مقالات راهنمای خرید فرش

شانه فرش چیست؟

شانه فرش چیست

فهرست

اصطلاح شانه فرش یکی از متداول‌ترین عباراتی است که درباره فرش‌ها می‌شنویم. حتی اگر هیچ‌گاه قصد خرید فرش نداشته باشیم، این اصطلاح بارها به گوشمان می‌خورد. به‌طور کلی فرش‌های ماشینی از دو جهت تراکم عرضی و تراکم طولی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. اما اینکه این دو مورد چه تفاوتی با هم دارند و بهترین شانه فرش و تراکم را چطور تشخیص دهیم، مسئله‌ای است که در این یادداشت به آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

منظور از شانه فرش چیست؟

فرش‌های ماشینی از دو مشخصه برخوردار هستند که براساس آن‌ها تعیین کیفیت می‌شوند. این دو مولفه، تراکم عرضی و تراکم طولی نام دارند. به‌طور کلی، به تراکم عرضی، شانه و به تراکم طولی، تراکم گفته می‌شود. شانه و تراکم معیارهای مهمی هستند که در تعیین قیمت و کیفیت فرش‌های ماشینی نقش مهمی ایفا می‌کنند.

منظور از شانه، تعداد گره‌هایی است که در هر مترمربع از عرض فرش وجود دارد. در حقیقت اینکه در یک متر عرض از فرش ماشینی چه تعداد ریشه بافته شده است، شانه فرش را نشان می‌دهد. به‌طور مثال هنگامی که گفته می‌شود فرشی ۷۰۰ شانه است، بدین معناست که در یک متر مربع در عرض آن، ۷۰۰ گره وجود دارد.

در مقابل، تراکم طولی نیز به تعداد گره‌هایی گفته می‌شود که در یک متر مربع از طول فرش وجود دارد. بنابراین شانه و تراکم دو مفهوم مهم در انتخاب فرش ماشینی به حساب می‌آیند، اما بهترین شانه فرش را چگونه شناسایی کنیم؟ نکته مهم آنکه هر میزان شانه فرش بیشتر باشد، طرح فرش ریزتر و دقت در جزئیات بیشتر است. در نتیجه، طراحی زیباتری را به نمایش می‌گذارد. به همین علت، اغلب فرش‌هایی که شانه بالایی دارند، از قیمت بیشتری نیز برخوردار هستند. البته اینکه شما طرح درشت را می‌پسندید یا ریز، در انتخاب شانه فرش تأثیرگذار است. با کلیک بر روی لینک درج شده میتوانید انواع فرش را در سایت آریاس مشاهده کنید.

منظور از شانه فرش چیست؟

از زیباترین هنر ای ایرانی می توان به تابلو فرش دستباف اشاره کرد.

رایج‌ترین شانه و تراکم‌های فرش

بسته به اینکه نقش و طرح فرش چگونه باشد، عدد شانه و تراکم آن نیز متفاوت خواهد بود. به‌طور معمول، رایج‌ترین شانه فرش‌ها ۵۰۰، ۷۰۰، ۱۰۰۰، ۱۲۰۰، ۱۵۰۰ و ۱۶۰۰ است. طرح یک فرش ۱۲۰۰ شانه نسبت به یک فرش ۵۰۰ شانه، ریزتر و دقیق‌تر کار می‌شود؛ به‌گونه‌ای که به فرش‌های دستباف شباهت پیدا می‌کند.

از طرفی، به میزانی که شانه یا تراکم عرضی فرش بیشتر باشد، تراکم آن نیز بیشتر خواهد بود. فرش‌ها عموماً با تراکم ۷۰۰، ۸۰۰، ۱۰۰۰، ۱۷۰۰، ۲۰۰۰، ۲۵۵۰، ۲۷۰۰، ۳۰۰۰ و ۳۶۰۰ تولید می‌شوند. هرچه عدد شانه و تراکم فرش بیشتر باشد، نخ به کار رفته در آن لطیف‌تر و نازک‌تر خواهد بود. در نتیجه فرش بافتی ابریشمی پیدا می‌کند که شباهت آن را به فرش‌های دستباف بیشتر خواهد کرد.

