مقالات راهنمای خرید فرش

فرش دستباف ذرع و نیم یعنی چه؟

فرش دستباف ذرع و نیم یعنی چه؟

فهرست

بسیاری از افراد علاقه دارند که در قسمت‌های خالی، کوچک یا کم رفت‌و‌آمد منزل‌شان از فرش دستباف استفاده کنند. فرش‌های دستباف کوچک‌تر از ۲ متر مربع در عین حال که قیمت مناسب‌تری دارند، جلوه خاصی از هنر اصیل ایرانی را به دکوراسیون منزل شما هدیه می‌دهند. فرش‌های دستباف ذرع و نیم ایرانی در دسته فرش‌های کوچک تا متوسط قرار دارند و در کل دنیا، نظر هنر دوستان را به خود جلب کرده‌اند. در ادامه این مقاله از سایت آریاس، توضیح می‌دهیم که فرش ذرع و نیم چیست و چه جایگاهی در دکوراسیون داخلی دارد.

ذرع چیست؟

ذرع یکی از واحدهای اندازه‌گیری قدیمی طول در ایران است. ذرع دقت چندانی ندارد و اندازه آن در هر شهر ایران بین اعداد ۱۰۴ و ۱۱۲ سانتی‌متر، متغیر است. به همین دلیل، امروزه این واحد اندازه‌گیری به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به قدمت فرش در صنعت ایران، کماکان واحد رجشمار ذرع در سنجش تراکم خفت‌ها و گره‌های فرش کاربرد دارد. برای مثال، ذرع اصفهان ۱۰۴ سانتی‌متر و ذرع تبریز ۱۱۲ سانتی‌متر است؛ حال اگر رجشمار یک فرش ۷۰ باشد، از فرش اصفهان انتظار می‌رود که در هر ۶.۵ سانتی‌متر از آن، ۷۰ گره وجود داشته باشد. برای فرش تبریز این مقدار گره در ۷ سانتی‌متر از آن قرار می‌گیرد.

فرش دستباف ذرع و نیم چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید که فرش ذرع و نیم چیست، کافی است بدانید که نامگذاری این فرش‌ها، بیشتر بر مبنای ابعاد فرش است. هر ذرع نزدیک به ۱ متر است؛ بنابراین فرش ذرع و نیم کمتر از ۲ متر مربع و نزدیک به ۱.۵ متر مربع مساحت دارد. این فرش برای منازلی با نشیمن‌های کوچک، اتاق خواب، راهرو و فضاهای خالی، انتخاب خوبی خواهد بود.

قیمت فرش ذرع و نیم چگونه است؟

قیمت فرش ذرع و نیم چگونه است؟

تعیین ارزش و قیمت فرش به عوامل زیادی بستگی دارد؛ ابعاد، نقش و نگار، برند تولید کننده، جنس نخ و مواد اولیه از جمله مواردی هستند که بر قیمت فرش تأثیر می‌گذارند. البته اهمیت برند تولید کننده فرش، گارانتی، شناسنامه اصالت کالا و اعتبار فروشگاهی که برای خرید فرش انتخاب می‌کنید، قابل چشم‌پوشی نیست.

قیمت فرش‌های دستباف ذرع و نیم علاوه‌بر موارد بالا، به بازه زمانی که صرف تولید آن می‌شود نیز وابسته است. به طور کلی، فرش‌های دستباف ارزش مادی و معنوی بالاتری‌ دارند. گذشته از آن، هر چه نقوش فرش پیچیدگی و ظرافت بیشتری داشته باشد، قیمت آن بیشتر خواهد بود، چرا که پروسه بافت آن زمان‌گیر و دشوار است.

تنوع طرح در فرش ذرع و نیم

تنوع طرح و نقش در فرش‌ها به ابعاد آن‌ها بستگی ندارد؛ بنابراین، در فرش‌های ذرع و نیم نیز شاهد شاهکارهایی با سبک‌، رنگ و نقوش متنوع هستیم که هر نوع سلیقه‌ای را پوشش می‌دهند. امروزه طراحی فرش‌ دستباف غالبا با نرم افزارهای حرفه‌ای و توسط افراد متخصص در این زمینه، انجام می‌شود. اگر قصد خرید فرش دستباف ذرع و نیم را دارید، بد نیست با تعدادی از مشهورترین طرح‌های فرش دستباف آشنا شوید.

فرش ذرع و نیم با طرح سالاری

با خرید یک فرش دستباف ذرع و نیم با طرح سالاری، می‌توانید به نشیمن کوچک منزل خود جلوه‌ای کلاسیک و خاص ببخشید. البته این طرح در رنگ‌بندی مناسب می‌تواند با دکوراسیون مدرن نیز سازگاری داشته باشد. سایز فرش ذرع و نیم سالاری چیزی حدود ۱.۵ متر است. این نوع فرش معمولا در رنگ‌بندی تیره تولید شده و در آن ابریشم زیادی استفاده می‌شود. در نتیجه، پاخور آن راحت است و تماشای آن چشم‌ها را خسته نمی‌کند.

فرش ذرع و نیم با طرح خطیبی

فرش نقشه خطیبی از اصیل‌ترین و گران‌ترین فرش‌های دستباف تبریز به شمار می‌رود. این فرش تماما از الیاف طبیعی بافته شده است تا عوامل حساسیت‌زا و الکتریسیته ساکن در آن کنترل شود. بافت فرش خطیبی با توجه به ظرافت آن، بیش از دو سال زمان می‌برد. لازم به ذکر است که فرش ذرع و نیم خطیبی با توجه به ابعاد آن، قیمت مناسب‌تری دارد.

فرش ذرع و نیم با طرح بیجار

فرش یا قالی‌ دستباف بیجار (گروس)، با مشخصه استحکام و تراکم بالا، شناخته می‌شود. خاستگاه این نوع قالی روستاهای غربی کشور بوده و استحکام آن از پود پشمی‌اش نشاط می‌گیرد. در قالی دستباف بیجار شاهد رنگ‌های سرد و گرمی خواهید بود که تضاد بین آن‌ها اثر چشم‌نوازی را خلق کرده است. قالی دستباف بیجار در ابعاد و سایزهای مختلف، شامل ذرع و نیم بافته می‌شود. این قالی همچنین دو نوع پرزبلند و پرزکوتاه دارد. شما می‌توانید بسته به نوع کاربری خود در موقعیت‌های پر رفت‌وآمد منزل، از این نوع قالی استفاده کنید.

فرش ذرع و نیم دستباف از جنس ابریشم

در فرش دستباف ابریشم علاوه‌بر سایر الیاف طبیعی، میزان زیادی ابریشم استفاده شده است. ابریشم به تنهایی قیمت بالایی داشته و بافت فرش دستباف ابریشمی نیز حوصله و مهارت زیادی می‌طلبد؛ بنابراین، طبیعی است که این نوع فرش ارزش مادی و معنوی بالایی داشته باشد.

بر خلاف باور عموم، فرش ابریشم کیفیت و ماندگاری مناسبی دارد. با به توجه به نکات و اصول نگهداری از فرش ابریشم، می‌توانید یک سرمایه‌گذاری طولانی مدت را آغاز کنید. در میان پالت‌های رنگ این نوع فرش، بیشتر زمینه روشن و نقوش آبی و قرمز به چشم می‌خورد. فرش‌ ذرع و نیم ابریشم اصفهان، تبریز، قم و کاشان دارای شهرت جهانی هستند.

فرش ذرع و نیم دستباف از جنس ابریشم

ویژگی‌های یک فرش دستباف ذرع و نیم اعلا

  1. الیاف به کار رفته در فرش‌های دستباف، درصد خلوص بالایی دارند. همچنین در فرایند رنگ کردن این الیاف، از رنگ‌های طبیعی استفاده می‌شود. به همین دلیل، یک فرش دستباف با کیفیت در رویارویی با رطوبت، رنگ پس نمی‌دهد.
  2. معمولا از ابتدا و انتهای فرش تا خط تقارن، چند سانتی‌متر اختلاف وجود دارد. به طوری که اگر فرش را از خط تقارن آن تا کنید، دو لبه فرش به طور کامل بر روی هم منطبق نمی‌شوند. البته در قالیچه‌ها و فرش‌های کوچک این اختلاف نباید چشمگیر باشد.
  3. پرزهای فرش دستباف ذرع و نیم اعلا نرم است و از دور درخشش خاصی دارد.
  4. اگر با دست خود پرزهای فرش را کنار بزنید، از سطح فرش تا گره‌ها تفاوت رنگی به چشم نخواهد خورد.
  5. طرح فرش دستباف، دقیق و کامل بوده و دارای تقارن رنگ است.
  6. وجود الیاف طبیعی در فرش دستباف ذرع و نیم موجب می‌شود که در زمستان گرم و در تابستان خنک باشد.
  7. یک فرش دستباف با کیفیت در اثر شستشوی اصولی، پاخوری و نور خورشید، تغییر رنگ نمی‌دهد و ماندگاری بالایی دارد.
  8. افشان، خشتی و ترنج بیشترین نقوشی هستند که در فرش‌های دستباف ذرع و نیم به چشم می‌خورند. البته در این میان، فرش‌ ترنج دار محبوبیت بیشتری دارد.

نتیجه نهایی

واضح است که اولین قدم برای انتخاب فرش دستباف ذرع و نیم، انتخاب طرح و نقش است. مطابق آنچه از نام فرش ترنج دار انتظار می‌رود، یک گل بزرگ در مرکز و لچک‌هایی در حواشی این فرش قرار می‌گیرند. به همین دلیل، فرش ترنج دار برای منازل متوسط تا بزرگ با سبک دکوراسیون کلاسیک، بهترین گزینه است.

فرش خشتی سراسر با طرح‌هایی مستطیلی پوشیده شده است. از آنجا که نقش خشتی شلوغ و پرکار است، در مرکز توجه محیط قرار گرفته و فضا را بسته جلوه می‌دهد. در محیط کوچک از آن استفاده نکنید. بهترین انتخاب برای سالن‌های کوچک با دکوراسیون مدرن، فرش با نقش افشان است. طرح این فرش مرکزیت ندارد و گل‌های ریز و درشت در سراسر آن پخش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید