگر هنوز برایتان جای سوال است که چگونه برای محیط کوچک، فرش انتخاب کنیم؟ به رنگ آن هم توجه کنید. طبق اصول طراحی داخلی و دکوراسیون، فرش انتخابی باید از رنگ پرده و مبلمان کمی ‌تیره‌تر باشد، اما این موضوع برای خانه‌های با متراژ کم صدق نمی‌کند. اگر فرش مناسب برای فضای کوچک را به رنگ تیره انتخاب کنید، باعث می‌شود فضا کم ‌نورتر و کوچک‌تر خود را نشان دهد. شما دو انتخاب برای رنگ فرش مناسب فضاهای کوچک دارید:

 • اگر هنوز مبل نخریده‌اید، بهترین رنگ فرش که بعداً بتوانید هماهنگ با آن مبل بخرید، کرم، نخودی و خاکستری روشن است.
 • اگر مبل را خریده‌اید، سعی کنید روشن‌ترین رنگ که با مبلمان شما همخوانی و هماهنگی دارد را انتخاب کنید.

 

۳. طرح فرش مناسب برای فضای کوچک

ما ایرانی‌ها علاقه شدیدی به خرید فرش دارای نقش و نگار زیاد و طرح بسیار شلوغی داریم، به‌خصوص اگر فرش دستباف باشد؛ اما در مورد خرید فرش مناسب برای فضای کوچک و آپارتمان‌های امروزی باید بسیار مراقب طرح و نقشه آن بود. هر چه طرح فرش انتخابی شما شلوغ‌تر باشد، خانه را کوچک‌تر نشان می‌دهد. باید تمام تلاش خود را بکنید تا فرش‌هایی با طرح خلوت برای فضاهای کوچک بخرید.

اگر توجه کرده باشید، بسیاری از فرش‌های دستباف و ماشینی طرح بزرگی در مرکز خود دارند که به آن ترنج می‌گویند. فرش لچک ترنج یا ترنج برای فضاهای کوچک مناسب نیست و باعث اختلال بصری در محیط می‌شود. دو طرح فرشی که برای آپارتمان‌های کوچک بسیار مناسب است عبارت‌اند از: فرش‌های مدرن و فرش طرح افشان.

 • فرش‌های مدرن طرح‌های ساده‌ و اغلب هندسی دارند.
 • فرش طرح افشان نیز به دلیل نداشتن طرح مرکزی و پراکندگی گل‌ها، فضای خانه را بزرگ‌تر نشان می‌دهند.

طرح فرش مناسب برای فضای کوچک

 

۴. سلیقه، قیمت و بودجه برای خرید

قبل از خرید فرش مناسب برای فضای کوچک به وضعیت بودجه خود فکر کنید. همچنین تمام نکاتی که تاکنون برای شما بیان کرده‌ایم، بسته به شرایط مالی و روحیه شما می‌تواند تغییر کند. اصول و قواعدی که گفته شد زمانی برای شما مناسب است که بتواند آرامش و شادی بیشتری را برایتان به ارمغان بیاورد. اگرچه اصول طراحی دکوراسیون بر اساس موارد گفته شده است، اما باز هم باید به روحیه و سلیقه خود احترام بگذارید.

از طرفی برای خرید یک فرش مناسب برای فضای کوچک باید به شرایط مالی خود توجه کنید. یکی از موارد مهم مقدار پولی است که می‌توانید برای خرید فرش خرج کنید. خرید فرش دستباف می‌تواند یک گزینه ایده‌آل و باکیفیت باشد، اما بسیاری از افراد پول لازم خرید آن را به ‌ویژه برای خانه‌های کوچک ندارند. البته این کار روش خوبی برای سرمایه‌گذاری است تا بعدها یک فرش آنتیک داشته باشید. اگر بودجه این کار را ندارید می‌توانید برای خرید فرش ماشینی اقدام کنید.

 

۵. مدل مناسب برای یک آپارتمان کوچک

حتماً تا به‌ حال فرش‌های دستباف و ماشینی که به شکل گرد بافته می‌شوند را از نزدیک دیده‌اید. جالب است بدانید که فرش‌های گرد مخصوص مکان‌هایی طراحی و بافته می‌شوند که کوچک هستند. فرقی نمی‌کند به دنبال فرش مناسب برای فضای کوچک چون اتاق نشیمن، آشپزخانه یا اتاق‌خواب باشید، می‌توانید در هر جایی که فضای کمی در اختیار دارد از این نوع فرش استفاده کنید.

یادتان باشد در خرید فرش‌های گرد به این نکته توجه کنید که ابعاد این فرش‌ها به‌گونه‌ای باشد که هیچ یک از وسایلی مانند مبل یا میز به ‌صورت کامل روی آن قرار نگیرد. با توجه به اصول طراحی داخلی باید فرش گرد را در ابعادی انتخاب کنید که به تنهایی در مرکز اتاق باشد و اطراف فرش گرد هم باید کمی خالی باشد. البته نباید فرش گرد را خیلی کوچک انتخاب کنید که جلوه پذیرایی شما را خراب کند.

 

۶. انتخاب ابعاد فرش با توجه به اندازه و تعداد مبلمان

در پاسخ به این سوال که چگونه برای محیط کوچک، فرش انتخاب کنیم و چطور مبلمان را با آن ست کنیم به چند نکته مهم باید توجه داشته باشید:

 • هر تعداد مبلی که دارید فرقی ندارد، باید از دیوار سه سانتی‌متر فاصله داشته باشند و روی فرش هم قرار نگیرند.
 • پایه‌های جلویی مبل بر روی فرش مناسب برای فضای کوچک قرار بگیرد، اما پایه‌های عقبی روی زمین باشد.
 • فرش در مرکز چیدمان مبل شما قرار بگیرد تا فضا را بزرگ‌تر نشان دهد.
 • اگر قرار است زیر میز ناهارخوری خود فرش پهن کنید، باید از هر طرف ۶۰ سانتی‌متر بلندتر باشد تا با عقب دادن صندلی باز هم روی فرش قرار بگیرند.
 • برای یک اتاق کوچک یا هالی که مبلمان زیادی ندارد، می‌توانید فرش‌های با طرح شلوغ‌تر انتخاب کنید. درحالی‌که برای تعداد زیاد مبلمان به فرشی با طرح ساده‌تر نیاز دارید.

انتخاب ابعاد فرش با توجه به اندازه و تعداد مبلمان

 

برای فضای کوچک قالی مناسب‌تر است یا فرش؟

فرقی ندارد قالی، گلیم، جاجیم یا فرش دستباف و ماشینی برای خانه خود انتخاب کنید، انتخاب بهتر در گرو رعایت اصولی است که به آن اشاره شد. همچنین برای خرید فرش مناسب برای فضای کوچک به نظر و سلیقه خودتان هم احترام بگذارید. در هر صورت چه فرش و چه قالی را انتخاب کنید، باید به دنبال این باشید فضای خانه شما بزرگ‌تر به چشم بیاید.

 

چه فرشی خانه را بزرگ‌تر نشان می‌دهد؟

فرش مناسب برای فضای کوچک باید این توهم را در بیننده ایجاد کند که فضا بزرگ‌تر است. اگر هنوز در ذهن مرور می‌کنید که چگونه برای محیط کوچک، فرش انتخاب کنیم که فضا بزرگ‌تر به چشم بیاید به موارد زیر توجه کنید:

 • فرش‌هایی با رنگ سرد و روشن فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. همچنین رنگ‌های روشن برای خانه‌های کم‌نور بسیار مناسب است؛ زیرا نور را منعکس می‌کند و باعث می‌شود خانه روشن و بزرگ به چشم بیاید.
 • فرش‌های با طرح شلوغ و پرنقش‌ونگار خانه را تیره‌تر و فضا را کوچک‌تر نشان می‌دهند. برای همین استفاده از طرح‌های ساده و مدرن برای آپارتمان‌های امروزی توصیه می‌شود. اگر به دنبال خرید فرش طرح شلوغ هستید، رنگ‌های روشن از آن را انتخاب کنید تا طرح خیلی مشخص نباشد.
 • بزرگ‌تر دیده شدن فضای خانه شما به میزان فضای قابل رویت کف بستگی دارد. فرش اگر کوچک‌تر از کل کف خانه انتخاب شود و کف‌پوش سرامیک یا سنگ رنگ روشن باشد، فضا بزرگ‌تر به چشم می‌آید.

چه فرشی خانه را بزرگ‌تر نشان می‌دهد؟

 

چگونه برای محیط کوچک، فرش انتخاب کنیم؟

در ادامه اصول مهم جهت خرید فرش مناسب برای فضای کوچک، بد نیست نگاهی به فضاهای مختلف یک خانه کوچک و انتخاب فرش مناسب برای آن بیندازیم. در ادامه نحوه انتخاب فرش مناسب برای هرکدام از این فضاها را بررسی کرده‌ایم.

 

فرش مناسب برای پذیرایی‌های کوچک

اگر پذیرایی شما کوچک است و فضای محدودی دارید، یک فرش به شکل گرد یا بیضی انتخاب بهتری برای شما است. البته باید در انتخاب آن به نکاتی که در مورد ابعاد و رنگ فرش گفته شد توجه کنید. اگر فضای پذیرایی خیلی کوچک است توصیه می‌کنیم میز وسط مبلمان خود را روی فرش قرار ندهید.

فرش مناسب برای پذیرایی‌های کوچک

 

فرش مناسب برای اتاق‌خواب‌های کوچک

اگر فضای اتاق‌خواب شما محدود و کوچک است، توصیه می‌کنیم از فرش کوچکی فقط در کنار و زیر تخت استفاده کنید طوری که از طرفین تنها حدود ۳۰ سانتی‌متر بیرون بزند. در اصل نیازی نیست فرش ابریشم تبریز بزرگی انتخاب کنید که همه اتاق را بپوشاند. همچنین رنگ سفید، آبی، خاکستری و سبز بهترین انتخاب جهت خرید فرش مناسب برای فضای کوچک چون اتاق‌خواب شما است. این رنگ‌ها خواب آرامی را هم به شما هدیه خواهند داد.

فرش مناسب برای اتاق‌خواب‌های کوچک

 

فرش مناسب آشپزخانه‌های کوچک

اگر آشپزخانه کوچک و نقلی دارید یک فرش به رنگ روشن آن را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. همچنین اندازه فرش نباید به‌ قدری باشد که تمام کف آشپزخانه را بپوشاند. علاوه بر این موارد چیدمان دور فرش نباید فضا را شلوغ نشان دهد. لبه فرش هم نباید به وسایل بزرگی چون ماشین لباسشویی یا گاز و یخچال برخورد داشته باشد؛ زیرا علاوه بر کوچک نشان دادن فضا آن را بی‌نظم هم نشان می‌دهد.

 

کلام آخر

در این مقاله سعی شد تا به این سوال مهم بسیاری از شما یعنی چگونه برای محیط کوچک، فرش انتخاب کنیم پاسخ دهیم. همچنین اصول مهم برای انتخاب و خرید فرش مناسب برای فضای کوچک از جمله اندازه، رنگ، مدل، طرح و نقشه را با هم مرور کردیم. اگر فکر می‌کنید هنوز در انتخاب فرش برای خانه نقلی خود مردد هستید، بهتر است از کارشناسان خبره و طراحان داخلی در این زمینه کمک بگیرید. همچنین می‌توانید سوالات خود را در این زمینه را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

 

سوالات متداول

۱- چگونه رنگ فرش را برای خانه کوچک انتخاب کنیم؟

فرشی را انتخاب کنید که رنگ روشن داشته باشد، اما در این ‌بین سلیقه و نظر خود را هم نادیده نگیرید.

 

۲- گلیم برای خانه کوچک‌تر بهتر است یا فرش؟

فرقی ندارد فقط به اندازه آن توجه کنید و ترجیحاً طرح شلوغی نداشته باشد تا خانه کوچک‌تر به چشم نیاید.

 

۳- چه مدلی فرشی برای خانه نقلی اما مدرن بخریم؟

فرش‌های گرد انتخاب جسورانه و مدرنی برای خانه‌های کوچک است. فقط در هنگام چیدمان منزل چیزی روی آن قرار ندهید تا فضای خانه شلوغ و بی‌نظم به نظر نرسد.

دیدگاهتان را بنویسید