به همین علت، بهترین شانه فرش اغلب آن‌هایی هستند که گره‌ها و ریشه‌های بیشتری دارند. البته معیار شانه و تراکم یکی از مولفه‌های تعیین کیفیت فرش هستند و نمی‌توان گفت تمام فرش‌ها با شانه‌های بالا، سطح کیفی عالی دارند. در واقع، این دو مولفه از شروط لازم هستند اما صرفاً کافی نیستند. ممکن است فرشی ۷۰۰ شانه به دلیل جنس نخ و طراحی بهتر از فرشی ۱۰۰۰ شانه کیفیت بهتری داشته باشد. به همین علت، در هنگام انتخاب فرش تمام معیارها را مدنظر قرار دهید.

 

رایج‌ترین شانه و تراکم‌های فرش

 

بهترین تراکم در فرش‌ها

هنگام خرید فرش قطعاً با این پرسش مواجه می‌شوید که فرش چند شانه خوب است؟ بسته به اینکه شما چه طرحی را بپسندید، بهترین شانه فرش نیز متغیر خواهد بود. به‌طور مثال، فرش‌های ۷۰۰ شانه طرح‌های درشت و کیفیت مطلوبی نیز دارند.

اما اگر به طرح‌های ریز علاقه‌مندید، فرش‌های ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ شانه بسیار باکیفیت‌اند. این فرش‌ها در ریزترین نقوش بافته می‌شوند، به‌طور فشرده و منسجم به تولید می‌رسند، جنس نخ به‌کاررفته در آن‌ها اغلب درجه‌یک است، به همین دلیل بسیار لطیف و نرم هستند و همچنین طرح‌های خیره‌کننده‌ای نیز دارند.

از طرفی، شانه و تراکم می‌توانند بر روی بقا و ماندگاری فرش تاثیر بگذارند. هرچه تراکم فرش در طول و عرض بیشتر باشد، تعداد ریشه‌ها و گره‌های آن نیز بیشتر خواهد بود. این عامل باعث می‌شود تا فرش برگشت‌پذیری داشته باشد و همواره به حالت اولیه بازگردد. این ویژگی‌ها سبب می‌شود تا قیمت فرش‌هایی که تراکم بیشتری دارند، بالاتر نیز باشد.

 

بهترین شانه و تراکم در فرش‌ها

 

راه تشخیص شانه فرش

حال که توضیح دادیم بهترین فرش چند شانه است، به سراغ راه تشخیص فرش اصل می‌رویم. امروزه برندهای بسیاری در بازار فرش فعالیت دارند و به همان میزان نیز، بازار فرش‌های تقلبی در حال افزایش است. اگر نحوه تشخیص فرش اصل از غیراصل را بدانید، هرگز به دردسر نخواهید افتاد.

همانطور که عنوان شد، منظور از شانه تعداد گره‌های عرضی فرش در یک متر مربع است. بنابراین اگر فرشی ۷۰۰ شانه باشد، باید در یک ردیف ۷۰۰ گره را در آن ببینید. برای این کار می‌توانید از خط‌کش نیز استفاده کنید. سپس یک قسمت را علامت بزنید و تعداد ریشه‌های فرش را در آن قسمت بشمارید. با این کار می‌توانید متوجه شوید آیا اصل‌ترین و بهترین شانه فرش را انتخاب کرده‌اید یا فرش تقلبی است. پیشنهاد می‌کنیم مقاله ترفندهای کاربردی و نحوه تشخیص فرش دستباف را هم مطالعه کنید تا اطلاعات شما در این زمینه کامل‌تر شود.

سخن پایانی

ما در این مطلب از فروشگاه آریاس سعی کردیم به شما مخاطبین عزیز بگوییم که بهترین فرش چند شانه است و چرا باید به تراکم عرضی فرش توجه شود. توجه به شانه و تراکم فرش باعث می‌شود فرش باکیفیتی را خریداری کنید که مدت‌ها ماندگاری و زیبایی خود را حفظ کند. اگر به‌دنبال بهترین شانه فرش هستید، حتماً به جنس نخ و برند تولیدکننده نیز توجه کنید. در نهایت، امیدواریم این مطلب به شما در انتخاب یک فرش اصیل و باکیفیت کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید