مقالات راهنمای خرید فرش

چرا فرش دستباف نایین بخریم؟

چرا فرش دستباف نایین بخریم

فهرست

فرش‌های دستباف ایرانی زبان زد مردم دنیا هستند و انواع مختلفی دارند. فرش نایین یکی از انواع فرش دستباف ایرانی است که محبوبیت بسیار زیادی در سراسر دنیا دارد. این فرش‌ها از کیفیت بالایی برخوردارند و تنوع طرح و رنگ بسیار زیادی دارند. بهره‌مندی از این ویژگی سبب می‌شود که فرش دستباف نایین اعتبار بسیار زیادی داشته باشد و جزو گزینه‌های ایده‌آل برای خرید در نظر گرفته شود. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که مهم‌ترین ویژگی فرش دستباف نایین چیست و چرا فرش دستباف نایین بخریم؛ بنابراین اگر قصد خرید فرش نایین را دارید از شما دعوت می‌کنیم که در ادامه با سایت آریاس همراه باشید.

 

با فرش دستباف نایین آشنا شوید

فرش نایین یکی از انواع فرش دستباف ایرانی است که محبوبیت بسیار زیادی دارد. این مدل از فرش‌های دستباف برای اولین بار در سال ۱۲۹۶ بافته شده‌اند. استاد حبیبیان به‌عنوان بنیان‌گذار فرش دستباف نایین شناخته می‌شود. این مدل از فرش‌ها کیفیت بسیار خوبی دارند و در طرح‌های مختلف از جمله پهلوان صفایی، ترنج، طرح درختی و لچک وارد بازار می‌شوند. برای بافت فرش‌های نایین از موادی همچون پنبه، ابریشم و پشم استفاده می‌شود.

هر یک از این مواد در بخش‌های مختلف فرش مورد استفاده قرار می‌گیرد و به افزایش کیفیت فرش کمک می‌کند. فرش دستباف نایین نه تنها در ایران بلکه در سراسر ایران مشهور است. دلیل شهرت این فرش‌ها استفاده از پشم مرغوب و کیفیت بالای فرش‌ها است. به همین دلیل زمانی که حرف از خرید فرش دستباف به میدان می‌آید، فرش دستباف نایین در اولویت قرار می‌گیرد.

با فرش دستباف نایین آشنا شوید

 

مشخصات فرش دستباف نایین

برای این که بتوانید فرش دستباف نایین را به خوبی شناسایی کنید لازم است که با مشخصات آن آشنایی داشته باشید. این فرش‌ها مشخصات متفاوتی با سایر فرش‌های دستباف دارند. به همین جهت به‌راحتی می‌توانید فرش‌های نایین را شناسایی کنید. به‌طور کلی مشخصات فرش دستباف نایین عبارت‌اند از:

 • این فرش‌ها دارای گره فارسی و دو پود هستند که با دقت زیادی بافته می‌شوند.
 • کیفیت بافت فرش‌های نایین در وضعیت ایده‌آلی قرار دارد. به همین جهت خیلی کم پیش می‌آید که مشکلاتی همچون کجی، سره، دو دست شدن، چند رنگی و غلط بافی را در فرش نایین مشاهده کنید.
 • برای بافت فرش‌های دستباف نایین از پنبه، پشم و ابریشم استفاده می‌شود. به همین جهت این فرش‌ها از استحکام زیادی و طول عمر بالایی برخوردارند.
 • فرش‌های نایین دارای پرزهای کوتاهی هستند و برای بافت آن‌ها از رنگ‌های روشن استفاده می‌شود.

 

ویژگی‌های اصیل فرش دستباف نایین

فرش دستباف نایین یکی از بهترین و محبوب‌ترین فرش‌های موجود در بازار است. این فرش‌ها ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی دارند و به‌عنوان یکی از فرش‌های دستباف خاص ایرانی شناخته می‌شوند. به‌طور کلی ویژگی‌های اصیل فرش دستباف نایین عبارت‌اند از:

 • کیفیت بافت بالایی دارند.
 • ارزش هنری‌ زیادی دارند.
 • برای بافت این فرش‌ها از پشم و کرک خالص استفاده می‌شود.
 • بسیار ظریف و زیبا هستند.
 • ریز بافت هستند.
 • طرح‌های ملایم و پرکاری دارند.
 • تنوع رنگی بسیار زیادی دارند.
 • با انواع دکوراسیون ست می‌شوند.
 • اشکالات مربوط به بافت در این فرش‌ها مشاهده نمی‌شود.

ویژگی‌های اصیل فرش دستباف نایین

 

طرح و نقشه فرش دستباف نایین

فرش دستباف نایین از جمله فرش‌هایی است که با طرح‌ها و نقشه‌های مختلف بافته می‌شوند. برای بافت این فرش‌ها از رنگ‌های خاص و روشن استفاده می‌شود به همین دلیل شاهد جذابیت منحصر‌به‌فرد فرش‌های دستباف نایین خواهید بود. در گذشته فرش‌های دستباف نایین تنها با استفاده از نقش‌های سنتی انجام می‌شد؛ اما امروزه بافندگان برای بافت فرش نایین از نقش‌های متنوعی استفاده می‌کنند.

فرش دستباف نایین در شهرها و روستای مختلفی تولید می‌شود، به همین جهت تنوع نقش بسیار زیادی دارد. نقش‌های فرش نایین از جذابیت و ظرافت بسیار زیادی برخوردارند و نظر هر مخاطبی را به سمت خود جلب خواهند کرد. توجه به این موضوع نشان می‌دهد که چرا فرش دستباف نایین بخریم. در واقع با خرید فرش دستباف نایین علاوه بر خرید یک فرش زیبا و مقاوم می‌توانید از تماشای نقش‌های آن لذت ببرید. همچنین پیشنهاد میشود مطالعه مقاله فرش دستباف نایین بهتر است یا فرش دستباف تبریز را از دست ندهید.

طرح و نقشه فرش دستباف نایین

به‌طور کلی انواع نقش و طرح‌های فرش دستباف نایین عبارت‌اند از:

 • طرح لچک و ترنج
 • طرح فرش افشان
 • طرح برگردان
 • طرح فرش ابری
 • طرح ماهی درهم
 • طرح فرش خشتی و شکارگاه اژدری
 • طرح پنجه گرگی
 • طرح حاشیه حاج احمدی
 • طرح فرش قاب قلمدون
 • طرح بند اسلیم

 

رنگ بندی فرش‌های دستباف نایین چگونه است؟

همان‌طور که اشاره کردیم فرش‌های دستباف نایین زیبایی خاصی دارند و جزو فرش‌های منحصر‌به‌فرد موجود در بازار به شمار می‌روند. دلیل این امر استفاده از رنگ‌های متفاوت برای بافت فرش‌های نایین است. در این بخش از مقاله چرا فرش دستباف نایین بخریم قصد داریم رنگ‌بندی فرش دستباف نایین را برای شما شرح دهیم. برای بافت این مدل از فرش‌ها از ۱۱ رنگ اصلی و چندین رنگ فرعی استفاده می‌شود.

رنگ بندی فرش‌های دستباف نایین چگونه است؟

رنگ‌های اصلی که برای بافت فرش دستباف نایین استفاده می‌شود شامل کرم یا نخودی، خاکی باز، خاکی سیر، قهوه‌ای، عنابی، نیلی (سرمه‎ای)، لاجوردی، آبی سیر، آبی باز (آسمانی)، لاکی، فیلی و موشی هستند. رنگ‌های فرعی هم که برای بافت فرش دستباف نایین استفاده می‌شود شامل رنگ‌های یشمی، ماشی، سبز، مسی و صورتی هستند.

ترکیب این رنگ‌ها با یکدیگر باعث می‌شود که جذابیت فرش‌های نایین دو چندان شود. رنگ‌بندی متنوع فرش‌های نایین در کنار کیفیت بالای بافت و طرح‌های متنوع آن سبب شده است که قیمت فرش دستباف نایین جزو گزینه‌های ایده‌آل برای خرید در نظر گرفته شود.

 

برای خرید فرش دستباف نایین باید به چه نکاتی توجه کرد؟

حال که می‌دانید چرا فرش دستباف نایین بخریم باید به یک سری نکات توجه کنید تا بتوانید خرید موفقیت آمیزی داشته باشید. این مدل از فرش‌ها با توجه به تنوع طرح بسیار زیاد و کیفیت مطلوب، قیمت بالاتری نسبت به سایر فرش‌های دستباف دارند. به همین دلیل هنگام خرید فرش دستباف نایین باید به همخوانی فرش با دکوراسیون منزل، قیمت فرش و رنگ‌بندی آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. با بررسی این موارد در کنار عدم وجود نواقص بافت فرش به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید بهترین و مناسب‌ترین فرش دستباف نایین را برای خرید انتخاب نمایید.

 

سخن پایانی

فرش دستباف نایین یکی از فرش‌های جذاب و پرطرفدار در ایران و سراسر دنیا است. این مدل از فرش‌های دستباف در نقش‌ها و طرح‌های متنوعی بافته می‌شوند و از جذابیت بسیار زیادی برخوردارند. برای بافت فرش‌های دستباف نایین از کرک ظریف و مرغوب استفاده می‌شود؛ به همین جهت کیفیت و استحکام بسیار زیادی دارد. در این مقاله مهم‌ترین ویژگی فرش دستباف نایین را به شما معرفی کردیم. همچنین بررسی کردیم که چرا فرش دستباف نایین بخریم؛ بنابراین اگر قصد خرید فرش نایین اصفهان با کیفیت بالا و ارزش هنری زیاد را دارید، گزینه بهتری از فرش نایین پیدا نخواهید کرد. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و برای شما مفید بوده باشد.

سوالات متداول

۱- فرش دستباف نایین چیست؟

فرش نایین یکی از انواع فرش‌های دستباف ایرانی است که برای بافت آن از کرک ظریف و مرغوب استفاده می‌شود. این فرش‌ها زیبایی خاصی دارند و با بهترین کیفیت ممکن روانه بازار می‌شوند؛ به همین جهت گزینه مناسبی برای خرید به شمار می‌روند.

 

۲- فرش‌های دستباف نایین چه رنگ بندی دارند؟

برای بافت فرش‌های دستباف از رنگ‌های خاص و روشن استفاده می‌شود. به‌طور کلی برای بافت این فرش‌ها از رنگ‌های متفاوتی همچون قهوه‌ای، نخودی، خاکی، عنابی، نیلی، لاجوردی، آبی، لاکی، فیلی و موشی استفاده می‌شود.

 

۳- آیا فرش دستباف نایین ارزش خرید دارد؟

فرش دستباف نایین شهرت بسیار زیادی بین مردم دنیا دارد. این فرش‌ها از ارزش هنری زیاد و کیفیت بافت بالایی برخوردارند. همچنین این فرش‌ها بسیار ظریف هستند و می‌توان آن‌ها را با هر نوع دکوراسیونی ست کرد. با توجه به این تفاسیر می‌توان گفت که فرش دستباف نایین بهترین گزینه‌ برای خرید به شمار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید