مقالات آموزش نگهداری از فرش

راهنمای تمیز کردن تابلو فرش

تمیز کردن تابلو فرش

فهرست

برخی افراد گمان می‌کنند فقط فرش‌هایی که روی زمین قرار می‌گیرند و پا خورده می‌شوند، به شست‌وشو نیاز دارند. با اینکه تابلوفرش روی دیوار قرار می‌گیرد و از پا خوردگی در امان است؛ ولی همچنان در معرض گردوغبار قرار دارد که به‌مرور فرش را تیره و کثیف می‌کند. تابلو فرش‌ها در فواصل زمانی طولانی نیاز به شستن دارند؛ ولی اگر در زمان لازم برای تمیز کردن آن‌ها اقدام نکنید، فرش به‌مرور زیبایی خود را از دست می‌دهد. گردوغبار و آلودگی‌ها رنگ‌های فرش را تغییر می‌دهند و در دراز ‌مدت سبب آسیب به بافت فرش می‌شوند.

همان‌طور که نشستن تابلو فرش کار درستی نیست، شستن مداوم آن نیز به ‌هیچ ‌وجه توصیه نمی‌شود. تابلو فرش‌ها بافتی ظریف و حساس دارند؛ به‌ویژه تابلو فرش‌هایی که دست‌باف باشند. اگر تعداد دفعات شست‌وشوی فرش زیاد باشد، بافت‌های فرش از هم باز می‌شوند و تابلو فرش حالتی آویزان و زشت پیدا می‌کند. در کنار دقت به بازه زمانی شست‌وشو، نحوه تمیز کردن تابلو فرش نیز اهمیت زیادی دارد.

شما نمی‌توانید یک فرش نفیس، تزئینی و گران ‌قیمت را مانند فرش‌های مصرفی بشویید و انتظار داشته باشید که آسیب نبیند و زیبایی خود را حفظ کند. بهترین راه برای شستن تابلو فرش، شرکت‌های معتبر قالی‌شویی هستند که در زمینه شستن فرش‌های تزئینی به‌ویژه فرش‌‌های دست‌باف تخصص و تجربه کافی دارند. اگر هم قصد دارید در منزل تابلو فرش را تمیز کنید، در این مقاله از سایت آریاس تمامی نکات موردنیاز برای تمیز کردن اصولی انواع تابلو فرش آورده شده است.

تمیز کردن تابلو فرش

راهنمای تمیز کردن تابلو فرش

فرش دستباف به‌دلیل زیبایی منحربه‌فرد، انتخابی عالی برای تابلو فرش محسوب می‌شود ولی همواره تمیز کردن آن با نگرانی‌هایی همراه است. یکی از راه‌های تمیز کردن تابلو فرش بدون شستن، پاک کردن گرد‌وغبارهای نشسته روی سطح تابلو فرش است. برای این کار باید از یک جاروبرقی با برس‌های نرم و نازک کمک بگیرید. به‌ هیچ‌ وجه از روش‌هایی مانند تکاندن یا ضربه زدن برای پاک کردن گردوغبار استفاده نکنید. جاروهای دستی یا جاروبرقی‌هایی با برس‌های زبر نیز برای پاک کردن سطح تابلو فرش مناسب نیستند.

برای جارو کشیدن باید تابلو فرش را از قاب خارج کنید؛ بنابراین اگر گردوغبار به اندازه‌ای نیست که نیاز به جارو کشیدن داشته باشد، از یک دستمال بدون پرز و لطیف که خیلی جزئی رطوبت دارد، برای گردگیری استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از دستمال‌های خیس به فرش شما آسیب می‌رسانند. همین‌طور برای قالی‌هایی که رنگ‌دهی دارند، ترکیب رنگ اتفاق می‌افتد.

راهنمای شستن تابلو فرش در منزل

قیمتی و ارزشمند بودن تابلو فرش‌ها سبب می‌شود که برخی افراد از شستن آن‌ها صرف‌نظر کنند، درحالی‌که آلودگی یا گردوغبار هم می‌تواند به تار و پود فرش آسیب برساند. بهترین راه برای تمیز کردن تابلو فرش بدون آسیب و ضرر، سپردن آن به یک قالی‌شویی معتبر است؛ زیرا این مراکز از افراد متخصص و مجرب برای تمیز کردن انواع تابلو فرش‌های دست‌باف یا ماشینی استفاده می‌کنند. اگر قصد دارید در منزل تابلو فرش‌های ارزشمندتان را بشویید، مراحل زیر را دنبال کنید:

راهنمای شستن تابلو فرش در منزل

۱. تابلو فرش را از قاب جدا کنید

آویزان کردن قالی به دیوار آن‌هم بدون قاب سبب کشیدگی فرش و آسیب دیدن آن می‌شود. همین‌طور در محل‌هایی که فرش به دیوار آویخته شده است، فرش در معرض سوراخ شدن قرار دارد. برای جلوگیری از این اتفاق، بیشتر تابلو فرش‌ها در قاب‌های فلزی یا چوبی قرار می‌گیرند.

در قدم اول برای تمیز کردن تابلو فرش باید آن را از قاب خارج کنید. در این مرحله توجه داشته باشید که گیره یا بخش‌های تیز و برجسته‌ای درون قاب نباشند که با کشیدن ناگهانی فرش به آن آسیب بزنند. تا حد امکان بااحتیاط و به‌آرامی فرش را از قاب خارج کنید.

۲. از جاروبرقی با فرچه نرم استفاده کنید

پاک کردن گردوغبار از روی فرش کمک می‌کند که مدت ‌زمان شست‌وشو کوتاه‌تر شود و فرش با سرعت بیشتری تمیز شود. شستن فرشی که گرد‌وغبار ندارد، نیاز به اسفنج کشیدن روی سطح فرش را کمتر می‌کند و احتمال آسیب دیدن فرش کاهش می‌یابد.

از جاروبرقی با فرچه نرم استفاده کنید

۳. تست رنگ‌دهی فرش را انجام دهید

تست رنگ‌دهی فرش یکی از مهم‌ترین بخش‌های تمیز کردن تابلو فرش محسوب می‌شود و به شما اطمینان می‌دهد که بدون آسیب رسیدن به قالی و وارد شدن خسارت یا کم شدن ارزش آن، بتوانید زیبایی و تمیزی را به تابلو فرش بازگردانید.

برای تست رنگ‌دهی تابلو فرش از یک گوش پاک‌کن کمک بگیرید. سر پنبه‌ای گوش پاک‌کن را درون آب داغ فرو کنید و قبل از اینکه قسمت پنبه‌ای سرد شود، آن را روی قسمت رنگی فرش بکشید. اگر سر گوش پاک‌کن رنگی شد، فرش شما رنگ‌دهی دارد.

۴. محلول شامپو فرش را درست کنید

مقداری شامپو فرش را درون آب سرد حل کنید و هم زدن محلول را تا کف کردن آن ادامه دهید. از ابر یا اسفنجی نرم و بدون پرز برای تمیز کردن فرش استفاده کنید. اسفنج را با حرکات رفت و برگشتی روی فرش بکشید. برای تمیز کردن فرش نیازی به سایش زیاد وجود ندارد؛ بنابراین فشار دستتان را کنترل کنید. بعد از تمیز شدن تمام لک‌ها و کثیفی‌ها، فرش را با آب سرد و جریانی ملایم آب‌کشی کنید.

۵. تابلو فرش را در سطحی صاف پهن کنید

بعد از شستن و تمیز کردن تابلو فرش باید آن را خشک کنید. نیازی نیست از باد یا دستگاه‌های خشک‌کن استفاده کنید. کافی است تابلو فرش را روی سطحی صاف در محلی که هوا جریان دارد، پهن کنید. توجه داشته باشید که محل موردنظر گردوغبار یا نور مستقیم خورشید نداشته باشد.

تابلو فرش را در سطحی صاف پهن کنید

نکات ضروری که باید قبل از شستشوی تابلو فرش رعایت کنیم

برای داشتن تابلو فرشی تمیز و سالم باید نکاتی را در زمان شست‌وشو یا پیش از آن رعایت کنید. اگر به این نکات بی‌توجه باشید، امکان آسیب دیدن تابلو فرش و کاهش ارزش آن وجود دارد. در ادامه می‌توانید مهم‌ترین نکته‌هایی که برای تمیز کردن تابلو فرش نیاز دارید، مشاهده کنید:

  • نباید شستن فرش را بدون تست رنگ‌دهی آغاز کنید.
  • از آب گرم برای تمیز کردن تابلو فرش استفاده نکنید.
  • استفاده از برس‌ها و اسفنج‌های زبر یا سیمی برای شستن فرش ممنوع است.
  • از شامپو فرش‌هایی با درصد اسید پایین یا بدون جوهر نمک استفاده کنید.
  • تابلو فرش را روی بند رخت یا نرده نیندازید؛ زیرا خط تای ناشی از پهن کردن آن روی بند رخت یا نرده از بین نمی‌رود.

کات ضروری که باید قبل از شستشوی تابلو فرش

غبار گیری پیش از تمیز کردن تابلو فرش

تمیزکردن گردوغبار فرش سه روش سنتی، مدرن و صنعتی دارد. در روش سنتی فرش با شدت تکان داده می‌شود، با تکه‌ای چوب به فرش آویزان ضربه وارد می‌شود یا از جاروهای زبر و خشن دستی استفاده می‌شود. هیچ‌کدام از این روش‌ها برای تمیز کردن تابلو فرش مناسب نیستند.

در روش مدرن، از ابزارهایی مانند جاروبرقی برای پاک کردن گردوغبار روی سطح فرش استفاده می‌شود. اگر برس‌های جاروبرقی نرم باشند، این روش بهترین راه‌ خانگی برای تمیز کردن تابلو فرش محسوب می‌شود. در روش صنعتی که قالی‌شویی‌ها از آن استفاده می‌کنند، دستگاه‌های بزرگ غبارگیری کار پاک‌سازی را انجام می‌دهند.

نحوه تمیز کردن تابلو فرش در منزل

اگر تابلو فرش شما چرک و کدر نشده است و فقط غبارهایی سطحی روی آن نشسته‌اند، به‌جای شستن کامل می‌توانید تنها سطح روی فرش را تمیز کنید. برای تمیز کردن تابلو فرش از یک پارچه ساده، بدون پرز، نرم و بدون رنگ‌دهی کمک بگیرید. پارچه را با آب سرد یا ولرم متمایل به سرد خیس کنید و آب اضافی پارچه را بگیرید.

به‌آرامی پارچه نم‌دار را روی سطح تابلو فرش بکشید و آن را تمیز کنید. توجه داشته باشید که این کار باید بعد از کشیدن جاروبرقی روی سطح فرش انجام شود. در آخر اجازه دهید تابلو فرش در مجاورت هوای تازه کاملاً خشک شود و رطوبت جزئی روی سطح آن از بین برود.

نحوه تمیز کردن تابلو فرش در منزل

بهترین روش شستشوی تابلو فرش دستباف

فرش‌های دست‌باف از گران‌قیمت‌ترین تابلو فرش‌ها محسوب می‌شوند و ظرافت زیادی دارند. بیشتر فرش‌های دست‌باف از نخ‌های طبیعی بافته می‌شوند که به‌راحتی تغییر شکل یا تغییر رنگ می‌دهند؛ به همین دلیل شستن فرش‌های دست‌باف سخت‌تر از فرش‌های ماشینی است.

برای اینکه تمیز کردن تابلو فرش به شما خسارت مالی وارد نکند، این کار را به قالی‌شویی‌هایی که تجربه شستن فرش‌ دستباف را دارند و در این زمینه از تخصص کافی برخوردار هستند، بسپارید. سعی کنید در منزل تابلو فرش‌های دست‌باف را نشویید و به تمیز کردن سطح آن اکتفا کنید.

چرا نباید تابلو فرش را در منزل شست؟

روش‌های مختلفی برای شستن تابلو فرش وجود دارد که بر اساس جنس و کیفیت فرش تعیین می‌شود. در زمان تمیز کردن تابلو فرش موارد زیادی هستند که باید به آن‌ها توجه کنید و از این موارد می‌توانیم به دمای آب، غلظت شوینده، نوع شوینده یا روش‌های جلوگیری از رنگ‌دهی فرش اشاره کنیم.

در برخی شرایط تابلو فرش‌هایی که برای مدت طولانی در قاب باقی مانده‌اند یا در محلی نامناسب نگهداری می‌شوند، دچار بیدزدگی هستند. این فرش‌ها باید پیش از شستن، ترمیم شوند و مراحل شست‌وشو نیز با روش‌های عادی متفاوت خواهد بود.

روش شستن فرش‌هایی که رنگ‌دهی دارند با دیگر فرش‌ها متفاوت است. همین‌طور فرش‌های دست‌باف، ابریشمی یا ماشینی هرکدام با روشی مخصوص شسته می‌شوند که آشنایی با تمامی این نکات برای افرادی که در حوزه شست‌وشوی فرش تخصص ندارند، امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل توصیه می‌شود تمیز کردن تابلو فرش را به قالی‌شویی‌های معتبر بسپارید.

چرا نباید تابلو فرش را در منزل شست

روش درست مراقبت از تابلو فرش

در کنار اصول شست‌وشوی فرش، نحوه نگهداری از تابلو فرش نیز روی دوام و عمر آن اثر دارند. تابلو فرش‌هایی که به‌خوبی نگهداری نشوند، در حین شستن مستعد آسیب دیدن هستند. شما با رعایت نکات ضروری مراقبت از تابلو فرش، ‌از دارایی ارزشمند خود حفاظت می‌کنید. اصول نگهداری تابلو فرش عبارت‌اند از:

  • دقت در نصب تابلو فرش
  • نصب تابلو فرش در محلی به‌دور از تابش مستقیم نور خورشید
  • نگهداری تابلو فرش در محلی بدون رطوبت
  • انتخاب قاب مناسب برای تابلو فرش

سخن پایانی

تابلو فرش یکی از زیباترین تزئینات دیواری محسوب می‌شود که در کنار جلوه چشم‌نواز، ارزش مادی بالایی دارد و به‌عنوان سرمایه یک انتخاب ایده‌آل محسوب می‌شود. تابلو فرش‌ها درصورتی‌که به‌خوبی نگهداری شوند و آسیب نبینند، افت قیمت زیادی را تجربه نمی‌کنند و همواره ارزشمند باقی می‌مانند. یکی از مهم‌ترین مراحل نگهداری از تابلو فرش، توجه به تمیز بودن آن است. برای تمیز کردن تابلو فرش نکات و استانداردهایی وجود دارند که در این مقاله از سایت آریاس به آن‌ها پرداختیم.

آریاس یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی است که در زمینه فروش انواع فرش‌های دست‌باف، ماشینی و ابریشمی فعالیت می‌کند. در سایت آریاس می‌توانید بهترین و زیباترین تابلو فرش‌های باکیفیت را مشاهده و خریداری کنید. تمامی تابلو فرش‌های موجود روی سایت کاری از بهترین هنرمندان کشور هستند و در کنار زیبایی، کیفیت و اصالت، قیمت مناسبی هم دارند. با مراجعه به صفحه اصلی سایت و انتخاب دسته‌بندی تابلو فرش می‌توانید انواع طرح‌های موجود برای این محصول ارزشمند را مشاهده کنید.

سؤالات متداول

۱.آیا امکان تمیز کردن تابلو فرش در منزل وجود دارد؟

بهتر است تابلو فرش‌ها به‌ویژه آن‌هایی که دستباف و قیمتی هستند، در منزل شسته نشوند.

۲. بدون شستن می‌توانیم تابلو فرش‌های دست‌باف را تمیز کنیم؟

بدون شستن تابلو فرش شما فقط می‌توانید گرد‌وغبارهای سطحی روی فرش را پاک‌سازی کنید و یک تمیزکاری سطحی داشته باشید.

۳. رنگ‌های تابلو فرش بعد از شستن خراب می‌شوند؟

برخی از تابلو فرش‌ها رنگ‌دهی دارند و اگر توسط افراد بی‌تجربه و بدون رعایت نکات و استانداردهای شست‌وشوی قالی‌های قدیمی شسته شوند، رنگ‌ها با یکدیگر ترکیب می‌شوند.

۴. قیمت شستشوی تابلو فرش چقدر است؟

جنس تابلو فرش و ابعاد آن تعیین می‌کند که چه قیمتی برای شست‌وشوی تابلو فرش گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید