اخبار فرش

ویژگی های فرش دستباف خوب کدام است؟

ویژگی های فرش دستباف

فهرست

فرش دستباف یکی از نمادهای اصلی ایران در سرتاسر دنیا به شمار می‌آید و خیلی از مردم کشورهای دیگر ایران را با این نشانه می‌شناسند. این نوع از فرش نشانه‌ها و انواع مختلفی دارد و برخلاف تصور برخی از افراد خرید آن نیاز به داشتن اطلاعات درباره‌ی ویژگی‌ های فرش دستبافت دارد و بدون وجود این آگاهی انجام این کار به صورت مناسب امکان‌پذیر نیست. داشتن این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا بتوانید به راحتی قالی دستبافت را از نوع ماشینی تشخیص دهید و انتخاب بهتری داشته باشید.

به همین دلیل در ادامه این مطلب این موارد را به طور کامل برای شما بیان می‌کنیم و شرح و توضیحات لازم را می‌دهیم تا به آشنایی کامل در این زمینه برسید و مشکلی نداشته باشید.

تاریخچه فرش دستبافت

شروع تولید فرش دستباف به دوران ساسانیان و هخامنشان برمی‌گردد و در آن دوران انجام این کار رونق زیادی داشته است. پس از آن سبک‌های جدید زیادی برای بافت فرش در زمان حکومت مغول به وجود آمد که باعث شد تا زیبایی آن‌ها به طور محسوسی افزایش پیدا کند. تولید فرش دستبافت فاخر و زیبا توسط بافندگان در زمان شاه طهماسب اول به اوج خودش رسید و پس از آن این روند ادامه یافت.

ویژگی‌های فرش دستبافت چیست؟

مشخصات فرش دستبافت خاص است و همین موضوع باعث منحصر به فرد‌شدنش می‌شود که در ادامه آن‌ها را به صورت کامل برای شما بیان خواهیم کرد تا به آگاهی در این زمینه برسید.

ویژگی‌ های فرش دستبافت چیست

درخشندگی بالا و جلوه خیره‌کننده

اگر به دنبال درخشندگی بالا و جلوه خیره‌کننده هستید، باید به سراغ فرش دستبافت بیایید. این نوع از قالی دارای جذابیت‌های هنری بسیار بیشتری نسبت به نوع ماشینی است و به طور کامل با استفاده از دست بافته می‌شود. بافته‌شدنش با دست نیز باعث می‌شود تا ظرافت بسیار زیادی داشته باشد و هر بیننده‌ای به خودش جذب و مسحور خودش کند.

تفاوت در ابعاد قسمت‌های مختلف آن

یکی از ویژگی‌های خاص فرش دستبافت، وجود اختلاف در ابعاد بالا و پایین آن است. البته این موضوع با چشم به راحتی قابل تشخیص نیست، اما راهی مناسب برای پیدا‌کردن فرش دستبافت اصیل به شمار می‌آید و می‌تواند در این جهت کمک زیادی به شما کند.

برخورداری از تناسب رنگ

بین قسمت‌های مختلف فرش دستبافت مناسب تناسب و تقارن رنگ وجود دارد که باید آن را مدنظر داشته باشید. برای بررسی آن کافی است به بازتاب نور طبیعی افتاده به فرش دقت کنید تا بتوانید وجود تقارن رنگ یا عدم آن را به راحتی متوجه شوید و در این جهت مشکلی نداشته باشید.

انعطاف‌پذیری بسیار بالای پرزهای آن

پرزهای فرش دستبافت از انعطاف بسیار زیادی برخوردار هستند و خشک نیستند. این موضوع کمک می‌کند تا در هنگام تمیز‌کردن قالی راحت‌تر باشید و نیاز به زحمت زیادی برای انجام این کار نداشته باشید. در هنگام مشاهده پرزهای این نوع قالی عدم اختلاف رنگ پرزها با انتهای فرش را نیز بررسی کنید؛ زیرا اگر اختلاف وجود داشته باشد، نشانه این است که قالی را با استفاده از مواد جوهری رنگ کرده‌اند. این نوع از مواد پس از چند بار شستشو پاک می‌شود و فرش شما زیبایی و جذابیتش را به طور قابل‌توجهی از دست می‌دهد.

 

عدم رنگ‌دهی

یکی دیگر از ویژگی های فرش دستبافت، رنگ ندادن آن‌ها است که این موضوع را می‌توان به راحتی و با استفاده از یک پارچه سفید نمناک بررسی کرد. اگر فرش دستمال نمناک را رنگی کند، قالی دستبافت مناسبی نیست و از مواد مصنوعی برای رنگ‌کردنش استفاده شده است.

برخورداری از دمای مناسب در فصل‌های مختلف

فرش دستبافت در فصل تابستان خنک است و در فصل زمستان گرمای مناسبی دارد، این ویژگی به شما کمک می‌کند تا در هنگام نشستن روی آن، احساس مطبوع‌تری داشته باشید. همچنین با استفاده از آن می‌توانید به راحتی فرش دستبافت را از نوع ماشینی در فروشگاه‌ها تشخیص دهید و در این جهت نیز کار آسان‌تری داشته باشید. از قدیم تا به الان فرش دستبافت در سه قالب ترنج، خشتی و افشان بافته می‌شده است. لچک یا بافت ترنج در میان مردم طرفداران بیشتری دارد و از حاشیه‌های پهنی در اطراف و طرح بیضی و دایره‌ای در میانه‌اش برخوردار است.

وجود بی‌نظمی در بافت فرش دستبافت

بافت فرش دستبافت با استفاده از دست صورت می‌گیرد و هیچ‌گونه ماشینی در اجرای نقش ندارد. همین موضوع سبب می‌شود تا در هنگام بافت بی‌نظمی‌های جزئی وجود داشته باشد که یکی از ویژگی‌ها این نوع از قالی به شمار می‌رود.

بافت فرش دستبافت

عدم تولید الکتریسیته

برای بافت فرش دستبافت به طور معمول، پشم، ابریشم و پنبه به کار می‌رود که سبب می‌شود تا در هنگام دست‌کشیدن روی این نوع از قالی هیچ‌گونه الکتریسیته‌ای تولید نشود.

استفاده از الیافت طبیعی در بافت فرش دستبافت

یکی از ویژگی‌های مهم و اصلی فرش دستبافت، طبیعی ‌بودن الیافت‌های استفاده‌شده برای بافت آن است. این موضوع از نقطه نظر سلامتی مهم به شمار می‌آید و می‌تواند از بروز برخی بیماری‌های تنفسی به طور محسوسی جلوگیری به عمل بیاورد؛ زیرا برخی از الیاف‌های مصنوعی سبب ایجاد بیماری‌های مانند آسم می‌شوند.

عمر و ماندگاری بسیار بالا

فرش دستبافت از عمر و ماندگاری بسیار بالایی برخوردار است و زیبایی آن با افزایش کارکردش بیشتر می‌شود. در واقع هرچه فرش دستبافت بیشتر پا بخورد، جذاب‌تر می‌شود و ارزش مالی آن نیز به طور محسوسی بالا می‌رود.

نداشتن ریشه دوخته‌شده جداگانه

ریشه فرش دستبافت اصیل ادامه تارهای پودش آن است و هیچگونه ریشه جداگانه دیگر ندارد. اگر پشت قالی ریشه دوخته‌شده‌ای را مشاهده کردید، باید به خوب‌ و اصیل‌بودنش شک کنید و به سراغ مورد دیگری برای خرید خودتان بروید.

ویژگی فرش دستبافت

جمع‌بندی

برای اینکه بتوانید قالی دستبافت مناسبی را خریداری کنید، نیاز است تا اطلاعات کاملی در موردش داشته باشید. شما باید نسبت مشخصات فرش دستبافت آگاهی داشته باشید، بدانید تفاوت بین این نوع محصول و قالی ماشینی در چه چیزهایی است. در این مقاله این موارد را برای شما بیان کردیم تا به راحتی بتوانید انتخاب خودتان را انجام دهید. شما می‌‌توانید برای خرید انواع قالی باکیفیت عالی به آریاس مراجعه کنید و در صورت وجود هرگونه سوالی آن را با کارشناسان ما مطرح کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ دهند.

دیدگاهتان را بنویسید