مقالات راهنمای خرید فرش

تفاوت فرش ۷۰۰شانه با ۱۲۰۰ شانه

فرق فرش ۷۰۰شانه با ۱۲۰۰ شانه

فهرست

یکی از عمده‌ترین سوالاتی که معمولاً هنگام خرید فرش از جانب خریداران پرسیده می‌شود این است که تفاوت فرش ۷۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه در چیست؟ در ابتدا باید بدانید که منظور از شانه تعداد گره‌های بافته شده در یک متر مربع از عرض هر فرش دستباف خواهد بود. به عنوان مثال منظور از فرش ۷۰۰ شانه بافته شدن ۷۰۰ گره در یک متر مربع از فرش است. فرش‌های ۷۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه از نظر کیفیت، لطافت، تراکم، قیمت فرش و موارد دیگری با یکدیگر در تضاد هستند که در ادامه این راهنما قصد داریم در رابطه با هر یک از آن‌ها اطلاعاتی را خدمتتان ارائه دهیم. با ما همراه باشید!

منظور از شانه فرش چیست؟

پیش از این که وارد بحث تفاوت فرش ۷۰۰ شانه با ۱۲۰۰ شانه شویم، بهتر است  ابتدا به توضیح مفهوم شانه بپردازیم. به تعداد گره‌های بافته شده در یک متر مربع از عرض فرش اصطلاحاً شانه می‌گویند. به عنوان مثال یک فرش ۱۲۰۰ شانه را در نظر بگیرید؛ در هر یک متر مربع از این فرش ۱۲۰۰ گره بافته شده است. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد شانه فرش به دست آورید، می‌توانید مقاله «شانه فرش چیست» را مطالعه کنید.

 

منظور از شانه فرش چیست؟

 

منظور از تراکم فرش چیست؟

در کنار مفهوم شانه، مفهوم دیگری وجود دارد که آشنایی با آن نیز می‌تواند در درک بهتر تفاوت فرش ۷۰۰ شانه با ۱۲۰۰ شانه به ما کمک کند. به تعداد گره‌های بافته شده در هر متر مربع از طول فرش اصطلاحاً تراکم فرش می‌گویند. اکنون با دانستن معنی هر یک از اصطلاحات شانه و تراکم می‌توانید در هنگام خرید فرش انتخاب بهتر و هوشمندانه‌تری داشته باشید.

فرش دستباف ابریشم یکی از نفیس ترین و ارزشمندترین جلوه‌ های هنر اصیل ایرانی.

 

آشنایی با ویژگی‌های فرش ماشینی ۷۰۰ شانه

منظور از فرش ماشین ۷۰۰ شانه فرشی است که از لحاظ تعداد شانه دارای ۷۰۰ گره باشد. به طور معمول فرش‌های ۷۰۰ شانه دارای تراکمی در حدود ۲۱۰۰ تا ۳۰۰۰ گره بوده و متداول‌ترین تراکم آنان ۲۵۵۰ گره است. جالب است بدانید که در فرش‌ ۷۰۰ شانه عموماً ۸ تا ۱۰ رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از فرش در مقایسه با سایر فرش‌ها از ضخامت بیشتری نیز برخوردار است. همچنین گفتنی است که فرش‌های ۷۰۰ شانه در مقایسه با فرش‌هایی با شانه‌های بالاتر  قیمت ارزان‌تری دارند. در واقع این تفاوت قیمت را می‌توان یکی از چندین تفاوت فرش ۷۰۰ شانه با ۱۲۰۰ شانه نیز به‌شمار آورد.

 

آشنایی با ویژگی‌های فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه

فرش‌های ۱۲۰۰ شانه یکی از نمونه‌های پرطرفدار در بازار فرش به‌شمار می‌روند. این فرش‌ها دارای تراکم بالایی بوده و همچنین بافت ریزی دارند؛ در واقع این موضوع سبب شباهت فرش‌های ۱۲۰۰ شانه به فرش‌های دستباف شده است. از ویژگی‌های مثبت فرش‌های ۱۲۰۰ شانه که سبب ایجاد تمایز بین آن‌ها و سایر فرش‌ها می‌شود می‌توان به لطافت بالا، ظرافت و زیبایی اشاره کرد. لازم به ذکر است که تراکم فرش‌های ماشینی ۱۲۰۰ شانه حدود ۳۶۰۰ بوده که این تراکم بالا باعث استفاده از الیاف نازک در بافت آن‌ها می‌شود. جالب است بدانید که ویژگی ظرافت فرش‌های ۱۲۰۰ شانه سبب شده است تا بسیاری از افراد از فرش‌های ۱۲۰۰ شانه به عنوان تابلو فرش در منزل خود نیز استفاده کنند.

 

آشنایی با ویژگی‌های فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه

 

تفاوت فرش ۷۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه در چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، فرش‌های ۷۰۰ شانه با ۱۲۰۰ شانه از جنبه‌های مختلفی با یک‌دیگر در تضاد هستند. در واقع همین تضاد بین فرش‌های ۱۲۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه سبب ایجاد ویژگی‌های منحصربه‌فرد هر یک از آنان شده است. این فرش‌ها از لحاظ تراکم، ضخامت فرش، لطافت، مواد اولیه به کار رفته شده در آنان، ارتفاع خاب، قیمت، تعداد گره‌های فرش و مواردی از این قبیل با یک‌دیگر تفاوت دارند. در ادامه به توضیح هر یک از موارد مذکور می پردازیم.

 

تفاوت فرش ۷۰۰ شانه با ۱۲۰۰ شانه از لحاظ ضخامت

یکی از بارزترین تفاوت‌های فرش‌های ۷۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه در ضخامت آن‌ها است. جالب است بدانید که ضخامت فرش ماشینی با شانه فرش رابطه معکوس دارد، به این معنا که هر اندازه تعداد شانه فرش بیشتر باشد، ضخامت آن کمتر خواهد بود. در نتیجه ضخامت فرش‌های ۷۰۰ شانه از ۱۲۰۰ شانه بیشتر است. از آن‌جایی که ضخامت فرش‌های ۷۰۰ شانه زیاد است، گزینه بسیار مناسبی برای نشستن و استراحت به حساب می‌آیند. علاوه‌بر این، ضخامت بالای این فرش‌ها سبب مقاومت بالای آنها نیز می‌شود.

 

تفاوت فرش ۷۰۰ شانه با ۱۲۰۰ شانه از لحاظ مقاومت و لطافت

جالب است بدانید که در فرش‌های ۷۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه از نخ‌های مشابه استفاده شده است، اما با این حال آن‌ها از نظر مقاومت با هم مساوی نیستند. علت اصلی این تضاد در شانه و تراکم فرش‌های ۷۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه است؛ به این معنا که هر اندازه شانه و تراکم فرش کمتر باشد، ضخامت آن بیشتر است. همان‌طور که گفته شد، هر اندازه ضخامت فرش بیشتر باشد، مقامت آن نیز بالاتر خواهد بود؛ بنابراین مقاومت فرش ۷۰۰ شانه بیشتر از ۱۲۰۰ شانه است؛ اما از آن‌جایی که تراکم در فرش ۱۲۰۰ شانه بالاتر است، لطافت آن به همان اندازه از فرش ۷۰۰ شانه بیشتر خواهد بود.

 

تفاوت فرش ۷۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه از لحاظ ارتفاع نخ خاب

ارتفاع نخ خاب در فرش‌های ۷۰۰ شانه حدود ۱۱ میلی‌متر بوده؛ در صورتی که این ارتفاع در فرش‌های ۱۲۰۰ شانه حدود ۸ میلی‌متر است. از آن‌جایی که تعداد گره‌ها در فرش ریزبافت بالاتر است، وزن فرش ۷۰۰ و ۱۲۰۰ شانه با هم برابر و خاب فرش در مدل ریزبافت ۱۲۰۰ شانه کمتر خواهد بود.

 

 

تفاوت فرش ۷۰۰ شانه با ۱۲۰۰ شانه

 

تفاوت فرش ۷۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه از لحاظ تعداد گره

یکی دیگر از تفاوت‌های مشهود بین فرش‌های ۷۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه در تعداد گره‌های آن‌هاست. لازم به ذکر است که تراکم فرش ۷۰۰ شانه ۱۲ متری حدوداً ۲۵۵۰ بوده و تعداد گره‌های آن ۷٫۱۴۰٫۰۰۰ است. این مقدار تراکم در فرش ۱۲۰۰ شانه چیزی در حدود ۳۰۰۰ و تعداد ۱۲ میلیون گره خواهد بود؛ اما با این حال وزن فرش‌های ۷۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه با یک‌دیگر برابر است و تفاوت چندانی ندارد.

 

سوالات متداول

 

تفاوت فرش ۷۰۰ شانه با ۱۲۰۰ شانه از لحاظ قیمت چیست؟

یکی از اصلی‌ترین فاکتورهایی که افراد در هنگام خرید فرش در نظر می‌گیرند، قیمت است. قیمت تمام شده هر یک از فرش‌های ۷۰۰ شانه یا ۱۲۰۰ شانه می‌تواند به عوامل مختلفی هم‌چون نخ مصرفی در شانه‌های مختلف بستگی داشته باشد. جالب است بدانید که هر اندازه نخ مورد استفاده نازک‌تر باشد، به همان میزان قیمت فرش بالاتر خواهد بود؛ بنابراین، فرش‌های ماشینی ۷۰۰ شانه در مقایسه با فرش‌های ۱۲۰۰ شانه ارزان‌تر بوده و همین موضوع سبب افزایش تقاضای این نوع از فرش‌ها می‌شود.

 

 

تفاوت فرش ۷۰۰ شانه با ۱۲۰۰ شانه

 

تفاوت فرش ۷۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه از لحاظ مواد اولیه چیست؟

همان‌طور که می‌دانیم، نخ در بافت فرش‌های ماشینی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. شماره نخی که برای بافت فرش‌های ۱۲۰۰ شانه مورد استفاده قرار می‌گیرد در مقایسه با فرش ۷۰۰ شانه بیشتر است؛ به این صورت که نمره نخ مصرفی در فرش‌های ۷۰۰ شانه از نوع ۱۸ سه لا بوده و در فرش‌های ۱۲۰۰ شانه ۲۷ و ۳۰ سه لا است. در نتیجه می‌توان گفت که نخ مصرفی در بافت فرش‌های ۱۲۰۰ شانه سبب ریزبافت‌تر شدن این نوع از فرش‌ها می‌شود.

سخن پایانی

در این راهنما با تفاوت فرش ۷۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه از جنبه‌های مختلف به طور مفصل آشنا شدیم. اگر به دنبال فرشی هستید که بتوانید به راحتی روی آن بنشینید و استراحت کنید، فرش ۷۰۰ شانه گزینه بهتری برای شما به‌شمار می‌آید، اما اگر قصد شما از خرید فرش ایجاد فضایی زیبا و لوکس است، خرید فرش ۱۲۰۰ شانه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در پایان بهتر است بدانید در فروشگاه فرش آریاس امکان خرید فرش دستباف یا ماشینی با شانه و تراکم‌های مختلف برای شما مخاطبین گرامی فراهم شده است. شما می‌توانید با ورود بازار آنلاین فرش آریاس شده و فرش مورد نظر خود را از میان تمامی مدل‌های موجود خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید