مقالات راهنمای خرید فرش

راهنمای خرید فرش ابریشم

راهنمای خرید فرش ابریشم

فهرست

فرش‌های ابریشمی بدون شک جزو نفیس‌ترین و ارزشمندترین جلوه‌های هنر ایرانی به شمار می‌روند و شهره عام و خاص در جهان هستند. در مورد ویژگی های فرش ابریشمی اولین چیزی که ممکن است ناخودآگاه به ذهنمان خطور کند، قیمت بالای و تجملی بودن آن خواهد بود. برای همین به یک راهنمای خرید فرش ابریشم نیاز است تا بهترین خرید را انجام دهید.

در این مقاله قصد داریم تمامی جوانب برای خرید فرش دستباف ابریشم را از مهم‌ترین ویژگی‌ها و انواع آن گرفته تا اطلاع از محل مناسب استفاده و روش شستشو را به ‌تفصیل مورد بررسی قرار دهیم؛ بنابراین توصیه می‌کنیم اگر قصد خرید این فرش را دارید در ادامه با ما همراه باشید.

 

راهنمای خرید فرش ابریشم

قبل از هر انتخاب یا خرید فرش ابریشم باید توجه داشته باشید که آیا این خرید و این نوع فرش برای شما مناسب است یا خیر؟ به‌ طور کلی کسانی که به دنبال خرید فرش ابریشم هستند دو رویکرد دارند. دسته اول به دنبال یک اثر هنری با اصالت و زیبا هستند و به قیمت آن توجه چندانی ندارند. اگر قرار است از این نوع فرش به‌ عنوان فرش کف خانه استفاده کنید، فرش شما نیاز به شستشوی زیاد دارد که اگر بسیار ظریف باشد، بعد از مدتی کیفیت خود را از دست می‌دهد.

عده‌ای دیگر روی یکی از مهم‌ترین ویژگی های فرش ابریشم یعنی قیمت فرش دستباف که بالا می باشد و در شرایط اقتصادی امروز، آن را گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری می‌دانند. فرش ابریشم کالای نفیسی است که با نوسانات ارز، قیمت و ارزش آن مانند خانه و طلا کاهش نمی‌یابد.

 

راهنمای خرید فرش ابریشم

 

ویژگیهای فرش ابریشمی

در این بخش از راهنمای خرید فرش ابریشم باید به سراغ ویژگی‌های این نوع فرش رفت. این ویژگی‌ها باعث شده تا فرش‌های ابریشمی به‌ عنوان کالایی جذاب و نفیس، پرطرفدار و پرفروش باشند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 

سبک بودن و دوام بالا

فرش ابریشمی در عین سبک بودن، استحکام و دوام بیشتری نسبت به نخ‌های پشمی و پنبه‌ای دارد که یکی از مزیت‌های اصلی آن است و همین نکته باعث شده تا در دنیای فرش منحصر به ‌فرد باشد. همچنین در مقام مقایسه فرش‌های پشمی باید گفت که تعداد رج‌های فرش ابریشمی بسیار بیشتر بوده که دلیل آن نازک بودن نخ آن است. یکی از دلایل گرانی این فرش‌ها هم همین عدد بالای رج آن‌ها است.

 

سبک بودن و دوام بالا

 

زیبایی و رنگ و لعاب منحصر به ‌فرد

رنگ و لعاب بسیار زیبا و چشم‌نواز از مهم‌ترین ویژگی های فرش ابریشمی است. طیف رنگ فرش‌های ابریشمی فوق‌العاده بالا است و به دلیل درخشندگی بالا و انعکاس نور، تنها با تغییر زاویه دید، طیف رنگی آن نیز تغییر می‌کند. همچنین از نخ ابریشم می‌شود برای برجسته کردن طرح و نقشه فرش استفاده کرد، شاید در ظاهر نخ ابریشم ارتفاع کمتری از نخ پشم و نخ داشته باشد، اما پس از بافت فرش نمای طرح آن را برجسته می‌بینید.

 

کیفیت و قیمت بالا

یکی از نکاتی که در هر راهنمای خرید فرش ابریشم به آن اشاره می‌شود و مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزیت فرش ابریشم به شمار می‌رود، کیفیت بالای آن است. همین امر نیز باعث شده تا دوام و قیمت بیشتری نسبت به دیگر فرش‌های موجود در بازار داشته باشد.

 

مواردی که باید هنگام خرید فرش ابریشمی به آن دقت کنیم

برخی نکات و ویژگی های فرش ابریشمی که هنگام خرید باید به آن‌ها دقت ویژه‌ای داشته باشید عبارتند از:

 • جنس و کیفیت ابریشم: ابریشم یکی از با ارزش‌ترین الیاف طبیعی است و فرشی که از جنس ابریشم طبیعی تهیه شده باشد باید نرم، لطیف و بدون ترک ‌خوردگی باشد. همچنین باید احساس خنکی و نرمی را به پوستتان منتقل کند.
 • کاربرد و طرح فرش: نکته مهم دیگری که در این راهنمای خرید فرش ابریشم باید به آن اشاره کرد این است که مکان استفاده از فرش، همچنین تناسب طرح و رنگ فرش را با دکوراسیون داخلی خانه‌تان حتماً در نظر داشته باشید.
 • چگونگی بافت: قبل از خرید بررسی کنید که بافت فرش به ‌صورت دستی یا ماشینی انجام شده است. بدون شک فرش‌های دست‌باف دارای کیفیت و ارزش بالاتری هستند. قیمت بالاتر به دلیل زمان زیادی است که برای بافته شدن آن‌ها صرف می‌شود.
 • تعداد و تراکم گره‌ها: یکی از عوامل تعیین ‌کننده کیفیت و قیمت فرش ابریشمی، تعداد گره‌ها و رج‌های آن است. تراکم بالا و تعداد گره‌های بیشتر به معنای کیفیت بیشتر و البته قیمت بالاتر است.
 • قدمت و نوع فرش: بررسی کنید که فرشی که قصد خرید آن را دارید، آیا اصالت دارد و متعلق به کدام منطقه است؟ برخی از انواع فرش ابریشم شامل ریزبافت، ترکی، کاشانی و قمی‌ است که هر کدام ویژگی‌ها و قیمت‌های متفاوتی دارند.

مواردی که باید هنگام خرید فرش ابریشمی به آن دقت کنیم

 

چگونه کیفیت فرش ابریشمی را تشخیص دهیم؟

نحوه تشخیص کیفیت فرش یکی از نکاتی است که در کمتر راهنمای خرید فرش ابریشم قم به آن اشاره می‌شود و می‌تواند یک کار چالش ‌برانگیز باشد؛ اما با رعایت برخی نکات می‌توانید به ‌مرور در این زمینه تجربه کسب کنید. این نکات مهم عبارت‌اند از:

 • قضاوت از روی ظاهر فرش: یکی از ویژگی های فرش ابریشمی این است که باید نرم و لطیف باشد. همچنین بررسی کنید که آیا ظاهر فرش یکنواخت است و آیا الگوها و رنگ‌ها دقیقاً مشابه هم هستند یا خیر؟
 • روش بافت: قبل از خرید بررسی کنید که آیا فرش به ‌صورت دستی بافت شده است یا با استفاده از ماشین. فرش‌های دست‌باف بیشترین کیفیت را دارند و بافندگان با تجربه از جزئیات دقیقی در بافت آن‌ها استفاده می‌کنند.
 • تراکم گره‌ها: همان‌طور که پیش از این هم اشاره شد تعداد گره‌ها و میزان تراکم فرش ابریشمی یکی از نشانه‌های کیفیت آن است. برای تشخیص تراکم، نگاهی به پشت فرش بیندازید و بررسی کنید که آیا گره‌ها به ‌صورت منظم و متناوب قرار دارند یا خیر؟

 

چگونه تشخیص دهیم الیاف فرش ابریشمی، طبیعی است؟

نکته مهمی که راهنمای خرید فرش ابریشمی برای شما خواهد بود، نحوه تشخیص طبیعی یا مصنوعی بودن الیاف است. الیاف ابریشم طبیعی باید نرم و براق باشند. در مقابل، الیاف مصنوعی ممکن است جلوه مات و خشکی داشته باشند. همچنین در حین لمس فرش ابریشم طبیعی باید حس کنید الیاف آن نرم و لطیف هستند. در مقابل الیاف مصنوعی ممکن است حس خشکی یا پلاستیکی را به شما منتقل کنند.

یک رشته کوچک از الیاف فرش را برداشت کرده و آن را آتش بزنید. الیاف ابریشمی طبیعی موقع آتش گرفتن بوی مشابه مو سوخته می‌دهند. الیاف مصنوعی ذوب می‌شوند و بویی مشابه پلاستیک دارند. در صورت تردید و همچنین برای اطمینان بیشتر، می‌توانید از متخصصان یا فروشندگان معتبر در مورد ویژگی فرش ابریشم طبیعی سوال کنید.

چگونه تشخیص دهیم الیاف فرش ابریشمی، طبیعی است؟

 

تفاوت بین فرش ابریشمی طبیعی و ابریشمی مصنوعی

آگاهی از تفاوت‌های اصلی بین فرش ابریشمی طبیعی و ابریشمی مصنوعی درست مانند یک راهنمای خرید فرش ابریشم به شما کمک خواهد کرد. مهم‌ترین تفاوت‌های این دو مدل فرش ابریشمی را در موارد زیر می‌توان خلاصه کرد:

 • منشأ الیاف: الیاف ابریشمی طبیعی از پیله کرم ابریشم تهیه می‌شود. الیاف ابریشمی مصنوعی با استفاده از فناوری و روش‌های صنعتی و اغلب از نایلون و پلی‌استر ساخته می‌شود.
 • طبیعت الیاف: یکی از ویژگی های فرش ابریشمی این است که اگر با الیاف طبیعی بافته شده باشد نرم و لطیف خواهد بود. در مقابل ابریشمی مصنوعی حس خشکی یا پلاستیکی بودن دارند و نرمی و لطافت طبیعی ابریشم را ندارند.
 • قابلیت شستشو: فرش ابریشمی طبیعی برای شستشو نیاز به مهارت و حساسیت بالا دارد. در مقابل فرش ابریشمی مصنوعی معمولاً مقاومت بهتری در برابر شستشو دارند.
 • جزئیات بافت: همان‌طور که در بخش اول این راهنمای خرید فرش ابریشم گفته شد، استفاده از الیاف طبیعی و بافت به ‌صورت دستی باعث شده تا جزئیات دقیق و هنرمندانه‌تری داشته باشند.
 • قیمت: فرش ابریشمی طبیعی معمولاً گران‌تر از فرش ابریشمی مصنوعی است. قیمت آن ممکن است به دلیل منشأ طبیعی الیاف و فرایند بافت دستی باشد.

 

معایب خرید فرش های ابریشمی مصنوعی

فرش ابریشمی مصنوعی معمولاً کیفیت پایین‌تری نسبت به فرش ابریشمی طبیعی دارد. همچنین ویژگی ‌های فرش ابریشمی طبیعی مانند لطافت، براقیت و نرمی را ندارد. نکته دیگر اینکه به دلیل استفاده از الیاف مصنوعی عمر کمتری دارد و از قیمت پایین‌تری هم برخوردار است؛ برای همین گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری به شمار نمی‌رود. در ادامه میتوانید با مراجعه به مقاله مزایا و معایب فرش دستباف ابریشم چیست؟ اطلاعات کامل‌تری کسب کنید.

معایب خرید فرش های ابریشمی مصنوعی

 

چگونه قالی ابریشمی را بشوریم؟

قبل از خرید هر نوع فرش ابریشم باید اصول نگهداری از فرش ابریشم و شستشوی آن را نیز بدانید تا از انجام کارهای نادرست و اشتباهی که باعث کاهش کیفیت و عمر فرش می‌شود خودداری کنید. یکی از ویژگی های فرش ابریشم حساس و ظریف بودن الیاف آن در برابر شوینده‌های قوی است. برای همین در این بخش از راهنمای خرید فرش ابریشم و نگهداری از آن به نکات مهم و مراحل شستشوی آن می‌پردازیم:

 1. قبل از شستن فرش ابریشمی باید مطمئن شوید که عاری از گردوغبار باشد؛ زیرا موقع شستن به گل تبدیل می‌شود، در هسته فرش شما باقی می‌ماند و باعث پوسیدگی آن خواهد شد.
 2. هرگز برای شستن فرش ابریشمی از آب داغ استفاده نکنید. آب داغ باعث می‌شود بافت ابریشمی فرش شما استحکام و جلای اولیه خود را از دست بدهد.
 3. از باز کردن آب با فشار زیاد، مانند فشاری که برای کارواش استفاده می‌شود، روی فرش خودداری کنید.
 4. برای شستن فرش ابریشم از مواد شوینده خنثی مانند پودر دستی حل‌ شده در آب یا شامپو فرش استفاده کنید.
 5. اگر قسمت‌هایی از فرش شما چرب است، توصیه می‌کنیم از مایع ظرف‌شویی یا صابون محلول برای تمیز کردن چربی استفاده کنید. همچنین در نظر داشته باشید که هرگز از مواد قلیایی برای شستشوی فرش استفاده نکنید.
 6. سعی کنید قبل از شستن فرش لکه‌هایی مانند جوهر، خون، چای، نوشابه و … را تمیز کنید.
 7. پارچه سفیدی را خیس کنید و روی فرش بکشید و اگر دیدید فرش شما رنگ پس می‌دهد اصلاً آن را خیس نکنید، زیرا ممکن است قسمت‌های روشن، رنگ قسمت‌های تیره را بگیرد.
 8. هنگام شستن فرش دستباف سعی کنید در جهت بافت فرش ابریشم حرکت کنید و شستشو را انجام دهید تا به آن آسیبی نرسد.
 9. در نهایت باید زیر نور غیرمستقیم خورشید پهن کنید و اجازه دهید خشک شود.

در ادامه میتوانید با مراجعه به مقاله در شستشوی فرش ابریشم به چه نکاتی باید توجه کرد؟ اطلاعات جامع‌تری کسب کنید.

چگونه قالی ابریشمی را بشوریم؟

جمع ‌بندی

در این راهنمای خرید فرش ابریشم سعی شد به تمام نکات ضروری برای خرید این نوع فرش پرداخته شود. همچنین در مورد ویژگی های فرش ابریشمی و تفاوت آن با الیاف مصنوعی پرداخته شد. با این ‌وجود اگر برای خرید این مدل فرش نیازمند راهنمایی و یا دچار تردید هستید، بهتر است از متخصصین و کارشناسان فرش کمک بگیرد. همچنین دقت داشته باشید که برخی سودجویان برای کاهش هزینه‌های تولید فرش از الیاف طبیعی و مصنوعی در کنار هم استفاده می‌کنند. در این شرایط خرید از مجموعه معتبری چون آریاس که بازار آنلاین فرش می باشد تنها راه‌حل است.

سوالات متداول

۱- فرش ابریشم طبیعی بهتر است یا مصنوعی؟

با توجه به نکاتی که در این راهنمای خرید فرش ابریشم گفته شد، بسیاری فرش ابریشم طبیعی را به خاطر ارزش خرید بالای آن ترجیح می‌دهند. با این ‌وجود اگر شستشو و نگهداری راحت‌تر و قیمت کمتر برای شما مهم است توصیه می‌کنیم فرش ابریشم مصنوعی بخرید.

 

۲- کدام منطقه فرش‌های ابریشم بهتری تولید می‌کند؟

اگر در بافت فرش ابریشم از الیاف طبیعی استفاده ‌شده باشد، کیفیت و ویژگی های فرش ابریشمی در تمام مناطق یکسان است. تنها چیزی که به ‌طور مثال فرش ابریشمی کاشان را از قم متمایز می‌کند طرح، نقشه و رنگ‌های استفاده ‌شده در آن است. برای همین انتخاب از میان آن‌ها به سلیقه و ترجیحات شخصی خود شما بستگی دارد.

 

۳- چرا قیمت فرش ابریشم این ‌قدر بالا است؟

اغلب فرش‌های ابریشمی به‌ صورت دستباف هستند و به دلیل ظریف بودن الیاف نسبت به پشم و پنبه زمان بیشتری برای بافت آن‌ها صرف می‌شود. علاوه بر این استفاده از الیاف طبیعی باعث شده تا قیمت بالاتری داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید