مقالات آموزش نگهداری از فرش

بهترین راه پاک کردن لاک از روی فرش

پاک کردن لاک از روی فرش

فهرست

لاک زدن، یکی از کار‌های مورد علاقه خانم‌ها در هر سنی است. لاک زدن باید با دقت زیادی انجام شود. حین لاک زدن ممکن است که چند قطره از لاک روی فرش دستباف ریخته شود. هرگونه سهل‌انگاری در حین لاک زدن باعث ریختن لاک روی زمین و فرش می‌شود. در نگاه اول، ریختن لاک روی فرش می‌تواند ناراحت‌کننده به نظر برسد. اما لازم نیست که دغدغه زیادی برای پاک کردن لاک از روی فرش داشته باشید.

اگر این لکه‌ها به‌موقع پاک نشوند، از بین بردن آن‌ها سخت است. شما می‌توانید لاک روی فرش را با استفاده از راهکار‌های مختلف تمیز کنید. استفاده از بهترین روش پاک کردن لکه لاک از روی فرش، آسیبی به فرش وارد نمی‌کند. برخی از افراد برای پاک کردن فرش، روش‌هایی را امتحان می‌کنند که اصلاً مناسب نیستند.

 پاک کردن لاک از روی فرش با استفاده از روش‌های نامناسب باعث آسیب به بافت فرش می‌شود. در نگهداری از بافت فرش باید دقت کنید؛ چون فرش را مثل لباس نمی‌توان به‌سادگی تعویض کرد. بنابراین، در انتخاب روش‌های مناسب برای پاک کردن لاک باید دقت کافی را داشته باشید.

اگر روی فرش لاک ریخته شده است، جای نگرانی نیست. با چند ترفند ساده می‌توانید لکه‌ها را از روی فرش به سادگی پاک کنید. فرش‌های دستباف، بافت ظریف‌تر و حساس‌تری دارند؛ به همین خاطر، پاک کردن لک از روی این فرش‌ها کار خیلی ساده‌ای نیست. به علاوه، قیمت این فرش‌ها بسیار زیاد است و به‌راحتی نمی‌توانید آن‌ها را تعویض کنید.

 شما باید بدانید که چه متریالی برای پاک کردن لکه لاک از روی فرش مناسب‌تر است. برای پاک کردن لکه‌های لاک از روی فرش می‌توانید از مواد و تکنیک‌هایی استفاده کنید که در ادامه مطلب به شما این روش‌ها را آموزش خواهیم داد. در واقع در این مطلب، شما را با روش‌های پاک کردن لاک از روی فرش بیشتر آشنا خواهیم کرد.

پاک کردن لاک از روی فرش

 ترفندهای مهم پاک کردن لکه لاک از روی فرش

با چند اقدام و تکنیک ساده می‌توانید لکه لاک را از روی فرش ماشینی مدرن پاک کنید. این تکنیک‌ها عبارتند از:

از بین بردن لکه لاک روی فرش با الکل صنعتی

یکی از روش‌های کاربردی برای پاک کردن لاک از روی فرش، استفاده از الکل صنعتی است. الکل صنعتی ماده‌ای است که نقش مؤثری در پاک کردن لکه‌ها دارد. الکل صنعتی، حاوی ترکیباتی است که خواص پاک‌کنندگی قوی دارند. الکل صنعتی را نباید خیلی زیاد روی فرش بریزید؛ چون باعث آسیب به فرش می‌شود. قبل از استفاده از الکل صنعتی، محل لکه را با آب ولرم شستشو دهید. سپس، با استفاده از اسفنج یا پنبه آغشته به لاک می‌توانید لکه روی فرش را پاک کنید. در انتها برای از بین بردن بوی الکل می‌توانید محل موردنظر را با آب ولرم بشویید.

پاک کردن لاک روی فرش دستباف با سرکه سفید

یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها برای از بین بردن لک روی فرش، استفاده از سرکه است. سرکه یکی از ترکیباتی است که در هر خانه‌ای تقریباً موجود است. سرکه خاصیت لکه‌بری فوق‌العاده‌ای دارد. برای پاک کردن لاک از روی فرش مقداری از سرکه را روی لکه لاک بریزید و ۱۵ دقیقه منتظر بمانید. سپس، با کاردک یا مسواک می‌توانید لاک خشک را از روی فرش پاک کنید. این روش را باید چندین بار تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

پاک کردن لاک روی فرش دستباف با سرکه سفید

پاک کردن لاک از روی فرش با آب و صابون

یکی از روش های خانگی برای رفع لکه لاک از روی فرش، استفاده از آب و صابون است. در یک سطل کوچک، مقداری آب و صابون را با یکدیگر ترکیب کنید. سپس، با استفاده از اسفنج، روی لکه را به آرامی پاک کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که لکه لاک به راحتی از بین برود. در انتها، با استفاده از سشوار می‌توانید قسمت مرطوب روی فرش را خشک کنید.

پاک کردن لاک از روی فرش با اسپری مو

یکی از روش‌های کاربردی برای پاک کردن لکه از روی فرش، استفاده از اسپری مو است. اول باید لکه را با استفاده از آب پاک کنید. سپس، اسپری مو را روی لکه بپاشید. بعد باید با مسواک یا کاردک، به آرامی لکه لاک را از روی فرش بتراشید. این مراحل را چندین مرتبه تکرار کنید تا لکه‌های روی فرش پاک شوند. لازم به ذکر است که استفاده از اسپری مو نمی‌تواند به بافت و الیاف فرش صدمه بزند.

پاک کردن لاک از روی فرش با استفاده از شیشه شوی

شما می‌توانید با استفاده از شیشه‌شوی، روی لکه لاک را خیس کنید. سپس، با استفاده از اسفنج، به شکل دورانی، لکه را پاک کنید. بعد از تمیز کردن لکه لاک از روی فرش باید محل موردنظر را با آب تمیز کنید. برای خشک شدن فرش می‌توانید از سشوار استفاده کنید.

پاک کردن لاک از روی فرش با استفاده از شیشه شوی

پاک کردن لکه لاک از روی فرش با پد لاک پاک کن

رفع لکه لاک از روی فرش با استفاده از استون گزینه مناسبی نیست. استون می‌تواند باعث کدر شدن و آسیب به بافت فرش شود. بنابراین، بهتر است که از پد لاک پاک‌کن برای رفع لکه روی فرش استفاده کنید. پد لاک پاک‌کن، هیچگونه ضرری برای بافت فرش ندارد.

 پاک کردن لکه لاک از روی فرش با آب اکسیژنه

از بهترین روش‌ها برای پاک کردن لکه لاک می‌توان به استفاده از آب اکسیژنه اشاره کرد. یک پارچه را به مقداری آب اکسیژنه آغشته کنید. سپس، پارچه را روی لکه فرش به صورت دورانی بکشید. اجازه دهید که آب اکسیژنه تا ۳۰ دقیقه روی لکه بماند. سپس، با پارچه دیگر باید رطوبت فرش را گرفته و بگذارید که محل موردنظر خشک شود.

پاک کردن لکه لاک خیس از روی فرش

پاک کردن لکه لاک خیس، راحت‌تر است. اگر لاک روی فرش دستباف ابریشم ریخت، با چند راهکار می‌توانید لکه را تمیز کنید. این راهکار‌ها عبارتند از:

  • برداشتن لاک از روی فرش با استفاده از قاشق
  • پاک کردن لاک باقیمانده با پارچه تمیز
  • استفاده از پد لاک پاک‌کن، شیشه‌شوی، الکل صنعتی، آب و صابون و سرکه

پاک کردن لکه لاک خیس از روی فرشپاک کردن لکه لاک خشک‌شده از روی فرش

لاک خشک را باید قبل از لکه‌برداری، با استفاده از کاردک یا مسواک بتراشید. لکه باید کامل از روی فرش پاک شده باشد. این کار را باید به گونه‌ای انجام دهید که بافت فرش آسیب نبیند. در صورتیکه هنوز هم فرش آغشته به لکه لاک است، با استفاده از متریالی مانند پد لاک پاک‌کن، آب و صابون، شیشه‌شوی و اسپری مو، لکه را پاک کنید.

تمیزکردن بعد از لکه‌برداری

بعد از لکه‌برداری باید برای تمیز کردن فرش اقدام کنید. یکی از کار‌هایی که بعد از لکه‌برداری باید انجام دهید، جارو کشیدن روی فرش است. سپس، با استفاده از پارچه تمیز و آب می‌توانید محل لکه روی فرش را پاک کنید. این مراحل باید برای تمیز کردن کامل لکه از روش فرش انجام شوند.

چند نکته ضروری برای پاک کردن لکه لاک از روی فرش

اگر تصمیم به پاک کردن لاک از روی فرش را دارید، باید چند نکته را در نظر داشته باشید. این نکات شامل موارد زیر است:

  • برای از بین بردن لکه لاک از وایتکس نباید استفاده کنید.
  • بعد از لکه‌برداری باید قسمت موردنظر را با آب خالی تمیز کنید.
  • بعد از اِتمام پروسه لکه‌برداری باید فرش را خشک کنید.

پاک کردن لکه لاک خشک‌شده از روی فرش

سخن آخر

تا اینجا نکات پاک کردن لاک از روی فرش را یاد گرفتید. فروشگاه فرش آریاس، یکی از فروشگاه‌های اینترنتی است که در زمینه فروش انواع فرش‌های دستباف، ماشینی و ابریشمی فعالیت می‌کند. شما می‌توانید برای خرید انواع فرش، فروشگاه ما را انتخاب کنید. انواع فرش‌های دستباف ایرانی با کیفیت بالا و قیمت مناسب در این فروشگاه به فروش می‌رسند. پشتیبانی آنلاین، ارسال به سراسر جهان، امکان بازگشت کالا و تضمین اصالت جزو مزایای خرید از این فروشگاه اینترنتی محسوب می‌شوند.

سوالات متداول

۱. چه ترکیباتی برای لکه‌برداری لاک از روی فرش استفاده می‌شوند؟

پد لاک پاک‌کن، شیشه‌شوی، الکل صنعتی، اسپری مو

۲. آیا استفاده از استون برای از بین بردن لکه لاک از روی فرش انتخاب درستی است؟

خیر، استون می‌تواند باعث آسیب به بافت و الیاف فرش شود.

۳. آیا امکان پاک کردن لکه خشک لاک از روی فرش وجود دارد؟

بله، شما می‌توانید لکه خشک لاک را به‌راحتی از روی فرش ماشینی یا دستباف پاک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید