مقالات راهنمای خرید فرش

چرا فرش دستباف گران است

چرا فرش دستباف گران است

فهرست

فرش دستباف یکی از اصیل‌ترین فرش‌های ایرانی است که قدمتی چند هزار ساله دارد. زیبایی، اصالت و ارزش بالای این اثر هنری آن را به یک کالای نفیس صادراتی تبدیل کرده‌ است. فرش های دستباف ایرانی زیبایی خاصی به محیط خانه می‌بخشند و تقریباً نمی‌توانید کسی را پیدا کنید که آنها را دوست نداشته‌ باشد، اما موضوعی که بعضی از علاقه‌مندان به فرش های دستباف را نسبت به خرید آن مردد کرده، قیمت این محصول است. این گروه از دوستداران فرش دستباف نمی‌دانند که چرا فرش دستباف گران است و گمان می‌کنند که نباید تفاوت قابل‌ توجهی بین قیمت فرش دستباف و قیمت فرش ماشینی وجود داشته‌ باشد.

اگر علت گران بودن فرش دستباف سؤال ذهنی شما هم هست، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم دلایل گران‌تر بودن فرش دستباف نسبت به فرش ماشینی را با هم بررسی کنیم.

 

دلایل گران بودن فرش دستباف

.

علل گران بودن فرش دستباف

وقتی برای خرید فرش به بازار مراجعه می‌کنیم، با دنیایی متنوع از فرش‌های دستباف و ماشینی مواجه می‌شویم که هر کدام زیبایی خاص خود را دارند و از نظر قیمت یکسان نیستند. در نگاه اول همیشه فرش های دستباف گران‌ قیمت‌تر از فرش های ماشینی هستند. این موضوع دلایل مختلفی می‌تواند داشته‌ باشد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

اینکه چرا فرش دستباف گران است و قیمت بالاتری نسبت به فرش های ماشینی دارد، تحت‌ تأثیر ۵ عاملی است که در ادامه توضیح می‌دهیم:

از زیباترین هنر ای ایرانی می توان به تابلو فرش اشاره کرد.

.

۱. جنس الیاف فرش دستباف طبیعی است

الیاف فرش‌های دستباف از جنس پشم، پنبه و در بهترین حالت از جنس ابریشم خالص است. این الیاف جنس بسیار لطیفی دارند، با دوام هستند و در گذر زمان دچار پوسیدگی یا کهنگی نمی‌شوند. در حالی‌ که الیاف فرش ماشینی از نوع الیاف مصنوعی است که پس از چند سال کیفیت خود را از دست می‌دهند و فرش ارزش خود را از دست می‌دهند.

 

بنابراین می‌بیند که اولین علت گران بودن فرش دستباف، جنس متفاوت الیاف این فرش‌هاست. گران ترین نوع فرش دستباف، فرش ابریشم قم است که با ابریشم ۱۰۰ درصد خالص بافته می‌شود و زیبایی و جذابیت خاصی دارد و با سایر فرش های دستباف ایرانی قابل‌ مقایسه نیست. جنس فوق‌العاده عالی فرش‌های ابریشمی باعث شده که قیمت آن‌ها از فرش‌های ماشینی در حد قابل‌ توجهی بالاتر باشد.

.

۲. کیفیت فرش‌های دستباف بهتر از فرش‌های ماشینی است

دومین علت گران بودن فرش دستباف، کیفیت متفاوت بافت این فرش‌ها در مقایسه با فرش ماشینی است. کیفیت بافت فرش‌های دستباف بسیار عالی است، به‌ طوری‌ که می‌توانید سالیان سال از آن‌ها استفاده‌ کنید. فرش‌های دستباف از بهترین الیاف و مواد اولیه بافته می‌شوند که ریشه طبیعی دارند، ماندگاری بسیار بالایی داشته و از نرمی، لطافت و ظرافت خاصی برخوردارند، اما این موضوع درباره فرش‌های ماشینی صدق نمی‌کند.

 

تولیدات بهترین کارخانه های تولید کننده فرش ماشینی هم نهایتاً بعد از ۸-۷ سال کیفیت خود را از دست می‌دهند، کهنه می‌شود و باید جایگزین شوند. این فرش‌ها در اثر شستشو، پا خوردن و تماس با مواد شوینده یا ضدعفونی کننده کیفیت اولیه خود را از دست می دهند. اما فرش دستباف با گذر زمان ارزش بیشتری پیدا می‌کنند، پس بدیهی است که فرش دستباف گران‌تر باشد.

.

۳. فرش دستباف، هنر دست بافنده است

یکی دیگر از دلایل گران‌تر بودن فرش دستباف، تفاوت در فرایند بافت این فرش هاست. فرش دستباف هنر و دست رنج بافنده است. هر بافنده ماه‌ها و گاهی‌ اوقات چندین سال زمان می‌گذارد تا یک فرش را آماده کند. دقت و ظرافتی که در بافت این فرش‌ها به کار رفته، نمی‌توانید در بافت هیچ فرش ماشینی ببینید.

 

جالب است بدانید اصلی ترین دلیل جذابیت فرش دستباف ایرانی برای کشورهای خارجی، همین موضوع است. از نظر آنها فرش دستباف ایرانی یک اثر هنری گران‌بها و نفیس است و باید بهایی که برای آن پرداخت می‌کنند، متناسب با ارزش یک اثر هنری نفیس باشد.

 

فرش دستباف ایرانی یک اثر هنری گران‌بها و نفیس است

.

کدام فرش‌های دستباف گران‌تر هستند؟

امیدواریم در بخش قبلی به‌ خوبی متوجه دلایل گران‌تر بودن فرش دستباف شده باشید. در این بخش از مطلب می‌خواهیم ببینیم در بین دنیایی از فرش‌های دستباف، کدامیک گران‌ قیمت‌تر هستند و چرا؟

.

✓ فرش‌های ابریشم

فرش‌های ابریشم از جنس تار و پود ابریشم ۱۰۰ درصد طبیعی بافته می‌شوند. این الیاف بسیار لطیف و ظریف هستند، درخشندگی و زیبایی خاصی دارند و بیشتر برای تزئین و دکوراسیون منزل استفاده می‌شوند. این فرش‌ها جزو گران‌ قیمت ترین فرش‌های دستباف ایران و دنیا هستند که شهرهای قم، مراغه و زنجان اصلی ترین تولیدکنندگان آنها هستند.

 

رش‌های ابریشم از تار و پود ابریشم طبیعی بافته می‌شوند

.

✓ فرش‌های آنتیک

فرش های آنتیک با اسامی فرش‌های قدیمی یا عتیقه در بازار شناخته می‌شوند. این فرش‌ها هم انواع تازه بافت و هم نمونه‌های قدیمی و سالخورده دارند. اگر از طرفداران فرش‌های آنتیک و قدیمی هستید، احتمالاً آن‌ها را در فروشگاه‌ها دیده باشید. این فرش‌ها جای خود را در دکوراسیون مدرن نیز باز کرده‌اند و بیشتر به دکور کلاسیک اختصاص دارند.

فرش‌های آنتیک دستباف اغلب عمر طولانی دارند و بعضی از آنها ممکن است قدمتی ۵۰ تا ۱۰۰ ساله داشته‌ باشند. این فرش‌ها چون عتیقه محسوب می‌شوند، گران‌ قیمت هستند. به فرش‌های تازه بافت آنتیک یا کهنه نما، فرش‌های وینتیج نیز گفته می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم برای دیدن مدل‌های مختلف فرش های قدیمی، به صفحه فرش آنتیک مراجعه کنید.

.

✓ فرش‌های با طرح خاص

علت گران بودن فرش دستباف با طرح خاص، تک بودن آن فرش است. بعضی از طرح‌ها نمونه دیگری ندارند و فقط یک نسخه از آنها بافته شده‌ است. این مدل فرش‌های دستباف هم به‌ دلیل کمیاب بودن، قیمت بالایی دارند. مثلاً تعداد کمی فرش دستباف می توانید پیدا کنید که طرح شکارگاه را به یک‌ شکل داشته‌ باشند.

 

علت گران بودن فرش دستباف با طرح خاص، تک بودن آن فرش است

.

فرش دستباف کدام شهر گران‌تر است؟

فرش‌های دستباف ایرانی، زیبا، چشم‌نواز و دارای کیفیتی عالی هستند. این فرش‌ها همچنان‌ که از نظر طرح و نقشه، تنوع قیمتی دارند، از نظر شهر بافنده فرش‌ها هم تفاوت قیمت دارند. به‌ بیان ساده‌تر، فرش های دستباف بعضی از شهرها، گران‌ قیمت‌تر از فرش‌های یک شهر دیگر هستند.

در ادامه با شهرهایی آشنا می‌شویم که تولیدات آنها در مقایسه با سایر شهرها، کیفیت و قیمت بالاتری دارد:

 

 فرش دستباف قم

بهترین و جذاب‌ترین فرش‌های دستباف ایران، فرش‌های دستباف ابریشم قم هستند. فرش‌های شهر قم دارای کیفیت بسیار عالی بوده و سهم قابل‌ توجهی از صادرات فرش ایران را به خود اختصاص داده‌اند. این فرش‌ها دارای بافت، طرح و نقش خاصی هستند که آنها را به یکی از فرش‌های خاص و ممتاز در دنیا تبدیل کرده‌ است.

فرش دستباف شهر قم از ابریشم ۱۰۰ درصد خالص بافته می‌شود و طرح‌های آن الهام‌ گرفته از طبیعت، مشاهیر و داستان‌های تاریخی ایرانی است. قیمت فرش قم نسبت به فرش‌ سایر شهرها گران‌تر است و این موضوع به قیمت بالای الیاف فرش برمی گردد.

.

فرش دستباف مراغه

بعد از استان قم، شهر مراغه به‌ عنوان دومین مرکز تولید و صادرات فرش‌های دستباف ابریشم در ایران شناخته می شود. این فرش‌ها از ابریشم خالص بافته‌ شده و پرزهای ظریف آن‌ها بسیار شفاف و درخشنده است. فرش‌های دستباف مراغه کاملاً ریز بافت، زیبا و ظریف هستند. این فرش‌ها از نظر کیفیت و الیاف تفاوت قابل‌ توجهی با فرش های دستباف قم ندارند.

.

فرش دستباف تبریز

شهر تبریز یکی از شهرهای بسیار مشهور ایران در زمینه تولید فرش‌های دستباف است. این فرش‌ها طرح‌های منحصربه‌فرد و بسیار جذابی دارند که نمونه آنها در قالی های شهرهای دیگر وجود ندارد. از بهترین طرح های فرش دستباف تبریز می‌توان به طرح سالاری، هریس، طرح ماهی، علیا، طرح نامی، گنبد، طرح گلستان، خطیبی و گل ابریشم اشاره کرد.

فرش های زیبای تبریز حتی به خارج از کشور هم صادر می‌شوند. رنگ این فرش‌ها الهام‌ گرفته از رنگ‌های طبیعت، شاد و زنده است و به دکوراسیون خانه روح می‌بخشد.

.

فرش دستباف عشایری

فرش‌های دستباف عشایری هنر دست زنان قبایل بلوچ، شاهسون و بختیاری هستند. طرح‌های متنوع و رنگ‌بندی جذاب فرش دستباف عشایری از ویژگی‌های بارز این فرش‌ها محسوب‌ می‌شود. این دو فاکتور مهم، به‌ راحتی چشم هر بیننده‌ای را به این هنر نفیس خیره می‌کند.

تنوع طرح و نقش فرش های عشایری در کمتر فرشی دیده‌ می‌شود. از آنجایی‌ که بافندگان به‌ صورت ذهنی اقدام به بافت این فرش‌ها می‌کنند، تنوع بی‌نظیری از نقش و طرح را ایجاد می‌کنند که تقریبا می توانیم بگوییم کمیاب و تک هستند.

 

فرش‌های دستباف عشایری

.

سخن پایانی

در این مطلب به‌ دنبال پاسخ سؤال «چرا فرش دستباف گران است» بودیم و سعی کردیم دلایل گران‌تر بودن فرش دستباف نسبت به فرش ماشینی را از جهات مختلف بررسی کنیم. امیدواریم که توانسته باشیم ابهام شما را درباره علت گران بودن فرش دستباف برطرف کنیم. در پایان تأکید می‌کنیم که فرش دستباف ایرانی یک اثر هنری نفیس است و نباید آن را با فرش‌های صنعتی امروزی مقایسه کنیم.

اگر دوست دارید با این فرش‌های زیبا و قیمتی بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین فرش دستباف ایرانی کدام است را مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری در این باره به‌ دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید