مقالات در مورد شست و شوی فرش

بو دادن فرش : چرا فرش بعد از شستن بو می دهد؟

بو دادن فرش

احتمالا حتما برای شما نیز پیش آمده است که پس از تحویل دادن فرش دستباف و ماشینی خود به قالیشویی و باز پس گرفتن آن شاهد بوی بد فرش پس از شستشو باشید. یک سوال مهم در اینجا شکل می‌ گیرد که چرا با وجودی که فرش شستشو داده و نظافت شده همچنان بوی بدی شبیه به بوی نم در فرش به مشام می‌رسد. در این مطلب با ما باشید تا ببینیم علت بوی بد فرش پس از شستشو چیست و چطور می توان نسبت به رفع آن اقدام کرد.

دلایل بوی بد فرش پس از شستشو

از اصلی ترین دلایل بوی بد فرش پس از شستشو دادن می توان موارد زیر را در نظر گرفت:

عدم خروج صحیح کف از فرش

این از اصلی ترین دلایلی است که پس از شستشو همچنان بوی بد فرش را استشمام می کنید. در صورتی که فرش به خوبی با فشار آب شسته نشده و کفی که برای شستشو در آن به کار گرفته از داخل تار و پود فرش باقی بماند، پس از خشک شدن فرش همچنان بوی بدی از آن متصاعد می شود.

عدم خشک شدن صحیح فرش

یکی دیگر از مواردی که در اغلب اوقات در بررسی‌ های ما مشخص شده باعث انتشار بوی بد فرش پس از شستشو می‌ شود عدم خشک شدن صحیح فرش است. در واقع زمانی که فرش به طور کامل خشک نشده و هنوز حتی اندکی رطوبت داخل آن وجود داشته باشد، نوعی بوی نم از فرش به مشام می‌ رسد. این احتمال وجود دارد که شما متوجه نمناک بودن فرش نشده و ظاهر آن را کاملا خشک بدانید، در حالی که هنوز در لایه های عمقی تار و پود فرش کمی رطوبت وجود دارد و این باعث بوی بد فرش پس از شستشو می شود.

از این رو همیشه لازم است بیش از آن چیزی که در تصور شماست برای کاملا خشک شدن فرش منتظر مانده و اجازه ندهید هیچگونه نم و رطوبتی در لابلای تار و پود آن وجود داشته باشد.

بو دادن فرش

قرار گرفتن بیش از حد فرش در مجاورت آفتاب

یکی دیگر از عواملی که به ظاهر کم اهمیت به نظر می رسد، اما در بسیاری از مواقع باعث انتشار بوی بد فرش پس از شستشو می شود قرار گرفتن بیش از حد فرش در مجاورت آفتاب است.

همان طور که در بالا اشاره کردیم که ماندن رطوبت داخل فرش باعث انتشار بوی بد از آن خواهد شد، اما از طرفی دیگر قرار گرفتن طولانی مدت فرش مجاورت نور خورشید و آفتاب نیز خود باعث بوی بد در تار و پود فرش می‌شود. از این رو اهمیت زیادی دارد که فاصله زمانی مناسب برای پهن کردن فرش در هوای آزاد و مقابل نور خورشید را در نظر گرفته و از این فاصله زمانی نه کمتر و نه بیشتر فرش در این موقعیت قرار ندهید.

اگر به دنبال زیبا ترین مدل های فرش دستباف هستید میتوانید با کلیک بر روی لینک از محصولات دیدن کنید .

روش های رفع بوی بد فرش

در ادامه ببینیم برای رفع بوی بد فرش از چه راهکار هایی می توان استفاده کرد:

خشک کردن کامل فرش

یکی از اصلی‌ ترین راهکار هایی که همیشه اتفاقاً به سادگی نیز انجام می‌شود ،خشک کردن کامل فرش است. اگر شما موقعیت‌ آن را دارید فرش را روی یک بند رخت یا چیزی شبیه به آن آویزان کرده و اجازه دهید که کاملا خشک شده و تمام رطوبت آن خارج شود. در غیر این صورت می توانید از فاصله دور از سشوار کمک گرفته تا تمام مساحت فرش را به خوبی خشک کنید.

استفاده از جوش شیرین

روش دیگر استفاده از جوش شیرین برای رفع بوی بد فرش، کافی است مقداری جوش شیرین را روی فرش بریزید و بگذارید برای مدت ۳ تا ۴ ساعت باقی بماند. پس از آن از جارو برقی با قدرت مکندگی بالا کمک گرفته و به طور کامل مساحت فرش های یک تا دو بار جارو بکشید تا کاملا جوش شیرین ها از سطح آن پاک شوند.

استفاده از گیاه اسطوخودوس

برای به کار بردن این گیاه جهت رفع بوی بد فرش باید کاملاً ساقه و گل های آن را خرد کرده و به شکل پودر در بیاورید. سپس این گیاه را روی فرش پخش کرده و بگذارید برای یک ساعت باقی بماند و پس از آن دوباره از جارو برقی با قدرت مکندگی بالا کمک گرفته و به خوبی گیاه اسطوخودوس را از روی فرش پاک سازی کنید.

رفع بوی بدن فرش

استفاده از گل یاسمن

گل یاسمن دارای عطر و بوی خوش است و در صورتی که آن را نیز همین طور پودر کرده و روی سطح فرش پراکنده کنید، می توانید به رفع بوی بد فرش کمک نمایید.

کلام آخر

شما چه تجربه ای از شستشوی فرش و همچنین انتشار بوی بد فرش داشته و چطور مشکل را حل نموده اید؟ تجربیات و نظرات خود در این باره را با ما و دیگر کاربران وبسایت آریاس در میان بگذارید. پیشنهاد میکنیم با کلیک بر روی لینک مقاله چطور فرش نجس را پاک کنیم؟ را نیز مطالعه کنید و اطلاعات بیشتری به دست آورید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.