اخبار فرش

رجشمار فرش دستباف چیست؟

رجشمار فرش دستباف چیست

فهرست

فرش‌های دستباف انواع مختلفی دارند و با ویژگی‌های مختلف روانه بازار می‌شوند. برای این که به ارزش واقعی یک فرش و قیمت آن پی ببرید، باید یک سری فاکتورها را اندازه بگیرید. یکی از این فاکتورهای مهم، رج یا تعداد گره‌های فرش است. طبیعی است که هر فرش تعداد گره‌های متفاوتی داشته باشد. پس با اندازه‌گیری این فاکتور می‌توانید از کیفیت فرش باخبر شوید و فرش‌هایی متناسب با بودجه و نیاز خود خریداری کنید. اما قبل از آن باید بدانید که رجشمار فرش چیست و چگونه می‌توان آن را اندازه‌گیری کرد. به همین منظور در این مقاله بررسی خواهیم کرد که رجشمار فرش دستباف چیست و چه اهمیتی دارد؛ بنابراین اگر قصد خرید فرش با کیفیت را دارید از شما دعوت می‌کنیم که در ادامه با سایت آریاس همراه باشید.

مجموعه ای از زیباترین فرش جفت دستباف را تماشا کنید.

رجشمار فرش دستباف چیست؟

رج یا رجشمار به تعداد گره‌های موجود در طول و عرض فرش دستباف گفته می‌شود. از رجشمار به‌عنوان یک فاکتور تأثیرگذار برای تعیین قیمت فرش نیز استفاده می‌شود. در واقع هر چقدر تعداد گره‌های موجود در فرش یا رجشمار آن بیشتر باشد نشان‌دهنده ارزش مادی و معنوی فرش است. پس هنگام خرید فرش باید به تعداد گره‌های آن توجه کنید تا بتوانید فرش‌های مورد نیاز خود را با قیمت مناسب خریداری کنید.

رجشمار فرش دستباف چیست؟

 

نحوه محاسبه رج فرش دستباف

محاسبه رج فرش دستباف با استفاده از یک خط‌کش مخصوص انجام می‌شود. برای این که کارشناسان خرید قالی و فرش، خط‌کش را در قسمت پشتی فرش قرار می‌دهند و تعداد گره‌ها را در ۷ سانتی‌متر می‌شمارند. محاسبه رج فرش دستباف به‌صورت طولی و عرضی محاسبه می‌شود. اگر رجشمارهای فرش در قسمت‌های مختلف آن با یکدیگر برابر باشد نشان‌دهنده کیفیت بالای فرش و یک دست بودن آن است. پس با محاسبه دقیق رجشمار فرش می‌توانید از کیفیت فرش مطلع شده و بهترین فرش‌ها را برای خرید انتخاب نمایید.

نحوه محاسبه رج فرش دستباف

 

اهمیت رج در فرش دستباف

نحوه بافت هر یک از فرش‌های دستباف با دیگری متفاوت است. در واقع اگر فرش دستباف را لمس کنید متوجه تفاوت فاحش در ظرافت، زیبایی و تراکم آن‌ها خواهید شد. این تفاوت به دلیل تعداد گره‌های موجود در فرش یا همان رج است. هر چقدر رج‌های یک فرش فاصله کمتری با یکدیگر داشته باشند، یعنی فرش دستباف مورد نظر کیفیت بالاتری دارد. به همین دلیل است که رج فرش بیش از هر فاکتوری هنگام خرید فرش مورد توجه قرار می‌گیرد.

اهمیت رج در فرش دستباف

 

رجشمار فرش تبریز

در قسمت‌های قبلی متوجه شدیم که رج شمار فرش دستباف چیست و چه اهمیتی دارد. رجشمار در فرش‌های تبریز تحت عنوان تعداد گره در ۷ سانتی‌متر در راستای عرض فرش در نظر گرفته می‌شود. به‌عنوان مثال زمانی که گفته می‌شود رجشمار فرش تبریز ۴۰ است یعنی در ۷ سانتی‌متر عرض فرش ۴۰ عدد گره وجود دارد.

از طرفی به دلیل این که گره فرش بر روی دو نخ تار قرار دارد یعنی باید عدد قبلی را ضرب‌در دو کنیم؛ بنابراین در فرش مشخص شده، در ۷ سانتی‌متر عرض فرش ۸۰ عدد گره وجود دارد. هر چقدر تعداد گره‌های فرش بیشتر باشد به منزله کیفیت و استحکام بالای فرش است؛ بنابراین با توجه به این نکته مهم می‌توانید بهترین و باکیفیت‌ترین فرش تبریز را برای خرید انتخاب نمایید.

رجشمار فرش تبریز

 

انواع رجشمار در فرش تبریز

فرش دستباف تبریز زبان زد عام و خاص و از کیفیت بالایی برخوردار است. این فرش‌ها به قدری با کیفیت هستند که به سراسر دنیا ارسال می‌شوند. فرش‌‌های تبریز از لحاظ تعداد گره و تراکم در انواع مختلفی بافته می‌شوند. برای این که بتوانید بهترین فرش‌های تبریز را خریداری کنید لازم است که بدانید انواع رجشمار در فرش تبریز کدام‌اند. به‌طور کلی فرش‌های تبریزی از لحاظ تراکم به چهار دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 

  • فرش با رجشمار ۲۵*۲۵: این مدل از فرش‌های دستباف تبریز کیفیت متوسطی دارند و برای فروش در بازار بافته می‌شوند. همچنین فرش‌های با رجشمار ۲۵*۲۵ قیمت مناسبی دارند و همه افراد می‌توانند آن‌ها را خریداری کنند.
  • فرش با رجشمار ۳۰*۳۰: این مدل از فرش‌ها به‌عنوان فرش‌های معمولی شناخته می‌شوند. در گذشته فرش‌های با رجشمار ۳۰ بیشتر مورد استقبال قرار می‌گرفتند اما امروزه میزان بافت این مدل از فرش‌ها به شدت کاهش یافته است.
  • فرش با رجشمار ۳۵*۳۵: این مدل از فرش‌های تبریزی از کیفیت بالایی برخوردارند و با هدف صادر شدن به کشورهای اروپایی بافته می‌شوند. لازم به ذکر است که فرش‌های با رجشمار ۳۵ از لحاظ زیبایی و ظرافت جزو فرش‌های اعلای دنیا به شمار می‌روند.
  • فرش با رجشمار ۴۰، ۵۰ یا ۶۰: این مدل از فرش‌های دستباف تبریز که قیمت بسیار زیادی دارند به‌عنوان فرش‌های نفیس شناخته می‌شوند. این فرش‌ها از جنس الیاف ابریشم بافته می‌شوند و جزو گزینه‌های ایده‌آل برای خرید به شمار می‌روند. لازم به ذکر است که فرش‌های با رجشمار بالای تبریز در تعداد محدودی بافته می‌شوند و ابعاد کمی دارند.

انواع رجشمار در فرش تبریز

 

سخن پایانی

رجشمار یکی از اصطلاحات رایج و کاربردی است که توسط کارشناسان فرش مورد استفاده قرار می‌گیرد. رج فرش اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که اگر تعداد گره‌های فرش بیشتر باشد نشان‌دهنده کیفیت و استحکام بالای آن خواهد بود؛ بنابراین با کسب اطلاعات کافی درباره رجشمار فرش می‌توانید مشخص کنید که ارزش مادی و معنوی فرش چقدر است و آیا ارزش خرید دارد؟ پس هنگام خرید فرش باید به این فاکتور مهم توجه کافی داشته باشید. در این مقاله بررسی کردیم که رجشمار فرش دستباف چیست و چه اهمیتی دارد. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و برای شما مفید بوده باشد.

سوالات متداول

۱- رجشمار فرش چیست؟

رجشمار فرش یکی از فاکتورهای مهمی است که به کارشناسان فرش کمک می‌کند تا با اندازه‌گیری تراکم و تعداد گره‌های فرش به ارزش واقعی آن پی ببرند.

 

۲- جدول رج شمار فرش چیست؟

این جدول حاوی اطلاعات کاملی درباره تعداد گره‌های موجود در فرش، جنس، نوع چله، نوع بافت و تعداد لای نخ است. این جدول یک راهنمای جامع برای قالیبافان است تا بتوانند کار خود را با دقت و کیفیت بیشتری انجام دهند.

 

۳- مرغوب‌ترین فرش دارای چه تعداد رج است؟

هر چقدر تعداد رج فرش بیشتر باشد نشان‌دهنده کیفیت بالای فرش است و به‌عنوان بهترین گزینه برای خرید شناخته می‌شود؛ اما فرش‌هایی که بیشترین رج را دارند قیمت زیادی داشته و همه افراد قادر به خرید آن‌ها نخواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید