مقالات در مورد شست و شوی فرش

قلم زنی فرش دستباف چیست و فواید آن

قلم زنی فرش دستباف

فهرست

فرش‌های دستباف جزء لوازم شیک و جذاب منزل محسوب می‌شوند که می‌توانند دکوراسیون را متحول کنند. به‌کارگیری فرش‌های دستباف همان گونه که جلوه‌ای خاص در منزل ایجاد می‌کنند نیاز به شست شوی صحیح و خشک‌کردن مناسب دارند. شستن و خشک‌کردن نادرست فرش‌ دستباف منجر به مشکلات متفاوتی مانند تغییر رنگ، مخلوط‌شدن رنگ، بور شدن و کم‌رنگ‌شدن رنگ‌ها می‌شود. یکی از روش‌های ایده‌آل برای بازسازی فرش‌هایی که دچار این گونه مشکلات می‌شوند، قلم زنی فرش دستباف است.

از علت‌های رایج تغییر رنگ یا مخلوط‌شدن رنگ در این فرش‌ها، طبیعی بودن رنگ‌های بکار رفته در آنها است. تغییرات رنگ‌ در فرش‌های موردنظر، ظاهر و جذابیت آنها را تحت‌تأثیر قرار دهد. از دیگر علت‌های تغییر رنگ در فرش‌های دستباف می‌توان به شستن غلط و به‌کارگیری شوینده نامناسب هنگام شست‌وشو اشاره کرد. زمانی که فرش را به‌صورت صحیح شست‌وشو می‌دهید؛ اما در معرض نور شدید آفتاب قرار می‌دهید نیز با کم‌رنگ‌شدن رنگ‌ها یا بور شدن آنها مواجه خواهید شد.

قلم زنی فرش دستباف

باتوجه‌به اینکه فرش‌های دستباف جزء لوازم گران‌قیمت و شیک منزل محسوب می‌شوند؛ لذا خرید دوباره آنها می‌تواند برای شما هزینه‌های نسبتاً بالایی ایجاد کند. بازسازی رنگ و لعاب فرش با روش قلم‌زنی فواید متنوعی برای خریدار ایجاد می‌کند. از فواید قلم زنی فرش های دستباف می‌توان، بازگرداندن رنگ و جذابیت فرش به حالت قبل، افزایش دوام و ماندگاری و حفظ ارزش آن را بیان کرد.

 قلم‌زنی فرش درصورتی‌که به‌وسیله مراکز حرفه‌ای در این زمینه انجام شود می‌تواند ظاهر فرش را چشمگیر و جذاب کند. گاهی نیز با سپردن فرش دستباف آسیب‌دیده به مراکز نامعتبر، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به‌ظاهر فرش و تاروپود آن وارد می‌شود. با اینکه در بیشتر مواقع قلم‌زنی مشکلات فرش را حل می‌کند؛ در این مقاله تصمیم داریم اطلاعاتی تکمیلی در حیطه قلم زنی فرش دستباف ارائه دهیم.

قلم زنی فرش دستباف

دلایل رنگ پس دادن و به‌هم‌ریختگی فرش دستباف

پس از آشنایی و بررسی فواید قلم زنی فرش دستباف، اکنون تصمیم داریم به دلایلی که باعث به‌هم‌ریختگی رنگ‌ها در فرش‌های موردنظر می‌شود اشاره کنیم. اغلب فرش‌های دستباف به علت به‌کارگیری الیاف طبیعی و ریختن ناخواسته مایعات بر روی آنها، رنگ پس داده و خراب می‌شوند. این گونه فرش‌ها به دلیل قیمت و حساسیت بالا نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

 علت‌های مختلفی را می‌توان برای رنگ پس‌دادن الیاف فرش ذکر کرد که بهتر است از آنها آگاه شوید. از جمله دلایل رنگ پس‌دادن در فرش و به‌هم‌ریختگی رنگ‌ها می‌توان به اشتباهات رنگرزی، تثبیت‌نکردن رنگ، شوینده نامناسب و نور آفتاب اشاره کرد.

اشتباهات رنگرزی و عدم استفاده از تکنیک‌های تثبیت رنگ

 یکی از علت‌های مخلوط‌شدن رنگ‌ها، اشتباهات در رنگرزی و عدم به‌کارگیری تکنیک‌های تثبیت رنگ است. درصورتی‌که رنگ‌های فرش به‌صورت صحیح تثبیت نشوند، مشکلاتی مانند رنگ پس‌دادن در اولین شست‌وشو رخ می‌دهد. از دیگر دلایل رنگ پس‌دادن در این فرش‌ها می‌توان به استفاده از رنگ‌های بی‌کیفیت برای رنگرزی اشاره کرد. با خرید بهترین فرش‌های دستباف از فروشگاه آریاس با این قبیل مشکلات در آینده مواجه نخواهید شد.

اشتباهات رنگرزی

شست‌وشوی نامناسب فرش

 شستن نامناسب فرش می‌تواند منجر به‌بهم ریختگی رنگ‌های فرش و تخریب آن شود. به‌کارگیری مواد شوینده نامناسب، آب داغ، شستن با فشار زیاد و عدم توجه به راهنمایی شست‌وشو پیش از خرید باعث این گونه مشکلات می‌شود. این مشکلات می‌تواند باعث کاهش زیبایی فرش در محیط منزل شود.

گذاشتن فرش در معرض نور آفتاب شدید

 گذاشتن فرش دستباف در برابر نور شدید آفتاب در خانه یا پس از شستن، می‌تواند از دلایل اصلی تغییر رنگ در فرش باشد. قراردادن فرش در برابر نور شدید آفتاب باعث کم‌رنگ‌شدن یا بور شدن رنگ‌ها می‌شود. استفاده از پرده‌ها و سایه دهنده‌ها در منزل می‌تواند از تابش مستقیم آفتاب بر روی فرش جلوگیری کند.

گذاشتن فرش در معرض نور آفتاب شدید

سپردن فرش دستباف برای شست‌وشو به مراکز نامعتبر

درصورتی‌که فرش را جهت شست‌وشو به مراکز نامعتبر بسپارید باید انتظار تغییر رنگ، قاطی‌شدن رنگ‌ها و بور شدن فرش را داشته باشید. از مشکلات رایج مراکز نامعتبر شست شوی فرش می‌توان به‌، عدم تجربه و تخصص، استفاده از مواد شوینده نامناسب مانند سفیدکننده‌ها و آب داغ اشاره کرد.

انواع قلم‌زنی فرش

قلم زنی فرش دستباف جزء روش‌های رایج برای بازسازی این محصولات با ارزش است. قلم‌زنی در انواع مختلف با درنظرگرفتن نوع فرش، انجام می‌شود که در این بخش آنها را بررسی می‌کنیم.

  1. قلم زنی فرش دستباف: در این نوع قلم‌زنی، کارشناس ابتدا آسیب‌های موجود در فرش را مشخص می‌کند. درصورتی‌که فرش احتیاج به رفوگری دارد، قبل از شروع فرایند قلم‌زنی، آسیب‌ها برطرف می‌شوند. در مرحله دوم با استفاده از قلم‌زنی و رنگ‌های مرغوب و درجه یک، رنگ‌ها و برجستگی‌های فرش را دوباره برمی‌گردانند.
  2. قلم ‌زنی فرش ماشینی: قلم‌زنی علاوه برای قابلیت انجام برای فرش‌های دستباف امکان اجرا روی فرش‌های ماشینی را نیز دارد. انجام این ترفند با استفاده از قلم‌های چوبی ظریف اجرا می‌شود.

انواع قلم‌زنی فرش

قلم‌زنی روشی مناسب برای ترمیم رنگ فرش دستباف

یکی از فواید قلم زنی فرش دستباف، تجدید رنگ‌های فرش است. درصورتی‌که احساس می‌کنید فرش دارای لک یا آسیب است پیش از اجرای قلم‌زنی باید مشکلات آن رفع شود. برداشتن لک‌ها با استفاده از ابزار مناسب و قراردادن رنگ روی قسمت‌هایی که با تغییر رنگ مواجه شده‌اند در این مرحله انجام می‌شود. با انجام قلم‌زنی نزد متخصصین باتجربه می‌توانید فرش‌های خود را مثل روز اول جذاب کنید.

مراحل انجام قلم‌زنی فرش دستباف

برای انجام صحیح قلم زنی فرش دستباف بهتر است یک‌سری مراحل طی شود تا این فرایند به‌خوبی اجرا شود. ازآنجاکه قیمت فرش دستباف نسبت به سایر فرش‌های موجود در بازار بیشتر است، انجام فرایند قلم‌زنی باید نزد افراد ماهر انجام شود. در این بخش تصمیم داریم مراحلی که باید برای انجام قلم‌زنی سپری کنید را بیان کنیم.

  1. تحقیق در مورد دلیل آسیب به فرش: پیش از اینکه فرایند قلم‌زنی آغاز شود باید علت نقص در فرش توسط کارشناس مورد بررسی قرار گیرد. درصورتی‌که فرش نیاز به رنگ‌گذاری و برجسته‌سازی دارد باید از باکیفیت‌ترین رنگ‌ها استفاده شود. استفاده از رنگ‌های باکیفیت، افزایش دوام فرش را به دنبال دارد. عدم به‌کارگیری مواد باکیفیت نیز منجر به آسیب جدی فرش و پس‌دادن رنگ به دیگر قسمت‌ها می‌شود.
  2. رنگ‌برداری قسمت‌های دارای لک: در قسمت‌هایی از فرش که دارای ل%A